Evet arkadaşlar uzun bir aranın ardından yeniden bir bölüm yazısı – matematik mühendisliği- ile sizlerleyiz. Adını çok duyduğumuz ama hakkında çok da bir şey bilmediğimiz ve ülkemizde sadece İTÜ ve YTÜ gibi köklü üniversitelerimizde bulunan bu bölüm hakkında biraz araştırma yapmaya ve öğrendiklerimizi de sizler ile paylaşmaya karar verdik. Sizde bu bölüm hakkında daha fazla bilgi almak için sayfayı kaydırabilir ve bu benzeri içeriklere ulaşabilmek için bizleri takip edebilirsiniz.

Keşfet: Yazılım Mühendisliği Nedir? Yazılım Mühendisleri Ne İş Yapar?

Matematik Mühendisliği Nedir?

Matematik Mühendisliği Nedir?

Matematik mühendisliği iyi derecede matematik bilgisine sahip, mühendislik eğitimi almış, endüstriyel problemleri modelleyerek çözebilen mühendisler yetiştirmeyi amaçlayan mühendislik dalıdır. Matematik mühendisleri mühendislik , ekonomi  ve hizmet sektöründe ortaya çıkan problemlerin çözümünde önemli rol oynar. Günümüz koşullarında bu mühendislik dalından mezun olan mühendisler genellikle yazılım sektöründe çalışmaktadır. Matematik mühendisliği sorunların matematik yolu ile çözüm yollarını arayan, geliştiren kişiye verilen mesleki unvandır.

Matematik Mühendisliği Dersleri Nedir?

Matematik mühendisi adayları da diğer mühendislik dalları gibi temel mühendislik eğitimlerini alırlar. Bunun dışında kendi alanları ile ilgili olan derslerini ve okullarının belirlemiş olduğu seçmeli dersleri de alıp 4 yıllık bir lisans eğitiminin ardından ”Matematik Mühendisi” unvanını alırlar. Bu bölümü düşünen arkadaşlarımız için matematik mühendisliği dersleri şunlardır;

1 ve 2. sınıfta Analiz, Programlama Dilleri, Matematik Mühendisliğine Giriş, Lineer Cebir, İş Sağlığı ve Güvenliği, Fizik, Finans Matematiğine Giriş, İleri İngilizce, Soyut Matematik, İleri Analiz, Algoritmalar ve Veri Yapıları, Numerik Analiz, Diferansiyel Denklemler, İngilizce Okuma ve Konuşma, Türkçe, Olasılık Teorisi, Veri Yönetimi ve Dosya Yapıları, Analitik Geometri

3 ve 4. sınıfta ise Lineer Programlama Teorisi, Mekanik, İstatistik, Kısmi Diferansiyel Denklemler, Kompleks Analiz, Cebir, İş Hayatı için İngilizce, Yöneylem Araştırması, Matematik Mühendisliğinde Tasarım Uygulamaları, Optimizasyon Teknikleri ve birçok staj ve seçmeli ders bulunmaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği müfredatına buradan ulaşabilirsiniz.

Matematik Mühendisliği Ne İş Yapar?

Matematiğin uygulama alanı ile ilgilenen matematik mühendisinin başlıca görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Problemlerin çözümleri için farklı yöntemler geliştirmek,
 • İş alanında meydana gelen problemlerin matematiksel modüllerini oluşturmak,
 • Matematiksel analiz yapmak,
 • Problemleri çözmek ve yorumlamak,
 • Problem çözmede farklı bilgisayar ve bilgisayar programlarından faydalanmak,
 • Teorik çalışmalarını uygulama alanına dökmek adına çalışmalar yapmak,
 • Temel olarak finans ve yazılım alanlarında kendilerini geliştirerek, iş yerindeki çözümleri bu alanlarla birleştirmek,
 • Mesleki anlamda personel eğitimleri düzenlemek,
 • Problemlerin çözümleri için farklı yöntemler geliştirmek,
 • Endüstri ve bilgisayar bilimlerinin gelişimi alanında çalışmak,
 • Gerektiğinde bilgisayar laboratuvarı gibi alanlarda çalışma göstermek.

Matematik Mühendisliği Maaşları

Matematik Mühendisliği Maaşları

BİLGİ GÜÇTÜR
Dijital etkinlikler ve üniversite öğrencilerine katkı sağlayacak yazılardan haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.
* gerekli alanlar

Matematik mühendisleri bankacılık , endüstri , hizmet ve ekonomi sektöründe çalışabileceği gibi yüksek lisans yapıp akademik kariyerde yapabilirler. Yeni mezun matematik mühendisleri sektörde ortalama 3.000-5.000 TL ile işe başlarlar. Kariyer sitelerine göre ise ortalama maaş 4.040 TL.

Matematik Mühendisliği Sıralama

Bu bölüm ülkemizde sadece İTÜ ve YTÜ’ de bulunmaktadır.

Üniversite AdıBölümPuan TürüKont.Taban PuanıBaşarı Sırası
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİMatematik MühendisliğiSAY60457,6179325797
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİMatematik Mühendisliği (İngilizce)SAY70433,7401140420
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİMatematik MühendisliğiSAY100421,8048548604
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİMatematik Mühendisliği (KKTC Uyruklu)SAY1382,1644879417

Yazımı sonlandırırken şunları söylemek isterim ki Türk Gençliği olarak matematik ile aramızın çok iyi olmadığı bir gerçek. Hele bir de bunu mühendislik ile birleştirmek… Demek istediğim lütfen meslek seçiminizi kendi yetenek , ilgi ve hayalleriniz doğrultusunda yapın. Çünkü eğer aşık olduğunuz işi yaparsanız hiçbir zaman çalışmazsınız.

Keşfet: Bilgisayar Mühendisliği Nedir? Mezunları Ne iş Yapar?

Author

iyi bir gelecek bekleyen pek çok yarınlara

Yorum Yap