Markalaşmaya başlamadan önce marka kavramından bahsetmek gerekiyor. Marka nedir? Marka, beyazların içinde siyah olmak yani farklılaşmaktır. Özellikle günümüzde giderek artan markalara karşı farklılaşmak bir hayli önemli bir konudur.

Marka olmak

Marka, insana sadece ürün sunmaz. Onun yanında insana duygu verir, onunla bağlantı kurar. İnsanlar Starbucks’a gittiklerinde sadece kahve almazlar. Starbucks’ın taşıdığı değerleri ve deneyimleri de satın alırlar. Bir Starbucks kahvesi; kahvenin yanında insanlara güven verir ve onlara prestij sağlar.

Markalaşma Nedir?

Markalaşma ise araştırma ve geliştirme sürecidir. Markalaşma tek bir olay değil, uzun soluklu ve bir sürü olayı içeren bir süreçtir. Marka, ürününüzün veya şirketinizin en önemli özelliğidir. Bir araştırmaya göre insanların %60′ ı bildikleri markanın ürünlerini satın alıyorlar. Buradan da anlaşılıyor ki, marka şirketinizin bel kemiğidir.

markalaşma nedir

Markalaşmanın önemini anladık. Peki ya nasıl markalaşabiliriz?

Markalaşma Nasıl Olur?

1- Hedef Kitlenizi Belirleyin

markalaşmada hedef kitle

En önemli konu hedef kitleyi belirlemek. Sizin ürününüz kimlere hitap ediyor? Bekar erkeklere mi? Evli çiftlere mi? 0-3 yaş aralığına mı? 65 ve üstündeki yaşa sahip insanlara mı? Bunları belirlemenin en önemli sebebi: markanız hedef kitlenizin zihninde canlanmıyor, onunla bağ kuramamışsa eğer ona güvenmez ve insanlar güvenmedikleri hizmetleri, ürünleri satın almazlar. Bir örnek ile açıklayacak olursak eğer ürününüz çocuklara yönelikse markanız için daha eğlenceli ve sade bir dil yaratabilir ve daha canlı renkler kullanabilirsiniz. Bunları yaptığınız takdirde müşteri kitleniz olan çocuklara hitap edebilirken daha yaşlı kesime hitap etmekte sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden hedef kitleyi belirlemek çok önemli.

2- Markanızın Altını Doldurun

Markanızın altını doldurun ile ima edilmek istenen şey markanızın özelliklerini belirlemek. Markanızın ismini, logosunu, sloganını belirlemek gerekiyor. Burada yapılabilecek en iyi şey bol bol araştırma yapmak. Özellikle büyük markaların isimleri nereden gelmiş, logolarının tarihi, sloganı nasıl belirlemişler bu gibi konuları araştırmak sizlerin örnekleri görmenizi sağlayarak yolunuzu çizmenize imkan verir.

Bu süreçte diğer markalardan esinlenebilirsiniz ama ilk paragrafta dediğimiz gibi marka demek farklı olmak demek. Beyazın içinde siyah olmak demek. Eğer başka markalardan bir şeyler kopyalarsanız(fazla esinlenirseniz) sadece beyazın farklı bir tonu olursunuz. Bunun sonucunda fark edilemez ve insanların zihninde yer edinemezsiniz.

Keşfet: Yaratıcılık Nedir? Nasıl Geliştirilir?

3 – Markanızı İnsanlaştırın

markalaşma

Markanızın özelliklerini belirledikten sonra, önemli bir nokta da markanızı insanlaştırmak. Yani markanızı ete kemiğe bürünmesi sağlamak. Nasıl bir insanın adı, kişiliği ve bıraktığı etki varsa markanın da vardır. Markanız insan olsa cinsiyeti ne olurdu? Nasıl giyinirdi? Şık mı yoksa daha salaş bir tarzda mı? Neler yapmaktan hoşlanırdı? Nasıl bir fiziğe sahip olurdu? gibi gibi daha bir sürü sorarak markanızı ete kemiğe bürümeniz gerekiyor.

Aslında burada yaptığınız şey müşteri kitlenizi doğru anladınız mı, markanız ve müşteri kitleniz birbiriyle uyumlu mu? Müşterileriniz markanızla bağ kurabilir mi bunu öğrenmiş oluyorsunuz. Eğer bu adımda istediğiniz profile erişemiyorsanız bir önceki adıma dönerek oluşturduğunuz özellikleri değiştirmek ve yeni profiller elde etmekte fayda var.

How to Humanize Your Brand and Why You Need To Do It

4- Tutarlı Olun ve Fayda Üretin

markalaşmada fayda üretmek

Markanızı oluşturduktan sonra ürettiğiniz içeriklerde, reklamlarda belirlediğiniz marka kimliğinden sapmamaya çalışın. Markanızı sosyal medyada büyütürken tutarlılığın yanında önemli bir nokta da ürettiğiniz içeriklerle insanlara fayda sağlayın. Fayda sağlamak özellikle bir sürü markanın arasında size farklılık sağlayacak ve insanlarla bağ kurmanızı sağlayacaktır.

Bunun yanında sosyal medyada da oluşturduğunuz tüm içerikler aslında büyük resmin parçası olmalı. Sosyal medyada özellikle Instagram’da görüyoruz ki içine ürünlerini yerleştirip katalog gibi kullananlar, her gün bir sürü post girerek kitlesini baydıranlar…

İzlemeniz gereken stratejiyi örneklendirmek gerekirse bir kitapçısınız ve instagram hesabı açarak markanızı büyütmeye çalışıyorsunuz. Instagram hesabınızın içerisinde sadece kitapların ya mağazanızın fotoğraflarını paylaşmayın.

Paylaştığınız kitapları yorumlayın, insanların neden okuması gerektiğini anlatın. Bunun yanında kitap okurken dinlenebilecek müzikleri bulunduran playlistler paylaşın. Bunlar sayesinde kitlenize bir fayda sağlayarak onlarla bağ kurabilirsiniz.

Author

Yazacağım, yazıyorum, yazdım...

Yorum Yap