Manipülasyon anlam olarak “yönlendirme”, “güdüleme” olarak sözlükte karşımıza çıkıyor. Daha açıklayıcı olmak gerekirse inançlarınızı, zaaflarınızı ve değerlerinizi hedefleyerek bakış açınızı değiştirmeye, kendi fikirlerini ya düşüncelerini yani kendi gerçeğini size inandırmak için yapılan eylemlerdir. Çok fazla manipülasyon tekniği var olduğunu biliyoruz. Biz de bugün insanların başına en çok gelen manipülasyon tekniklerine değineceğiz.

Keşfet: Doğru Karar Verme Teknikleri

1- Yalan Söylemeyle Manipülasyon

1- Yalan Söylemeyle Manipülasyon

Manipülasyon teknikleri arasında en çok kullanılan teknik; yalan söylemektir. Hepimiz hayatlarımızın bir döneminde yalan söylemişizdir. Hatta yalanlarımızı renklendirmiş beyaz yalanlar, pembe yalanlar diye yeni sınıflandırmalar yapmışızdır. Aslında bizler de yalan söyleyerek farkında olmasak da karşımızdaki insanları manipüle ediyoruz. Ama bunun farkında olarak yapan ve bu tekniği en çok kullanan kişiler “dolandırıcılar”.

Dolandırıcılar, tek bir yalan söylemekten ziyade yalan üzerine kurulu bir dünya yaratıyorlar. Her bir ana yalanı destekleyen alt yalanlar ile ana yalanı destekliyorlar. Bu da insanların o yalana inanmasına yol açıyor. Bundan korunmanın en iyi yolu konuşmaları iyi dinlemek ve uyuşmazları kontrol edip karşınızdakinin blöflerini fark etmektir. Bu konuda verilebilecek bir tavsiye de kişisel bilgileri,ekonomik ve finansal verilerinizi kimseyle paylaşmamak gerekiyor.

2- Duygulardan Faydalanarak Manipüle Etmek

2- Duygulardan Faydalanarak Manipüle Etmek

Manipüle eden için en etkili ama manipüle edilen için en acı verici olan tekniktir duyguları kullanmak. Duygusal anlamda manipüle edilen kişi normal hayatında yapmayacağı pek çok şeyi bu süreçte yapabilir, yapmak zorunda bırakılabilir. Örneklersek; haberlerde de görmüş olduğumuz dilenci kılığındaki dolandırıcılar buna örnektir. İnsanların acıma ve merhamet duygularını kullanarak onlardan para isterler ve kötü durumda olduğuna dair manipüle ederek insanların duygularını sömürürler.

İnsan olarak hepimiz duygusalızdır. Karşı koyamadığımız insanlar, zayıf olduğumuz çabucak etkilendiğimiz durumlar elbette ki olmaktadır. Hassas olduğunuz, zayıf olduğunuz konuları yakın gördüğünüz insanlar haricinde özellikle yeni tanıştığınız insanlara karşı açmamak sizi bu teknikten koruyacaktır.

3- Egonuzu Tatmin Ettirerek Manipüle Etmek

Duygulardan Faydalanarak Manipüle Etmek

Ego; bir çok insanın farkında olmadığı, farkında olsa bile düzeltemediği büyük bir problemdir. Birisi egomuzu okşadığında, “pohpohladığında” ona karşı savunmasız olabiliyoruz. Başlangıçta egoyu okşamanın çok da zararlı olmadığını düşünebilirsiniz lakin ilişkilerin parçalamaya kadar büyük bir etkisi vardır. Bunu bilinçli yapan insanlar diğer insanların egolarını yükseltip okşadıktan sonra onları kendilerine bağımlı hale getirirler.

Bu teknikten korunmanın en kolay ve en etkili yolu alçakgönüllü olmayı öğrenmekten geçer. Egonuzla başa çıkmalı ve başkalarının övgülerine ihtiyacınız olmadığını fark etmeli ve buna inanmalısınız. Kendi değerinizin farkında olun. Böylelikle bu teknikten korunmuş olacaksınız.

4- Mahrum Bırakarak Manipüle Etmek

4- Mahrum Bırakarak Manipülasyon

Özellikle statü, güç farkı bulunan yerlerde çokça bulunan bu teknik insanları itaat etmeye sürükleyen ve yapmadığı taktirde bazı şeylerden mahrum bırakmak olarak özetlenebilir. Ebeveynlerin çocuklarına, yöneticilerin çalışanlarına, çiftlerin birbirine isteyerek ya da istemeyerek uyguladığı teknik ile duygusal bir şiddet uygulamış oluyorlar.

Bu teknikten korunmanın en iyi yolu ise her anlamda özgür olmaktan geçiyor. Hem düşünceleriniz,zihniniz hem de maddiyat anlamında kişisel finans özgürlüğünüzü sağlayarak bu teknikten korunabilirsiniz. Birinin sizi bir şeyden mahrum bırakabilmesi için sizin ona muhtaç olmanız gerekiyor. Bunun için muhtaç olduğunuz şeyleri alabilecek, yapabilecek kadar güçlü olursanız kimse size bu tekniği uygulayamaz.

5- Beyin Yıkayarak Manipüle Etmek

5- Beyin Yıkayarak Manipüle Etmek

Manipüle etmek dediğimizde hepimizin aklına beyin yıkamak geliyor. Özellikle bilim kurgu sayesinde gördüğümüz sahnelerle bunu hayal etmek hiç de zor olmuyor. Bu teknik kısaca bir şeyi çokça defa bizlere göstererek gerçeklik algımızı değiştirmekten oluşuyor. Buradaki gerçeklik algısına örnek olarak hiç ihtiyacımız olmayan bir şeyi öyle bir şekilde defalarca gösteriyorlar ki artık sanki ona ihtiyacınız varmış durumuna düşüyorsunuz.

Bu tekniği en çok kullananlar pazarlama ve reklam şirketleridir. Özellikle yeni çıkardıkları bir ürünü defalarca farklı farklı yerlerde(TV, Sosyal medya reklamları, Bilboardlar vs.) görerek onu benimsememizi sağlıyorlar.

Bu teknikten korunmanın en etkili yolu duyduğumuz, gördüğümüz her şeye inanmaktan önce onu mantık süzgecinden geçirip üzerine araştırmalar yapıp bilginin doğruluğunu test etmekten geçiyor.

Keşfet: Kitle İletişim Araçları Nedir, Nelerdir?

6- İncelikli Duygusal Şiddetle Manipüle Etmek

6- İncelikli Duygusal Şiddetle Manipüle Etmek

Özellikle ilişilerde sıklıkla görülen bu teknik çiftlerin birbirine farkında olmadan yaptığı bir şeydir. Özellikle birine değer verdiğinizde ona karşı daha fazla savunmasız olursunuz. Bu kişi sizin bu duygularınızı kendi çıkarları için kullanır. Kurban, manipüle edilen kişi, bu durumu başlarda fark etmez ve sömürülmeye devam eder. Giderek yorgun duruma düşen kurban olayların farkına vardığında genellikle ilişkiyi son verme kararı alır.

Bu teknikten korunmanın en etkili yolu ise herkese hak ettiği kadar değer vermeli, en önemlisi kendimizden daha önemli kimsenin olmadığını fark etmemiz gerekiyor. Her ne kadar ilişkilerde fedakarlık ve özverili olmalı ise de bunu tek bir kişinin üzerine yüklememek gerekiyor.

Sonuç olarak; bu manipülasyon tekniklerinin farkında olmak hem diğer insanların size karşı bu teknikleri kullanmaya çalışmasını fark etmenize sebep olurken sizlerin de farkında olmadan yaptığınız bu teknikleri düzeltmenize yol açacaktır.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?
Author

Yazacağım, yazıyorum, yazdım...

Yorum Yap