Şirketlerde yönetici pozisyonunda çalışmak için gerekli bilgi ve beceriyi kazanabileceğiniz aynı zamanda farklı projelerde yer alabileceğiniz, staj yaparken kariyerinize hızlı bir giriş yapmanızı sağlayacak olan “Management Trainee” programı nedir? Hadi birlikte inceleyelim.Keyifli Okumalar!


Management Trainee Nedir?


Şirketlere yönetici pozisyonunda personel kazandırmak için verilen çeşitli eğitim ve değerlendirme süreçlerinin tamamını “Management Trainee” olarak adlandırmak mümkün. MT (Management Trainee) olarak bilinir. Türkçe karşılığı yönetim stajyeri anlamına gelmektedir. MT olarak bir işe girdiğinizde belirli bir süre boyunca yönetim anlayışınız ve yönetim kabiliyetleriniz ölçülür. Başarıyla geçirdiğiniz MT programı sürecinde şirketlerin çeşitli projelerinde yer alma imkanı elde etmiş olursunuz.

Büyük şirketlerin kendi bünyelerine yeni mezun, potansiyel yönetici adayları kazandırmak için bu programı tercih ediyor olması tesadüf değil. Çeşitli sektörler işe alım süreçlerinde MT programlarını kullanıyor.

Management Trainee Nedir? Ne İş Yapar?
A portrait of a young male manager holding a laptop and folders, a group of coworkers on background, daily office life


MT Ne İş Yapar?

MT’lerin temel görev ve sorumlulukları arasında yer aldığı ekibi destekleyen bir ekip arkadaşı olması gerekir. Şirket stratejisine uygun projelerde çeşitli görevleri yerine getirmeli. Sahip olduğu potansiyeli ve akademik birikimini kullanarak yönetici adayı olma noktasında kariyerini güçlendirici işlere imza atmalı. Strateji, iş geliştirme ve analiz konularıyla yakından ilgilendiği, dijital trendleri takip ettiği bir süreç yaşamaya hazır bulunmalıdır.


MT Programlarına Kimler Başvurabiliyor?

Yüksek lisansını tamamlamış ya da dört yıllık lisans programı mezunu olan, İngilizce bilen kişiler başvurabilir. Şirketler kendi beklentileri doğrultusunda başvuru kriterleri belirtebilirler. Programa yapacağınız ön başvurunun ardından onay sürecinizi tamamladıktan sonra sizi farklı mülakat aşamaları bekliyor olacak.

Management Trainee Nedir? Ne İş Yapar?
Managers And Office Workers On Business Training Class, Developing Marketing And Business Management Skills And Knowledge Collection. Smiling Cartoon Characters In Professional Development Seminar Studying Finance And Managing.

MT Programı Başvurularında Genellikle Aranan Nitelikler Nelerdir?

  • İngilizce dil bilgisini yazılı ve sözlü olarak aktif bir biçimde kullanabilme.
  • İlgili üniversite bölümlerinde 4. sınıf öğrencisi ya da mezun olma şartı.
  • Kendini en doğru şekilde ifade edebilme yeteneği.
  • Takım çalışmasına yatkın olma kriteri.
  • Stratejik bakış açısına sahip olma.
  • Çalışma temposuna ayak uydurabilme.
  • İletişim yeteneği gelişmiş adaylar programa kabul edileceklerdir.

Kendime Uygun MT Programı Nasıl Bulabilirim?

Yeni mezun ya da son sınıf öğrencilerinde yaşanan, kariyer yolculuklarının hangi yolda ilerlemesi gerektiği problemi günümüzde oldukça önemli bir sorunu ifade etmekte. Seçecek olduğunuz MT programını belirlerken ilgi alanlarınızı değerlendirmeyi unutmayın. MT programları üniversitelerin belirli programları doğrultusunda tasarlanmıştır. Pek çok program farklı alanlarda çalışma imkanı sunmaktadır. Seçeceğiniz programlar yeteneklerinizi destekleyerek gelişiminizi inceler. Ayrıca kendinize uygun MT programları araştırırken şirketlerin kendi bünyelerindeki kültürleri de incelemenizde fayda var. Büyük organizasyonlarda çok fazla deneyim kazanma şansınız bulunmakta.

Management Trainee Nedir? Ne İş Yapar?

Neden MT Programına Başvurmalıyım?

Kariyer yolculuğunda hayata geçirmek istediğin büyük planların varsa ve başarı yolunda yürümek için yeterince hevesliysen aradığın program kesinlikle MT (yönetici adayı) programı!

MT programı sayesinde çalışmak istediğin alanın hangisi olduğuna karar verebilirsin. Belirli aralıklarla farklı departmanlarda edineceğin iş tecrübeleri sana hangi alanda kariyer yapman gerektiğini gösterecektir. Pazarlama, satış ve insan kaynakları gibi birçok alanda deneyim kazanacaksın.

Bölüm başkanları ve yöneticilerle yapılacak olan mentörlük çalışmaları sayesinde şirket bünyesinde tanınma imkanı elde edeceksin.

MT’ler şirket içerisindeki projelerde yönetici ve yetkililerle çalışarak onların rehberliklerinden faydalanırlar.

Kişisel bilgi becerileriniz gelişim gösterirken verimliliğiniz İK iletişim departmanı tarafından incelenir. Şirket iyi bir çalışanı kendi bünyesine staj programını başarıyla tamamladıktan sonra kazandırmış olur.

MT Programı Sonrasında Kazanacağım Yetenekler Neler?

Şirketler için aranan nitelikli bir takım oyuncusu olma şansı elde edeceksin. Problem çözme becerin sayesinde ön plana çıkacaksın. Özgüven kazanarak kişisel markanı yaratma konusunda çok yol kat edeceksin. Güçlü bağlantıların ve etkili iletişimin sayesinde kariyer yolculuğundaki hedeflerini gerçekleştireceksin.

Management Trainee Nedir? Ne İş Yapar?

Artık başarılı bir MT programıyla kariyer basamaklarını çıkmak için kendini hazır hissettiğini düşünüyoruz. Senin için birkaç MT programı önerimiz olacak. ?

-Yapı Kredi Management Trainee Programı 2022

-Global Young Talent Program “Together 2022”

“Management Trainee Nedir? Ne İş Yapar?” başlığı altında oluşturduğumuz bu yazımızda değerlendirebileceğiniz kariyer fırsatlarından ve MT programının sizlere kazandıracağı becerilerden bahsettik. MT programına nasıl başvurmanız gerektiği, başvurunuz sırasında sizde aranan kriterlerin neler olması gerektiğine değindik. Son olarak MT programı önerilerimizi sizlerle paylaştık.. (Son başvuru tarihlerini kaçırmayın!) Umarım sizler için derlemiş olduğumuz kariyer fırsatlarını beğenirsiniz. Faydasını görmeniz dileğiyle. ?

Neden MT Olmalısın?

Göz atmakta fayda var: CRM Nedir? Nasıl CRM Uzmanı Olunur? 2021 Maaşları

Author

Benliğine tanıdık kalmaya çalışan biri.

Yorum Yap