Mühendislik denildiğinde akla gelen bölümlerden ve mesleklerden biri olan makine mühendisliği maaşları 2020 yılında ne kadar? detaylıca konuşacağız.

Makine Mühendisliği Nedir?

Makine Mühendisliği Nedir?

Makine mühendisliği mühendislik ilkelerinin ve problem çözme tekniklerinin tasarımından üretime herhangi bir nesneye uygulanmasıdır. Makine mühendisleri işlerini hareket, enerji ve kuvvet ilkelerini kullanarak analiz ederler. Bu durum tasarımların verimli ve güvenli şekilde çalışmasını sağlar.

Makine mühendisleri insanların ihtiyaçlarını karşılayacak teknolojilere odaklanır. Bu nedenle makine mühendisleri fark yaratan insanlar diyebiliriz. Otomotiv, havacılık, biyoteknoloji, bilgisayar ve elektronik, otomasyon ve imalat endüstrileri gibi birçok alanda faaliyet gösterirler. Modern yaşamdaki alet, cihaz, hemen hemen her ürün makine mühendislerinin ellerinden geçmiştir.

Makine Mühendisliği Maaşları

Makine Mühendisliği Maaşları

BİLGİ GÜÇTÜR
Dijital etkinlikler ve üniversite öğrencilerine katkı sağlayacak yazılardan haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.
* gerekli alanlar

Makine mühendisleri kamuda ve özel sektörde kendilerine yer bulabiliyor. Fakat özel sektörün oldukça ağır bastığını söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanlığı verilerine göre makine mühendislerinin kamuda işe yerleşme oranı %10larda.

Kamuda makine mühendisliği maaşları 6.000 TL ile 7.000 TL arasında değişmekte. Yeni mezun makine mühendisi 2020 yılında 5.800 TL – 6.000 TL arasında mesleğe başlarken tecrübe kazandıkça 7.000 TL’ye kadar kazanabiliyor. Özel sektöre baktığımızda ise aralığın biraz daha açık olduğunu görüyoruz. Özel sektörde makine mühendisi maaşları 2.500 TL ile 12.000 TL arasında değişiyor. Yeni mezun bir makine mühendisi 2020 yılında 2.500 TL ile 3.000 TL arasında kazanırken tecrübeli bir makine mühendisi 12.000 TL’ye kadar kazanabiliyor.

Kariyer.net verilerine göre ise ortalama makine mühendisliği maaşları 4.200 TL.

Keşfet: Makine Mühendisliği Nedir? Makine Mühendisi Ne İş Yapar?

Makine Mühendisi Ne İş Yapar?

Makine Mühendisi Ne İş Yapar?

Makine mühendisleri çok geniş bir çalışma alanına sahiptir. Makine mühendisliği, mühendislik disiplinlerinin en eski ve en çeşitli disiplinlerden biridir. Fizik, mühendislik, matematik ve malzeme bilimi ilkelerini uygulayarak makinelerin tasarımını, üretimini ve işletilmesini içerir.

Makine mühendisliği, mekatronik ve nanoteknoloji gibi alanlarda görülür ve genellikle imalat mühendisliği, metalurji mühendisliği, inşaat mühendisliği, havacılık ve uzay mühendisliği, elektrik mühendisliği, kimya mühendisliği, endüstri mühendisliği ve diğer mühendislik disiplinleri ile değişen miktarlarda örtüşür.

Bu disiplinlere örnek vermek gerekirse:

 • Akustik
 • Havacılık
 • Otomasyon
 • Otomotiv
 • Otonom Sistemler
 • Biyoteknoloji
 • Kompozitler
 • Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD)
 • Kontrol sistemleri
 • Siber güvenlik
 • Tasarım
 • Enerji
 • Ergonomi
 • İnsan sağlığı
 • İmalat
 • Mekanik
 • Nanoteknoloji
 • Üretim planlaması
 • Robotik
 • Yapısal Analiz

Ayrıca makine mühendisleri şu sorumlukları üstlenirler:

 • Mekanik bir cihazın sorunu çözmeye nasıl yardımcı olabileceğini görmek için sorunları analiz etmek
 • Mekanik cihazları baştan veya yeniden tasarlamak ve cihazın inşa edilebilmesi için planlar oluşturmak
 • Cihazın bir prototipini geliştirmek ve test etmek
 • Test sonuçlarını analiz etmek ve tasarımı gerektiği gibi değiştirmek
 • Üretim sürecini denetlemek

Makine mühendisleri, aşağıdakiler gibi birçok türde alet, motor ve makine kullanır:

 • Elektrik jeneratörleri, içten yanmalı motorlar ve buhar ve gaz türbinleri
 • Soğutma ve klima gibi güç kullanan makineler
 • İmalatta kullanılan robotlar dahil endüstriyel üretim ekipmanları
 • Binaların içindeki asansörler ve yürüyen merdivenler gibi diğer makineler
 • Diğer mühendisler için takım tezgahları ve aletler

Makine Mühendisliği Çalışma Alanları

Makine mühendisliği ile ilgili bilmemiz gereken şeylerden biri, her alanda iş imkanları bulunduğu. Makine mühendisliği karşımıza en küçük yapılardan çıkmaya başlıyor ve kompleks, daha büyük yapılara kadar iş alanları uzar. Makine mühendisleri donanım ile ilgilenmelerinin yanı sıra, her türlü mekanizma hakkında bilgiye sahiptir bile diyebiliriz. Makine mühendisliği iş imkanlarına baktığımızda geniş çaplı bir liste önümüze gelecektir. Makine mühendisliği hayatımız boyunca çevremizde ihtiyaç duyacağımız bir alan olacaktır da diyebiliriz. İnsanlar yıllardan beri makinalarla ve büyük sistemlerle hayatını ilerletmiştir, bu sayede makine mühendisleri için çeşitli iş imkanları ortaya çıkmıştır. İş imkanlarına göz atmak istersek:

-Fabrikalar

-Şantiyeler

-Santraller

-Araştırma merkezleri

-Köprü projeleri

-Baraj projeleri

-Araç projeleri

-İklimlendirme/klima çalışmaları

-Tesisat

-Biyomedikal

-Havacılık

-Uzay çalışmaları

-Savunma

Gibi alanlardan bahsedebiliriz. Kısaca toparlamak istersek eğer, makine mühendisleri hayatımızda görebileceğimiz her alanda iş imkanına sahip. Herhangi bir makine kontrolü ve denetimi gerektiren alanlarda makine mühendisleri iş bulabilmekte. Bu kadar çeşitlilik gösteren bir alanda, günümüz imkanlarına bakıldığında, “iş bulabilecek miyim?” diyor olabilirsiniz kendinize. Akıldan çıkarılmaması gereken en önemli husus çalışma azmi aslında. Siz hangi bölümde olursanız olun, kendinizi geliştirdiğiniz ve girişimci ruhlu olduğunuz sürece iş bulmamanız pek mümkün değildir. Bölümünüzle ilgili aktiviteler yaptığınızda ve tabii dil öğrendiğiniz sürece hep bir adım önde olursunuz. Bir adım önde olmanız, iş başvurusunda bulunduğunuzda sizi listenin başlarına çeker.

Makine Mühendisliği Dersleri

Makine mühendisliğinin birçok mühendislik disiplini ile iç içe olduğunu söylemiştik. Bu nedenle makine mühendisliği öğrencilerinin aldığı dersler geniş bir yelpazede diyebiliriz. Aldıkları dersler 1 ve 2. sınıfta sırasıyla; Fizik, Fizik Laboratuvarı, Genel Kimya, Teknik Resim, Teknik İngilizce, Genel Matematik, Makine Mühendisliğine Giriş, Bilgisayar Destekli Teknik Resim, Bilgisayar Programlama, Mühendislik Ekonomisi, İstatistik, Diferansiyel Denklemler, Mühendislik Mekaniği, Termodinamik, Malzeme Bilimine Giriş, Elektrik Mühendisliği Prensipleri, Lineer Cebir, Dinamik

3 ve 4. sınıfta ise; Mukavemet, Akışkanlar Mekaniği, Makine Teorisi, İmalat Mühendisliği (Yöntemleri), Makine Elemanları, Isı Transferi, Deneysel Mühendislik, Otomotiv Mühendisliği, Isı Mühendisliği, Makine Mühendisliğinde Tasarım, İş Sağlığı ve Güvenliği ve alanında uygulamalı birçok seçmeli ders bulunuyor.

Bir Makine Mühendisinde Olması Gereken Özellikler

Problem çözme: Ürün / cihaz / sistem arasında duran tüm karmaşık sorunları çözmek adına problem çözme yeteneğine sahip olmanız gerekir.

Yaratıcılık: Makine mühendisleri birçok ürünü veya sistemi baştan yaratır ve tasarlar. Bu nedenle bir makine mühendisi mutlaka yaratıcı olmalıdır.

İletişim: Makine mühendisleri genellikle bir müşteri için ürün geliştirir. Bu karmaşık ürünleri makine mühendisliği prensiplerine hakim olmayan birine açıklamak gerekebilir. Burada da iletişim yeteneği devreye girecektir.

Ekip çalışması: Makine mühendisleri genellikle gruplar halinde çalışırlar. İyi bir ekip çalışması için de iyi beyin fırtınası yapabilmek ve ekip üyelerinin fikirlerini rahatlıkla belirtebilirmesi gerekir.

Matematik becerileri: Makine mühendisleri problemlerini çözerken çoğunlukla Matematik veya İstatistik gibi matematiksel ilkelerin kullanırlar. Sorunları analiz etmek ve çözümleri tasarlamak için iyi bir matematik becerisine sahip olmaları gerekir.

Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalları Nelerdir?

Makine mühendisliğinin hayatımızın her alanında karşımıza çıktığını biliyoruz. Tam olarak bir bütün halinde baksak da aslında makine mühendisleri çok farklı alanlarda çalışabilmekte. Her bilim dalında olduğu gibi makine mühendisliğinde de ana dal ayrımları mevcut. Genel olarak mühendislik eğitimi aldığınızda bu ana dal ayrımlarını ders seçimi ile 3. Sınıfta belirliyorsunuz. Belirlediğiniz dersleri başarılı bir şekilde geçtikten sonra eğitiminizi bu dersler doğrultusunda devam ettiriyorsunuz. Peki, bu ana dalları seçmekte hangi faktörlerin payı var? Aslında en doğru olanı yeteneğinize göre ana dal seçimi yapmanız olacaktır. Aynı zamanda zevklerinizi ve hayatınızı yönlendirmek istediğiniz alanları da iyi ayırt etmeniz gerekiyor. Bu ana dallara bir göz atalım.

-Malzeme anabilim dalı

-İmalat ve konstrüksiyon anabilim dalı

-Enerji anabilim dalı

-Mekanik anabilim dalı

-Makine teorisi ve dinamiği anabilim dalı

-Termodinamik anabilim dalı

Bu anabilim dallarında uzmanlaşmak istediğinizde yüksek lisansını bu alanlarda yapmaktasınız. Yüksek lisansınızı tamamladığınızda bu anabilim dallarından bir tanesinde uzmanlaşmış oluyorsunuz ve meslek seçiminiz de ona göre şekilleniyor. Aynı zamanda seçtiğiniz anabilim dallarında yaptığınız aktiviteler de mesleğiniz için sizlere artı puan katmakta. Okul kulüpleri veya kulüp dışı aktivitelerde, bir makine mühendisi kendi tasarladığı bir mekanizma ile ön plana çıktığı zaman çok daha büyük farklılıklar oluşturabilir. Kendinize hem dil bilgisi hem çok yönlülük hem de girişimcilik kattığınız zaman alanınızda ilerlemeniz kaçınılmaz oluyor.

Makine Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Makine Mühendisliği 2021 başarı sıralamaları 2410 ile 300.000 arasında geniş bir yelpazede. Sıralamaları baz aldığımızda, En iyi üniversite Koç Üniversitesi; en iyi devlet üniversitesi ise Boğaziçi Üniversitesi. Taban puanları ise 283.21931 ile 533.2396 arasında değişiyor.

Makine Mühendisliği 2021 Taban puanları ve Başarı sıralamalarının tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.:

Keşfet: Makine Mühendisliği 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Üniversite AdıBölümPuan TürüKont.Taban PuanıBaşarı Sırası
KOÇ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (Vakıf Üniversitesi)Makine Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)SAY12533.23962410
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (Devlet Üniversitesi)Makine Mühendisliği (İngilizce)SAY70530.405292792
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (Vakıf Üniversitesi)Makine Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)SAY27526.242354198
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (Devlet Üniversitesi)Makine Mühendisliği (İngilizce)SAY190517.03227512
TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (Vakıf Üniversitesi)Makine Mühendisliği (Burslu)SAY12511.467799513
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (Vakıf Üniversitesi)Makine Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)SAY26502.4899614679
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi)Makine MühendisliğiSAY200500.3843715979
ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (Vakıf Üniversitesi)Makine Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)SAY8496.4520418407
KOÇ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (Vakıf Üniversitesi)Makine Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)SAY29488.5657923492
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (Devlet Üniversitesi)Makine Mühendisliği (İngilizce)SAY80482.419412821
Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap