Liderlik bir yöneticinin belirli bir hedefi gerçekleştirmeye yönelik başkalarının davranışlarını ve çalışmalarını yönlendirebildiği bir süreç. Ayrıca liderlik, bu yüzyılda kazanılması gereken en önemli yetkinliklerden birisi. Biz de bugün iyi bir lider nasıl olunur? Liderlik özellikleri nelerdir? sorularının yanıtını vereceğiz.

1- Etkili İletişim

İletişim yeteneği hayatın her alanında herkes için önemli bir yetkinlik. Bu yetkinlik her birey için bir gereklilik görülebilir. Fakat bir lider için olmazsa olmaz.

Etkili iletişimin büyük kısmı dinlemeyi içerir. Bu nedenle lider, ekip üyeleriyle sürekli iletişim halinde olmalı. Ekip üyeleri, lideri sorunlarını dinleyecek kadar samimi ve duyarlı bulmalı. Lider ise her koşulda dinlemek için hazır bulunmalıdır.

Ayrıca lider ekip üyelerine verdiği geri bildirimlerde eleştirinin yıkıcı değil yapıcı özelliğini kullanmalı.

2- Güvenilirlik

İyi bir lider güvenilir olmalı. Güvenilir olmak yukarıda bahsettiğimiz iletişim yeteneğine de oldukça katkı veriyor. Ekip üyeleri endişe ve sorunları dile getirirken lidere mutlaka güvenmeli. Lider, dürüstlüğünü göstererek saygı kazanmalı. Çünkü saygı, güvenin en önemli koşullarından biri. Bu şekilde ekip üyeleri de aynı dürüstlük ve saygı ile karşılık verecektir.

3- Motivasyon

Liderlik Özellikleri -Motivasyon

İyi bir lider, ekibini sürekli motive tutmalı. Tabii bu motivasyon her ne kadar çok önemli olsa da yalnızca güzel bir maaşla sınırlı değil.

Ekonomik koşulların yanı sıra, motivasyon bir başarıyı kutlamak, bu başarının sonucunda ekip üyesine yeni insiyatifler, sorumluluklar vererek sağlanabilir.

Bu süreçte lider, ekip üyelerini motive eden unsurları öğrenmelidir.

4- Problem Çözme

Bize göre liderlik özellikleri arasında önemli olanlardan biri problem çözmek.

İyi bir lider, iyi kararlar verebilmeli ve problemleri çözebilmeli. Ekip üyeleri küçük veya büyük bir problem yaşadığında liderin desteğine ihtiyaç duyarlar. Bu problemi ekibin veya kurumun lehine çözmek, ekip üyesinin bağlılığını ve saygısını mutlaka artıracaktır.

Ek olarak, kriz yönetimi de çok önemli. Bu problemler liderin karşısına son dakika diye tanımladığımız hızlıca çözülmesi gereken bir sorun olarak gelebilir. Bu durumda lider, ekip üyesine karşı sakin ve olumlu yaklaşmalı. İyi bir lider bu ve bunun gibi durumlarda asla paniğe kapılmamalıdır.

5- Vizyon

Liderin ekip üyelerine önderlik edebilmesi için iyi bir vizyona sahip olması gerekir.

Lider olarak, etrafınızdaki insanlara ilham veren bir vizyona sahip olmalısınız.

Jennifer Hyman

6- Pozitif

Kim etrafa negatif enerji salan bir lider ister ki? Lider, olumlu tavırları ile ekip motivasyonunu zirvede tutmalı. Kriz anında problemlere olumlu yaklaşarak nasıl başarıya çevirebileceğini bilmeli.

Bu problemleri önünde engel olarak değil ekip üyelerine liderlik özelliklerini gösterebileceği fırsat olarak görmelidir.

7- Açık Fikirlilik

İyi bir lider yeni fikirlere, perspektiflere açık olmalı. Farklı fikirlere saygılı olarak ekip üyelerinin rahatça fikir belirtebileceği bir ortam yaratmalı. Gerektiğinde direksiyonu farklı bir yöne çevirebilmeli.

8- Tevazu

Ünvan veya statü için liderlik yapılmamalı. Yani halk arasında koltuk sevdası diye tanımladığımız durumdan uzak bir tavır sergilenmeli.

Bir lider, ekibinin başarısından veya refahından daha çok kendi menfaatlerini düşünmemeli. Tam tersine ortadaki problemleri ortadan kaldırmaya ve ekip dinamiklerine odaklanmalı. Bu nedenle alçak gönüllü olmak, ekip üyelerini lidere bağlayan en önemli liderlik özelliklerinden biri.

Gurur bizi yapay yapar, alçak gönüllülük ise bizi gerçek yapar.

Thomas Merton

9- Kendine Güven

İyi bir lider elini taşın altına koymaktan ve sorumluluk almaktan çekinmez. Bunun için de kendine güven gerekir. Liderlik etme güveni de buna dahil.

Lider, sorumluluk ve karar alırken ne kadar kendine güvenirse ekip üyelerinin de güvenini kazanacaktır. Eğer lider kararlı olmazsa kontrolü sağlayamaz.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?
Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap