Herkese merhaba, nasılsınız? Konfor alanı kavramıyla hayatımızın birçok yerinde karşılaşıyoruz. Bu kavram kendimizi dış etkenlere karşı rahat hissettiğimiz, kontrolün elimizde olduğunu düşündüğümüz alanı ifade etmektedir.

Kendinizi ait hissettiğiniz bir ortam size her şeyi kolaylıkla kontrol edebileceğiniz duygusu kazandırır. Öyleyse bu alanın dışına çıktığınızı hayal edin. Kontrol sizin elinizden alınmış gibi hissedeceksiniz ve savunmasız olduğunuzu düşüneceksiniz. Tam da bu nokta, hayatımızda aldığımız radikal kararlara benziyor değil mi? Değişime olan kapalılığımız gün geçtikçe daha fazla konfor alanlarımıza sığınmamızı sağlıyor. Radikal kararlar almaya cesaret ettiğimizde ise bu konfor alanının dışına çıkmayı başarmış oluyoruz. Bu yazımda sizlerle birlikte konfor alanlarımızın dışına çıkacak, duygularımızı anlayacak ve daha sonra kendimize yatırım yapmak için öğrenme alanımızı genişleteceğiz. Ardından konfor alanımızdan çıkmak için yapabileceğimiz aktiviteleri inceleyeceğiz. Hazırsanız hemen başlayalım.Keyifli Okumalar. 😊Konfor alanından ayrıldıktan sonra cesur hissetmeye, adlığımız kararları uygulamak için üstün bir çaba göstermeye başlarız. Öğrenme alanımızı genişletme aşamasına geçmeden önce rahat hissettiğimiz alanları terk ettiğimizde hissettiğimiz duygu durumlarına bakalım. Belirsizlik daima korkularımızı tetikler. Bahanelerimiz, kendimize güven duymuyor oluşumuz, dış etkenler hepsi bizim konfor alanımızı terk etmemizin ardından gözümüze büyük sorunlar gibi gözükmeye başlar. Bu korkulardan en kısa sürede sıyrılarak kararlarımızın arkasında durmaya gayret göstermeliyiz.Dış etkenlerin bizi kararlarımızdan döndüremeyeceğini anladığımızda ise durum artık zincirleri kırma olarak tabir edebileceğimiz bir noktaya, yani öğrenme alanına ulaşmış olur. Kendimize güvendiğimiz, kararlarımız için yatırım yaptığımız bu evre beraberinde konfor alanımızı genişletmeyi getirecektir.


Konfor Alanınızdan Çıkmaya Hazır Mısınız?


Konfor alanınızın büyüdüğünü amaçlarınızın vazgeçilmez hale gelmesiyle anlayabilirsiniz. Yeni hedefler koymak sizi bu yolda daha dinç tutacaktır. Başkaları ile daha kuvvetli iletişim kuracak hatta ve hatta başkalarının aldığı kararlarda sizin fikirlerinizin etkisi olmaya başlayacaktır. Bu süreçte diğer bireylerle olan uyum duygunuz artacak, sahip olduğunuz yetenekleri hedefleriniz doğrultusunda uygulamaya koyabileceksiniz.Bütün bu aşamalar gözünüzü korkutuyor olabilir. Fakat şunu belirtmeliyim konfor alanınızın dışına çıkmamak hayatınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Her günü aynı tekrar eden bir yaşam stili, zihnimize ve bedenimize hiç iyi gelmeyecek türden bir yaşam biçimidir. Konfor alanlarımızın içindeki rutinlik durumu, hem beynimize hem de ruhumuza zarar veriyor. Bu zarardan nasıl kurtulabiliriz gelin yapabileceklerimizi birlikte öğrenelim. 😊Kendimizi geliştirmek ve konfor alanımızın dışına çıkmak için bazı aktiviteler yapabiliriz. Bu aktiviteler şöyle;

Farklı Bir Dil Öğrenin

Yeni insanlarla tanışmanızı sağlayacak olan bu aktivite aynı zamanda özgüven kazanmanızı kolaylaştıracaktır. Konfor alanınızın dışına çıkmak için neden yeni bir dil öğrenmeye başlamıyorsunuz? 😊

Seyahate Çıkın

Konfor alanınızın çok dışında kimseleri tanımadığınız bir yere yolculuğa çıkın. Keşfetmediğiniz kültürleri, lezzetleri, yapıları gezin görün. Güzel bir seyahatte konfor alanınızın dışına çıkmak için çokça fırsat bulabilirsiniz.

Konfor Alanınızdan Çıkmaya Hazır Mısınız?

Yeni Bir Hobi Edinin

Müzik aleti çalmayı öğrenmeye ne dersiniz? Böylelikle yeni insanlarla iletişim kurabilir belki de sevdiğiniz hobileri insanlarla paylaşabilirsiniz.

Konfor Alanınızdan Çıkmaya Hazır Mısınız?

Araba Kullanmayı Öğrenin

Konfor alanınızın dışına çıkabilmeniz için mükemmel bir örnek. Ehliyet kursuna gittiğiniz andan itibaren konfor alanınızın dışına çıkmış olacaksınız. Araba kullanmak üzerine oluşturduğunuz bütün korkuları yenebilecek fırsatı bulacaksınız.

Yeni İnsanlarla Tanışın

Kendi aile ve arkadaş çevrenizle kolaylıkla iletişime geçebiliyor, sohbet edebiliyorsunuz. Konu diğer insanlara gelince ya da bir topluluk önünde konuşmanız gerektiğinde bu durum sizi rahatsız hissettirmeye başlıyor. Bunu aşabilmek adına yeni insanlarla tanışın, sosyalleşin. Çevrenizin büyümesi konfor alanınızın dışına çıkmanızı sağlayacaktır.


Şimdi konfor alanınızdan çıkmaya hazırsınız!! Tek yapmanız gereken konfor alanınızın dışına çıkmayı bilinçli olarak tercih etmek. Günlük rutinlerinizde küçük ama fark edilir değişiklikler yapın. Korkularınızın üzerine gidin. Unutmayın, konfor alanınızdan çıkmaya yetecek potansiyele sahipsiniz. Korkularınızın üzerine gitmek rahatsız edici dursa bile bunu yapın. Örneğin, normalde hiç gitmeyeceğiniz bir davete gidin. İşe yaramasa bile farklı bir deneyim edinmiş olacaksınız. Amaçlarınızı not aldığınız ufak bir defter tutun. Bu sayede sorumluluk hissi duyacaksınız. Olumsuzlukların bu sürecin bir parçası olduğunu unutmayın. Negatifliğin sizi etkisi altına almasına izin vermeyin. Konfor alanınızın ötesinde yapabildikleriniz ve yapamadıklarınız arasına kesin çizgiler çekmek yerine onları dengede tutmaya özen gösterin.Hayattan zevk alarak yaşamanın ne kadar değerli olduğunu keşfediyor olacaksınız. Anda kalarak konfor alanınızın dışına çıktığınızda hissettiklerinizi gözlemleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Cesaret, hayatınızda olumsuz giden her şeyi değiştirebilme gücünü size verir. O cesareti kullanmak sizin elinizde..Sizlerle konfor alanının dışına çıkmak için nasıl bir yol izlenmeli ve bu yolda ne tür aktiviteler yapılmalı bunları konuştuk. Umarım hazırlamış olduğum içeriği beğenirsiniz. Faydasını görmeniz dileğiyle. Sizler de bu konudaki fikir ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Bir sonraki yazımızda buluşuna kadar sağlıkla ve mutlulukla kalın. 😊


Keşfet: Konfor Alanı Nedir? Konfor Alanı Psikolojisinin 3 Ayrı Fazı

Keşfet: Kendini Geliştirmenin En Hızlı 25 Yolu | Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Author

Benliğine tanıdık kalmaya çalışan biri.

Yorum Yap