Günümüz dünyasında birçok meslek dijitalleşmiş bunun sonucunda kodlama yani yazılım sektörü oldukça değerlenmiş durumda. Siz de kendimi nasıl geliştiririm sorusuna çoğu zaman yanıt olarak “kodlama öğren” cümlesini duyuyorsunuz diye düşünüyorum.

Biz de kendini bu konuda geliştirmek isteyenler için online olarak yararlanabileceğiniz kodlama programlarını, websitelerini sizin için yazdık.

Code Academy

Code Academy, her seviye kod bilgisi için uygun, kodlama programları öğreten bir websitesi. 24 milyondan fazla kişiye eğitim veren Code Academy’de ücretsiz olarak 300 saat eğitim içeriği mevcut. HTML ve CSS, JavaScript, jQuery, PHP, Python ve Ruby başta olmak üzere web geliştirmeden programlamaya kadar öğrenebilirsiniz.

Ayrıca eğitimlerden sonra konu ile alakalı egzersizler ile öğrendiklerinizi kolayca uygulayabiliyorsunuz. Bu da pratik yapmanıza olanak sağlıyor. Bu egzersizleri tamamladığınızda ise hediye olarak rozetler kazanıyorsunuz.

Coursera

kodlama programları coursera

Coursera, 190’dan fazla şirket ve üniversiteden gelen kursları sunan bir platform. Platformda 3000’den fazla kurs bulunuyor. Bir miktar kursa ücretsiz olarak erişebiliyorsunuz fakat daha gelişmiş, detaylı eğitimlere ücret ödemeniz gerekiyor. İngilizce, Fransızca, İspanyolca başta olmak üzere birçok dilde kurslar mevcut.

Coursera’nın en büyük farkı ise sertifikalar. Kurslar Yale, Duke ve Stanford gibi prestijli üniversiteler tarafından verildiği için eğitimi tamamladığınızda bir sertifika kazanıyorsunuz. Bu sertifikalar, CV’niz için değerli olabilir.

Code Avengers

Code Avengers’da öğrenmeye istediğiniz kodlama dili ile başlayabilirsiniz. Ders ders öğrenmeye devam ederken öğrendiklerinizi pekiştirmekten için sunulan testleri çözebilirsiniz. Testleri başarı ile geçtiğinizde puan veya rozetler kazanabilirsiniz.

Ayrıca Code Avangers öğrenmek için hata yapmanın gerekli olduğunu biliyor. Hatta bunun için hataları fark etmek ve düzeltmek için dersleri dahi var. Dersler sırasında da bir metin düzenleyiciyi elinizin altında tutarak öğrendiklerinizi anında uygulamanıza olanak sağlıyor.

Ek olarak, ders sonrasında aklınıza takılan şeyleri sormanız için bir destek ekibi bulunuyor.

CodeWars

CodeWars kodlama öğrenmeye farklı bir bakış açısı getiriyor. Geliştirmek istediğiniz programlama diliniz hakkında önünüze bazı meydan okumalar geliyor. “Kata” olarak nitelendirilen problemleri çözmeniz bekleniyor. Her problemi çözdüğünüzde yeni bir seviyeye geçiyor ve daha zor bir problem ile karşılaşıyorsunuz.

Herhangi bir programlama dilinde pratik yapmak, kendinizi geliştirmek istiyorsanız CodeWars tam size göre.

Udemy

Udemy, 100 bin üzerinde kursun ve 24 milyondan fazla öğrencinin bulunduğu bir eğitim platformu. Dersler video üzerinden bir eğitmen tarafından veriliyor ve konu konu ayrılıyor. Bu sayede ders planınızı yapabiliyorsunuz.

Bir sonraki girişinizde nerede kaldığınızı görebiliyor olmanız zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. Udemy üzerinde ücretsiz kurslar bulunuyor fakat daha detaylı kurslar için ücret ödemeniz gerekiyor. Fakat indirimleri takip ederek çok cüzi miktarlara eğitim satın alabilirsiniz.

HACK.PLEDGE()

Hack.Pledge, kendini yazılım alanında geliştirmek isteyenleri ortak bir paydada buluşturan bir platform. Geliştiriciler bu platform üzerinden rahatça bilgi alışverişinde bulunabiliyor. Ayrıca takılıp kaldıkları noktalarda platformdaki kişiler tarafından mentorluk desteği alarak zaman kaybı yaşamıyorlar.

Hack Pledge gönüllülük esaslı bir platform olduğundan dilediğiniz kadar ücretsiz mentorluk desteği alabilirsiniz. Kodlama programları arasında bu alanda en iyi websitelerinden biri diyebiliriz.

THE ODIN PROJECT

kodlama programları odin project

The Odin Project kodlama öğrenmek isteyenlere ücretsiz olarak online kurs vermenin yanında bir de size rehberlik etmesi için müfredat sunuyor. Öğrenmek istediğiniz programlama dilini seçtikten sonra sırasıyla hangi kursları almanız gerektiğinizi söylüyor.

Bu sayede öğrenme sürecinde yalnızca gerekli derslere odaklanıyor ve kafa karışıklığı yaşamıyorsunuz. Bu dersleri destekleyecek blog içerikleri de mevcut.

edX

2012 yılında Harvard ve MIT tarafından kurulan edX kar amacı gütmüyor. Dünya üzerinde 120’den fazla kurumla ortaklık yapıyor. Dünyanın her yerinden öğrencilere ücretsiz olarak katkı sunan edX yalnızca kodlama değil her konuda eğitim veriyor.

Upskill

kodlama programları upskillcourses

Upskill, ücretsiz olarak online ders veren bir platform. Başlangıç seviyesinde olanlar için ideal kodlama programlarından biri. Daha çok web geliştirme konusunda kurslar veriyor. Özellikle WordPress, MySQL, React üzerinde uzmanlaşmak isteyenler Upskill’i tercih edebilir. Tabii bunların yanı sıra JavaScript, HTML5 & CSS3 dersleri de bulunuyor.

Lynda

Linkedin‘in bir programı olan Lynda, iş dünyasında ihtiyaç duyacağınız becerilerinizi geliştirmeniz için 6000’den fazla kurs sunuyor. Yazılım alanında da 1000’ yakın kurs bulunuyor. Lynda’da iş dünyasının önde gelen insanlarından ders alma fırsatı bulabilirsiniz. Her cihaz ile uyumlu olduğundan dilediğiniz yerde dersinize çalışabiliyorsunuz. Programın ücretsiz deneme sürümü ile bir göz atabilirsiniz!

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?
Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap