Herkesin kurduğu hayaller, gerçekleştirmek istediği iş fikirleri var. Haliyle, bu konuda rol model aldığımız girişimciler, iş insanları da oluyor. Bu iş insanları yaptıklarıyla bizi motive ediyor aynı zamanda cesaretlendiriyor. Peki kim bu başarıya ulaşmış insanlar, hikayeleri ne?

Steve Jobs

“Dünyanın en zengin adamı olarak ölecek olmak benim için bir şey ifade etmiyor. Geceleri kafamı yastığıma koyduğumda harika işlere imza attığımı bilmek… İşte bunun bir anlamı var!”

“Dijital Devrimin Büyük Babası” olarak adlandırılan Steve Jobs, 24 Şubat 1954 tarihinde dünyaya gelen, 5 Ekim 2011’de vefat eden Apple Computer, Inc.’ın kurucu ortaklarından biri olan Jobs, Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nı da kurmuş ve bu şirketlerin yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. Jobs çok yaratıcı, detaycı, işine aşık ve gerçekçi bir insandı. Çocukluk  arkadaşı ve elektronik uzmanı Steve Wozniak ile evinin garajında  Apple Bilgisayar şirketini kurdu ve ardından adı şirketle beraber duyuldu.“Dijital Devrimin Büyük Babası” olarak adlandırılan Jobs, elektronik sektörünü değiştirdi. Bununla birlikte gelecekteki birçok teknoloji için ilham kaynağı olmaya devam edeceği de bir gerçek.

Mark Elliot Zuckerberg

Mark Zuckerberg -başarıya ulaşmış insanlar

Amacım hiçbir zaman bir şirket kurmaktan ibaret olmadı. Birçok insan sadece kârı ve geliri önemsiyormuşum gibi yanlış bir düşünceye sahip. ‘Sadece bir şirket olmamak’ bana göre dünyayı değiştirecek kadar büyük bir şey yapmak demek.

14 Mayıs 1984 doğumlu Amerikan bilgisayar programcısı ve girişimci Zuckerberg, sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’un kurucusudur. 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde okurken girişimci arkadaşları ile şu anda CEO’su olduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook’u kurarak dünyanın şu an en genç zengini olmasıyla tanınmaktadır.

Jeff Bezos

Büyük ölçekli bir icat yapacaksanız, üç şeyi yapmaya istekli olmalısınız: Başarısız olmaya istekli olmalısınız; uzun vadeli düşünmeye istekli olmalısınız; ve uzun süreler boyunca yanlış anlaşılmaya istekli olmalısınız.

Jeff Bezos, 12 Ocak 1964 tarihinde Amerika’nın New Mexico eyaletinde dünyaya gelmiştir. Amazon.com’un kurucusu olan Jeff Bezos dünyanın en başarılı ve zengin girişimcileri arasında bulunmaktadır. Amazon.com dünyanın en büyük internet alışveriş sitesidir. 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle şehrinde kurulan Amazon.com, önce kitap satarak başlamış daha sonrasında ise DVD, müzik CD’si, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farklı satışlar da yaparak varlığına devam etmiştir.

Jack Ma

Bugün acımasızdır. Yarın ise daha da acımasız. Yarından sonraki gün ise çok güzeldir.

Jack Ma 10 Eylül 1964 yılında Çin’de doğmuştur. E-Ticaret alanında faaliyet gösteren Alibaba’nın kurucusu ve başkanı olan Jack Ma yaşadığı bir çok zorluğa rağmen pes etmeyip, başarılı olmak için uğraşmıştır. Gerek iş başvurularından aldığı red yanıtlarıyla gerek üniversiteye zar zor girmesiyle Jack Ma tam bir başarı öyküsüne sahip milyoner bir girişimcidir.

Bill Gates

Bugün başarı, sürekli olarak yeniden düşünmek, bir şeyleri canlandırmak, işlemek ve yeniden icat etmek için çevikliği ve isteği gerektirir.

Bill Gates 28 Ekim 1955′te Seattle, Washington’da doğmuştur. Çocukluk döneminde okumaya ve bilgisayar programlarına olan ilgisi 1975 yılında Microsoft’u kurmasını ve kısa zaman içinde dünyanın sayılı milyarderlerinden biri haline gelmesini etkiledi. Bunun yanında esiyle beraber kurdukları bir dernekle yoksul insanlara yardımcı olmaya, eğitim olanaklarını geliştirmeye çalışmaktadır. 

Howard Schults

Eğer insan yeniden tecrübe etmek istediğinde kararlılık ve azim gösterirse; hayallerine ve daha ötesine ulaşabilir.

Howard Schultz, 19 Temmuz 1953’te Brooklyn, New York’ta doğmuştur. Yoksulluk içinde büyüyen Howard başarılı olmak istiyordu. Starbucks’ta içtiği bir kahvenin ardından kendisinin de kahve sektöründe yer almak istediğini anladı. Kendine bir şekilde kahve dükkanı açmıştı ki Starbucks’ın satılacağını öğrendi. Bir şekilde Starbucks’ı satın alan Schultz markaya çağ atlattı.

Elon Musk

Elon Musk Başarıya Ulaşmış İnsanlar

 Atacağınız ilk adım yapacağınız şeyin olabilirliğini kanıtlamak. Daha sonra ihtimaller ortaya çıkacaktır.

Elon Musk 28 Haziran 1971 tarihinde doğmuştur. Kendisi başarılı bir girişimci,  mühendis, mucit ve yatırımcıdır. SpaceX’te CEO olan aynı zamanda Tesla Motors’ta başkan, CEO ve ürün mimarı olarak görev almaktadır. İnsanlığın geleceğini etkileyecek üç şey keşfetti ve yatırımlarını bunlar üzerinde şekillendirdi.  Bu alanlar internet, temiz enerji ve uzaydı.

Oprah Winfrey

Mükemmeliyetiniz markanız olsun. Mükemmel olduğunuzda, unutulmayacaksınızdır. Doğru olanı yapmak, kimse doğru şeyi yaptığınızı bilmese bile, her zaman size doğru şeyi getirecektir.

Dünyanın en başarılı kadın girişimcilerinden sayılan Oprah Winfrey, 29 Ocak 1954’ de doğmuştur. Çocukluk yıllarında yaşadığı onca trajik olaya, yoksulluğa rağmen yılmamış ve televizyon dünyasında adını başarıyla duyurmuştur.

Henry Ford

Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız, haklısınız yapamazsınız.  

Tam ismi Henry Martin Ford 30 Temmuz 1963’te ABD’nin Michigan eyaletinin Detroit şehrinde doğmuştur. Çocukluğunda boş zamanlarında kendi kurduğu makine atölyesinde zaman geçiriyordu. 1902 yılında Ford Motor şirketini kurdu. Yaşadığı bütün olumsuzluklara ve kötü yorumlara aldırış etmeden otomobil üretimine devam ederek bugünki Ford markasını oluşturdu.

Walt Disney

Hayalleriniz ancak onları takip etmeye gerçekten cesaretiniz olduğunda gerçekleşir.

Walter Elias Disney, 5 Aralık 1901‘de doğmuştur. Çocukluğunda çizime başlayan Walt Disney, kilisede bulunduğu bir dönem odasında bulunan bir fareye Mickey ismini taktı ve onu çizmeye başladı. Ve bu çizimler ona dünyanın en ünlü yapımcısı olma fırsatını sağlayan Mickey Mouse çizimleriydi. Karşılaştığı zorluklara rağmen pes etmeyip kararlı durusu bugün Disney’in bu kadar önemli bir şirket olmasında ki en büyük etkendir.

Eren Bali

Eren Bali Türk asıllı bir girişimcidir. Arkadaşı Oktay Çağlar ile birlikte çıktığı bu yolda her girişimcinin yaşadığı zorluğu yaşamışlardır. Uzun süre yatırımcı bulamamışlar fakat düşüncelerine ve yaptıkları projeye olan güvenleri ile Udemy’i kurmuşlardır.

Nevzat Aydın

8 Mart 1976 doğan Nevzat Aydın, Türkiye’nin en büyük çevrimiçi yemek siparişi portalı Yemeksepeti.com’un kurucu ortağı ve CEO’sudur. Yurt dışında bulunduğu dönemlerde birçok şeyi deneyimleyen Nevzat Aydın, Türk tüketicisine özel bir model geliştirerek, bu alanda bir girişim başlatma kararı aldı ve bugünki Yemeksepeti.com’un var olmasında etkin oldu. 

Larry Page

Eğer çılgınca hiçbir şey yapmadıysan doğru yolda değilsin demektir.

Asıl adı Lawrence olan Larry Page, 26 Mart 1973 tarihinde doğdu. Ailesinin bilgisayar bilimiyle alakalı eğitim vermesi dolayısıyla bilgisayarla ve teknoloji ile iç içe büyüdü. Tesla’nın hayatı onu derinden etkiledi ve bakış açısını değiştirdi. Doktorası sırasında Sergey Brin ile tanıştı ve yakın arkadaşı ile birlikte 23 yaşındayken gördüğü bir rüyadan etkilenerek, dünyada bulunan tüm verileri düzgün biçimde bir araya getirmek amacıyla Eylül 1997’de Google.com adlı domain’i satın aldılar.

Ingvar Kamprad 

Hata yapmak çalışan insanların sahip olduğu bir lükstür. Sadece vasat insanlar zamanlarını hata yapmadıklarını ispat etmek için harcar.

Tam adıyla Ingvar Feodor Kamprad 30 Mart 1926’da Güney İsveç’te yer alan Älmhult kentinin Smalandiya ilçesinde dünyaya geldi. Girişimci bir ruha sahip olması, hata yapmaktan çekinmemesi, azmi ve hırsı onu zorlu çiftlik hayatından başarılı bir hayata taşımıştır. Ticari ve pazarlama zekâsını kullanarak Ikea’yı bu günlere taşımıştır. Bununla birlikte IKEA ismi Ingvar Kamprad’ın isminin baş harflerinden oluşuyor. Ayrıca büyüdüğü çiftlik ve köyün adı da  Elmtaryd ve Agunnaryd idi. Yani IKEA ismi Ingvar Kamprad’ın hayatını özetleyen bir isimdir.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Yorum Yap