Çevremizde yaptığı işten memnum olmayan ve bu yüzden mutsuz olan milyonlarca insan var. Aile baskısıyla, arkadaş fikirleriyle hareket ederek veya sahip olduğu niteliklerin farkında olmadan meslek seçen pek çok kişi çalışma hayatını mutsuz olarak geçirmek zorunda kalıyor. Neyse ki bu kişiler içerisinde kariyerini değiştirmek için çabalayan ve bunun için adım atan, önemseyen kişiler de var.

İyi bir geleceğimiz olması adına kariyer değişikliği yapabilmek için kontrollü adımlar atmamız gerekir. Her zaman kontrollü bir adım atabileceğimizin bir garantisi de yok. Bunun için kendimizi iyice tanıyıp bazı sorularla buna hazır olup olmadığımızı anlayabiliriz. Belki çok uzun zamandır kariyer değişikliği yapmayı düşünüyor fakat bu girişimden çekiniyor olabilirsiniz. Çünkü ne yapacağınızı ve hazır olup olmadığınızı bilmiyorsunuzdur. Bana göre kariyer değişikliği yapmak istiyorsanız önce aşağıdaki soruları cevaplayabileceğinizden emin olmalısınız!

Kariyer Değişikliği Yapmadan Önce Kendimize Sormamız Gerekenler

                                                                                

Yeterli Donanıma Sahip Miyim?

İşinizi değiştirmek için yönelmek istediğiniz alanda çalışmak için gerçekten hazır hissetmeniz, gerekiyorsa iyi bir eğitim almanız gerekir. Sonuç olarak yeni kariyeriniz için ne kadar süre eğitim almanız ve bunun için neler yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde düşünmeniz gerekir.

Kariyer Değişikliği Yapmak İçin Uygun Zaman Mı?

Kariyer değişikliği yapabilmek için en önemli konulardan biri de bunun için uygun zaman olup olmamasıdır. Yaşınız, yeterli donanıma sahip olmanız kariyer değişikliği için düşünmeniz gereken konulardandır. Yani bunun için maddi ve manevi açıdan yeteri kadar hazır mısınız? Sonuçta daha genç bir kişinin kariyer değişikliği ile daha yaşlı bir kişinin kariyer değişikliği aynı şekilde olmayacaktır veya yeterli donanıma sahip biriyle yeterli donanıma sahip olmayan biri de bu süreci aynı şekilde geçirmeyecektir. Bu nedenle kariyer değişikliği yapmak için uygun zamanda mısınız yoksa değil misiniz, bundan emin olmalısınız.

Kariyer Değişikliği Yapmak İçin Maddi Olarak Hazır Mıyım?

Kariyer değişikliği yapmak istediğimizde karşımıza iki seçenek çıkacaktır. Bunlardan biri maddi sıkıntı çekmektir. Yani iş bulamayabilir ve bu süreçte kendinizi geçindirmek zorunda kalabilirsiniz veya bir süre beklememiz ve her şey hazır olduktan sonra işe başlamamız gerekebilir. Bu nedenle bu bekleme süresinde ya da iş bulamama aşamasında maddi olarak karşılamak zorunda olduğunuz ihtiyaçlarınızın olduğunu unutmayın. Eğer yeni bir mesleğe hemen başlarsanız da yeteri kadar para kazanamayabilirsiniz ve bu durumu da düşünmemiz gerekir. İşte tüm bu nedenlerden dolayı kariyer değişiminden önce yeteri kadar birikiminizin olmasına dikkat etmelisiniz.

Kariyer Değişikliği Yapmadan Önce Kendimize Sormamız Gerekenler

Yakınlarım Bu Konuda Beni Destekliyor Mu?

Bir işe başlamadan önce ve başladıktan sonra ailemizin, arkadaşlarımızın desteğini almak isteriz. Bunun sebebi ise daha fazla motive olabilmek ve böylece yapılan işi çok daha iyi yapabilmektir. Eğer onların desteğini almazsanız zor zamanlarınızda kendinizi iyice yalnız hissedersiniz. Bu durum da işinize olumsuz bir şekilde yansır.  Bu nedenle aldığınız kararı uygulamaya koymadan önce etrafınızdakilerin desteğini almak için onlarla uzun uzun konuşmalısınız. Böylece onlar da sizin bu şekilde mutlu olmak istediğinizi anlar ve size hak verir.

Ne Gibi Kötü Sonuçlarla Karşılaşabilirim?

Kariyer değişikliği kararının ne kadar riskli olduğunu biliyoruz. Kariyer değişikliği sırasında karşımıza çıkabilecek bütün kötü ihtimallerin neler olabileceği hakkında detaylı bir şekilde düşünmeliyiz. Sonuç olarak hayatımızı etkileyecek bir karar veriyoruz ve bunun için her türlü ihtimali düşünmemiz gerekir. Örneğin yeni işinizde mutlu olamadınız ya da yeni işinizde mutlusunuz fakat yeteri kadar para kazanamıyorsunuz ve böyle durumlarda bütün alternatifleri ve neler yapacağınızı düşünmüş, yani önceden planlamış olmanız gerekir. Bu bahsettiklerimizi yaptığınızı düşünüyorsanız, kendinizden eminseniz, kariyer değişikliği yapabilirsiniz.

Kariyer Değişikliği Yapmadan Önce Kendimize Sormamız Gerekenler

Zihinsel ve Duygusal Durumum Nasıl?

Kariyerinizde ciddi bir değişiklik yapmak istediğinizde kendinizi verimsiz, motivasyonsuz veya durgun hissedebilirsiniz. Bu durumlarda panik yapmamalı, tekrar kendi durumunuzu gözden geçirmelisiniz ve düzelene kadar iyice düşünmelisiniz, beklemelisiniz. Bu durumda vakit kaybediyorum diye düşünmemelisiniz. Bunun yerine sizin zihinsel ve duygusal durumunuzun en iyi olduğu zamana emin olduğunuzda kendinize göre hamle yapmaya hazırsınızdır.

Mevcut İşimden Mutsuz Muyum?

İşinizde memnun olmadığınız tüm durumları su yüzüne çıkarmış veya kafanızda yoğunlaştırmış olabilirsiniz. Ayrıca kendinizi hiç olmadığı kadar değersiz hissediyor olabilirsiniz. Bu yaşadığınız değersiz hissetmeniz ve mutsuzluğunuz kariyerinizi değiştirmeyi gerektirmediğini unutmayın. Öncelikle bu sorunları çözmeye çalışmalı, eğer çözülmeyecek sorunlar varsa ve sizi daha da mutsuz edecekse yeni bir iş bulmaya başlayabilirsiniz. Mevcut işinizden uzaklaştıran sorunların başka bir alanda tekrar ortaya çıkıp çıkmayacağı konusunda emin olun çünkü aynı sorunlarla tekrar karşılaşırsanız kariyer değişikliği yapmanızın bir faydası olmayacaktır.

Kariyer Değişikliği Yapmadan Önce Kendimize Sormamız Gerekenler
Monopolist owning 80 percent share of market. Business competition concept. Businessman standing on proportion chart sectors. Modern flat style vector illustration isolated on white background.

Yeni Kariyerimde Ne Arıyorum?

Yeni kariyerinizde ne istediğinizi, sizi neyin tatmin ettiğini düşünün. Daha sonra ne yapmak istediğiniz hakkında daha fazla düşünün. Örneğin şu an çalıştığınız alanda mutlu değilseniz ve size uygun olmadığını düşünüyorsanız, bunu düşünmek yerine hangi kariyer yolunun sizi mutlu edeceğini düşünüp yeni kariyeriniz için adım atabilirsiniz. Yeni kariyer yolunuz hakkında gerçekten heyecanlıysanız, bunu başarabilirsiniz.

Göz atmakta fayda var: İş Değiştirmek İsteyenlere Tavsiyeler

Keşfet: Genç Yaşta Girişimci Olabilmek İçin Sahip Olmamız Gereken 9 Özellik

Yorum Yap