Her gün onlarca karar vermek zorunda kalırız. Bu kararlardan bazıları basit, önemsiz bazıları ise hayatımıza yön verecek kadar önemlidir. Peki yaşamlarımız üzerinde bu kadar büyük bir etkiye sahip olan kararlarımızı gerçekten yeterince önemsiyor muyuz? İşte daha verimli bir karar verme süreci için bizlerden 6 öneri.

Öncelik Sıralaması Yapın

Eisenhower Karar Verme Teknikleri

 Hayatınızda zaman, para, enerji gibi kişisel kaynaklarınızı ayırdığınız bazı aidiyetleriniz vardır. Bunlar; eşiniz, aileniz, eğitiminiz, çalıştığınız şirket veya girişiminiz olabilir. Bazı durumlar, bizi bu aidiyetler arasında seçim yapmaya zorlar. İşte böyle zamanlarda aidiyetleri net olarak belirleyip aralarında bir öncelik sıralaması yapmak karar verirken size çok yardımcı olacaktır. Eğer öncelik sıralamasından yola çıkarak bir karar veriyorsanız en iyi seçenek elbette hiçbirinden vazgeçmek zorunda olmadığınız seçenektir. Ancak gerektiği vakit alt sırada kalan önceliklerinizden vazgeçebilmelisiniz. 

Hedeflerinizi Net Olarak Belirleyin

 Ne yapmak istiyorsunuz? Varmak istediğiniz yer neresi? Karar vermeden önce kendinize bu soruların cevabını net bir biçimde vermelisiniz. Verdiğiniz kararın sizi gitmek istediğiniz yere götürüp götürmediğini sorgulamalısınız. 

Anlık Duygularla Karar Vermeyin 

  Sakin olun. Duygusal olmayın, duygularınızı hesaba katın. Verdiğiniz kararın sizi gereksiz yıpratacak duygusal süreçlere sokması veya bağımlılık yapıcı hazlar vermesi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla duygular hesaba katılmalıdır. Fakat kızgınlıkla, üzüntüyle ya da başka herhangi bir duygunun etkisinde verilen kararlar genelde sağlıklı kararlar değillerdir. Kısacası kararlarınınız duygularınızı, duygularınız da kararlarınızı etkiler. Bu ikisine hakim olmanız gerekir.

Farklı Açılardan Düşünün

  Konuyu her açıdan değerlendirdiğinize emin olun. Atladığınız bir yer var mı gözden geçirmekte fayda var. Kararınızı başka birisi gibi değirlendirebilirsiniz. Kişisel swot analizi yapmak, karar verme tekniklerinden yararlanmak size karar verirken yardımcı olacaktır. 

Karar Verdiğinizi Hayal Edin

 Kararınızı verdikten sonra yaşayabileceğiniz muhtemel senaryoları kafanızda canlandırın. Bunu yaparken kendinizi iyi tanımanız, gerçekçi ve detaycı düşünmeniz gerekir. Aksi halde hayal ettiğinizden çok daha farklı şeyler yaşayabilirsiniz. Tabi ki kafanızdaki senaryolar ile gerçek farklı olacak. Ancak yukarıda bahsedildiği gibi kendinizi tanımanız, gerçekçi ve detaycı düşünmeniz kurduğunuz senaryoyu gerçeğe daha çok yaklaştırır. Bu da kararınızın sonuçlarını daha iyi kavrayabilmenizi sağlar. 

Tavsiyeleri Değerlendirin

 Nasihatler önemlidir, sizden daha bilgili ve daha tecrübeli insanlardan tüyolar alabilirsiniz.  Bırakın bu insanlar size bildiklerini aktarsınlar, yol göstersinler. Siz bu tavsiyeler üzerine düşünüp sizin için uygun olanları uygulayabilirsiniz. Unutmayın ki insanlar bilgi eksikliğiyle ya da kişisel çıkar gözeterek tavsiye vermiş olabilirler. Son olarak, verdiğiniz kararlar bazılarının çıkarlarına ters düşebilir, onları rahatsız edebilir ve muhtemelen baskıyla, yargılamalarla, dışlanmayla karşılaşırsınız. Bu durumda öncelik sıralamanıza bakın ve ikisini de tutabileceğiniz bir seçeneğiniz yoksa altta olanı eleyin.

Doğru Karar Verme Teknikleri
E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?
Author

Yorum Yap