Hepimiz hayatımızı daha iyi şartlar altında yaşamak için çeşitli şeyler yapıyoruz. İyi bir eğitim almak, iyi bir iş bulmak, iyi bir eş seçmek, iyi bir çevre oluşturmak gibi. Bunlar aslında yaşam standartlarımızı yükseltmek adına yaptığımız hayatımızın dönüm noktaları olan uzun soluklu tercihler. Bu yüzden bu kararları almak için uzun zamana ihtiyaç duyabiliriz. Peki uzun karar alma aşamalarından başka şeylerle de mesela küçük dokunuşlarla da hayat kalitemizi yükseltemez miyiz? Tabi ki yükseltebilir daha kaliteli bir ömür geçirebiliriz. Hadi gelin bu ufak dokunuşlara bir bakalım.

1)Güne erken başlamak

Güne erken başlamak hem mental hem de fiziksel açıdan zinde olmanızı sağlar.

2)Bir Rutin Oluşturmak

Bir rutininizin olması güne daha istekli başlamanızı sağlar. Bunun için kendinize benim gibi bir ajanda oluşturup aylık, haftalık ve günlük hedefler koyarsanız hem güne uyanmak için bir sebebiniz olur hem de yapılacak işlerinizi daha planlı halletmenize yardımcı olur.

3)Az Yemek ve Spor Yapmak

Ben bu kuralı uygularken ilk başta şöyle düşünmüştüm belki sizin de aklınıza şu soru gelebilir; ”Hem az yemek yiyeceğim hem onu spor yaparak kaybedeceğim hem de spor yapıp güne yorgun başlayacağım?” Ben ilk böyle düşünmüştüm ama bu kuralı uygulamaya başladığımda fark ettim ki spor yaparak güne başlamak sizi yormuyor aksine sizi daha enerjik ve pozitif bir insan haline getiriyor. Hem böylelikle fazla kilolardan da kurtuluyoruz. 😉

Kaliteli Bir Yaşam

4)Bol Su İçmek

Su içmenin insanın fiziksel ve zihinsel sağlığı açısından önemini sanırım artık bilmeyen yoktur. 😄

5)Bir Hobi Edinmek

Bir hobinizin olması zihninizi boşaltır. Kendinizi yorgun, mutsuz, mental açıdan güçsüz hissettiğiniz zaman sevdiğiniz şeyi yapmak kadar insana iyi gelen başka bir şey yoktur. Kendinizi daha iyi daha üretken hissetmenizi sağlar.

6)Doğru İnsanlarla Beraber Olmak

İnsanlar birbirleri ile sürekli bir alışveriş halindedirler. Birbirlerinden ürün alırlar, yardım alırlar bununla beraber duygu ve enerji de alırlar. Sürekli pasif, agresif , üretmeyen, kötümser, duygu sömürüsü yapan, enerji vampiri insanlarla beraber olmak sizi de ister istemez umutsuzluk girdabına sürükler. O yüzden daima size iyi gelecek, umut, ilham verecek doğru insanlarla beraber olduğunuzdan emin olun.

İngilizce Arkadaş Diyalogları ve Örnekleri (2 Kişi)

7)Minimalist Yaşamak

Yaşadığınız alanı çok fazla eşya ve kıyafetle doldurmak onlara olan bağlılığınıza sebep olur. İnsanlara bağlanmak yerine artık eşyalara bağlandığımız şu devirde minimalist yaşayabilmek gerçekten iç huzurunuz ve yaşam kalitenizi arttırmak için atılacak en önemli adımlardan birisidir. Eşyaların size hükmetmesine izin vermeyin. Maddeden arının ki kendinize kavuşun.

8)Not Tutmak

”Söz uçar , yazı kalır.” mottosu ile aklınıza gelen şeyleri mutlaka not alın. Yıllık , aylık, haftalık ve günlük planlarınızı tuttuğunuz bir ajandanız mutlaka olsun. Not almak yapacağınız işi unutmanızı engellerken aynı zamanda da yapılacak işi sürekli görüp sorumluluk duygusu ile o işi tamamlamamıza yardımcı olur.

Etkili Öğrenme İçin 7 Not Alma Yöntemi | AB Proje Yönetimi

9)Ertelemeyi Bırakmak

Bu konu benimde uygularken zorlandığım bir konu. Maalesef insanoğlu olarak biraz tembellik yapmayı , işleri yaymayı seviyoruz. Tabi tembellik yapmak herkese olduğu gibi bana da cazip geliyor . Bir işe başlayacağım zaman hep mükemmel zamanın gelmesini beklerdim ve asla tembel olduğumu kabul etmezdim. Sonra fark ettim ki mükemmel zamanı beklemek bir kaçış, o işi yapmamak için ürettiğim bir mazeret. O mükemmel zaman hiçbir zaman gelmeyecek çünkü zaten ona sahipsin. Sahip olacağın en mükemmel zaman içinde bulunduğun zamandır. Gelecek zaman sadece meçhulden ibarettir.

10)Televizyon ve Sosyal Medya Detoksu

Televizyondan bahsederken neden ”dumb box” denildiğini yaşım ilerledikçe daha iyi anlıyorum. İnsanı sürekli bir kaos ortamında bırakan haber programları , 3 saatten aşağı olmayan, uzun uzun bakışan oyuncularımızı izlediğimiz , bazı norm ve kalıpları aşılayan dizilerimiz , hiçbir faydası ve vasfı olmayan yarışma programları.. Ya da kim nerede? , ne yapmış? ne kadar mutlu? diye sürekli sosyal medyadan takip ettiğimiz insanlar… Tabi ki bunları hepimiz yapıyoruz ve vazgeçmek çok da kolay değil ama en azından kendi otokontrolümüzü sağlayabilir , kullandığımız süreleri kısaltabilir veya kendimize sadece belli günlerde sosyal medya kullanma ve televizyon izleme detoksu yapabiliriz.

Türkiye'nin Sosyal Medya Alışkanlıkları | Pazarlamasyon

11)Yatırım Yapmak

30’lu yaşlara gelmeden belli bir birikim yapmaya başlamanız size hem para biriktirme alışkanlığı kazandıracak hem de maddi açıdan kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Eğer öğrenci iseniz bu durum daha kolay. Öğrenci kartınıza harçlığınızda kendi belirlediğiniz bir miktarı her ay kartınıza yatırarak ufak ufak birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

12)En Az Bir Yabancı Dil Bilmek

Değişen hayat şartları bizlere dünya insanı olmanın gerekliliğini gerek günlük gerekse de iş hayatımızda sürekli hatırlatmaktadır. Bu yüzden de en az bir dile aşina olmak size büyük avantajlar sağlayacaktır.

Keşfet: İngilizce Geliştirmek için Website ve YouTube Kanalları

13)Hayır Demeyi Öğrenmek

Hayır demeyi bilmek belki de hayatta size en çok faydası olacak yetkinliklerden birisidir. Bunu ne kadar etkili ve yerinde kullanırsanız hayatta mental olarak o kadar mutlu ve huzurlu olursunuz.

Hayır diyebilmek için neler yapabiliriz?

14)Kitap Okumak ve Gezmek

”Çok okuyan mı yoksa çok gezen mi bilir?” sorusuna bizim tek bir cevabımız yok çünkü bize göre bilmek için hem ruhunuzu hem de zihninizi beslemelisiniz. Biri eksik kalırsa hayata bakış açınız daralır. O yüzden siz hem gezin hem de mutlaka günde 5 sayfa bile olsa bir şeyler okuyun.

15)Şükretmek ve Gülümsemek

Şükretmeyi ve yüzünüzden o güzel gülümsemenizi hayatınızdan hiçbir zaman eksik etmeyin. Çünkü teşekkür etmek kadar insana iyi hissettiren başka bir şey yoktur. Ve gülümsemeniz ile birinin yüzündeki mutluluğun sebebi olabiliyorsanız ne mutlu sizlere..

Ben kendi hayatımı daha kaliteli yaşamak adına uyguladığım bazı maddeleri sizlerle paylaştım. Sizlerin de bu maddelere ekleyecek yeni fikirleri var ise yorumlar kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?
Author

iyi bir gelecek bekleyen pek çok yarınlara

Yorum Yap