Dizi izlemek ne kadar sıkıcı geliyorsa film izlemekte bir o kadar keyif veriyor bana. Böyle düşünen arkadaşlarımız için bende film listemden izleyip beğendiğim, kendi çevreme ve arkadaşlarıma tavsiye ettiğim filmleri sizlerle de paylaşmak istedim. Zevklerin tartışılamayacağını bildiğimden hepsi farklı farklı kategoriden oluşan bu listede umarım sizin de hoşunuza giden filmler çıkar. Filmleri anlatırken elimden geldiğince spoiler vermemeye çalıştım şimdiden keyifli seyirler 😉

Life is Beautiful

Kaçırırsanız Üzüleceğiniz Filmler

97 yapımı olan filmi ilk kez ben 7. sınıftayken sınıf arkadaşlarımla çok sevdiğimiz bir hocamızın tavsiyesi üzerine izlemiştik ve o zamandan beri film önermem istediğinde ilk aklıma gelenlerden biri olmuştur. Film konusu kısaca şöyle II. Dünya Savaşı zamanında karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi kamplarına götürülen Yahudi bir babanın ve peşinden giden İtalyan bir annenin, çocuğunu korumak için yaptığı sayısız özveriyi anlatıyor.

Upgrade

Kaçırırsanız Üzüleceğiniz Filmler

Yapımı siberpunk, bilim kurgu, aksiyon ve gerilim temalı olan film kısaca insan ve yapay zeka çatışmasını anlatmakta. Geçen sene izlediğim Upgrade filmi kesinlikle izlerken heyecanlandığım filmler arasında ilk beşe girer 😉

The Stoning of Soraya M.

The Stoning of Soraya M (trailer) - Accent Films - YouTube

Herkese izletmek istediğim ve özellikle son dönemlerde yaşanan kadın cinayetlerinden sonra herkesin izlemesini istediğim, namusu sadece kadına yükleyen toplumların kanayan yarası olan ve gerçek bir hikayeden yola çıkan 2009 yapımı film İran’ın küçük bir köyünde zina yapmakla suçlanan masum bir kadının köyün erkekleri tarafından taşlanarak öldürülme olayını anlatıyor. Film başlarken okunan İranlı şairin en sevdiğim dizelerini sizlerle paylaşmak istiyorum;

Olmayın riyakârlık edenlerden
Bir yanda yüksek sesle Kur’an’ı dillendirirken
Öte yanda ahlaksızlığını sakladığını zannedenlerden
Hafız-ı Şirazi (14. yy İranlı Şair)

Time Lapse

Time Lapse (2014) : Movie Plot Ending Explained | This is Barry

Kesinlikle izlerken sonuna kadar acaba ne olacak diye beklediğim filmlerden birisi olan ve ”Geleceği görürsen anı kaçırırsın” metodu ile çekilen filmde üç arkadaş geleceğin fotoğraflarını çeken bir zaman makinesi keşfederler ve bunu yarış bahislerini kazanmak için kullanmaya başlarlar, biri diğerinden daha açgözlü olana kadar her şey yolunda gider. Fotoğraflarda daha çirkin gerçekler ortaya çıktıkça ve durum kısa sürede kontrolden çıkmaya başlayınca birbirlerine ve sadakatlerine olan inançlarını kaybetmeye başlarlar.

Aashiqui 2

findikli fistikli bişiler: Aashiqui 2 / (2013)

Sıradaki filmimiz Bollywood sinemasından… Film isminde ikinci seriymiş gibi gözüksede aslında tek filmden oluşuyor. Bu filmi ağlamayı seven ve hala gerçek aşka inanan arkadaşlarımız için seçtim çünkü aramızda kalsın bende öyleyim 😉

Venom

Venom: Zehirli Öfke resimleri - Fotoğraf 18 - Beyazperde.com

Marvel’in filmi Sony’e kaptırması biraz talihsizlik olmuş Marvel için bence çünkü ben hiçbir bilim-kurgu filminde bu kadar gülüp eğlendiğimi ve zamanın nasıl geçtiğini unuttuğumu hatırlamıyorum birde tabii başrolde Tom HARDY var 😉 Filmin konusunu size spoiler vermeden nasıl anlatırım bilmiyorum ama genel hattı ile Venom Marvel’in yeni süper kahramanı. Filmi sadece Venom ve Eddie’nin konuşmalarını izlemek için bile izleyebilirsiniz. İkisinin dostluğuna tabiri caizse hasta olacaksınız. Bu arada ufak bir hatırlatma filmin takipçileri için ikincisi 8 Ekim’de sinemalarda 😉

Şeytanın Avukatı

Şeytanın Avukatı Filmi Galerisi - Box Office Türkiye

Başrollerini Al Pacino ve Keanu Reeves’in paylaştığı filmde bir avukatın zengin iş adamı ile tanıştıktan sonra garipleşen hayatını konu alıyor. Avukat işinde başarılı olmayı o kadar ciddiye alır ki müvekkillerinin suçlu olduğunu bilse dahi onları adaletin elinden kurtarmayı başarır. Film konusu bu şekilde olsa bile aslında dünyaya şekil ve yön veren kişilerin ya da gizli örgütlerin dünyanın milenyum sonrası geleceğine bakışını yansıtıyor. Film aynı zamanda tüm semavi dinlerin Şeytan’a yönelik duruşlarını da sorguluyor. Semavi dinlerin şeytan hakkında söyledikleri karşısında Şeytan’ın kendisini nasıl savunduğunu gösteriyor. Diğer taraftan Şeytan ve insan arasında geçmesi muhtemel bir hesaplaşmayı bence çok başarılı bir kurguyla aktarıyor.

Exam

EXAM (Film hakkında bir sorunuz var mı? Peki, iyi seyirler…) - Reyting TV

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine izlediğim ve benimde sizlere kesinlikle tavsiye edeceğim bir film. 2009 yapımı film özelliklede gerilim-gizem tarzını sevenler için harika bir alternatif. Konusu ise kısaca şöyle 8 yetenekli aday, gizemli ve güçlü bir şirkete girebilmek için son aşamaya gelmiştir. İçlerinden en iyisi hazırlanan sınavı geçerek işe başlayacaktır. Katılımcılar penceresiz bir odaya sokulur. Önlerinde bir kağıt ve kalem bulunan katılımcıların cevaplaması gereken sadece 1 soru vardır. Yönetici tüm kuralları anlattıktan sonra odadan çıkar ve seksen dakikalık süre başlar. Fakat büyük bir sorun vardır; ortada cevap verilebilecek bir soru yoktur.

Bana Masal Anlatma

Bana Masal Anlatma oyuncuları kimler? Bana Masal Anlatma konusu ve oyuncu  kadrosu burada! - Medya Haberleri

Listedeki tek Türk ve komedi filmi olan Bana Masal Anlatma biraz Leyla ile Mecnuncuların seveceği absürt komedi tarzında. Bizlere ”mahalle” kavramının gerçek anlamını hatırlatan ve belki de gülerken elmacık kemiklerinize kramplar girecek bu filmi kaçırmayın derim.

Parasite

Parasite [Official Trailer] – In Theaters October 11, 2019 - YouTube

Geçen yılın en çok konuşulanlarından olan filmimiz; Seul’un bakımsız yarı bodrum bir evinde yaşayan Kim ailesinin, muhteşem bir zenginlik yaşayan Park ailesinin yanına çalışan olarak girmelerini ve bir parazit gibi onlarla yaşamaya çalışmalarını anlatıyor. Film genel olarak sınıfsal farklılıkların çatışması üzerinde duruyor.

Invisible Guest

the INVISIBLE GUEST-DAVETSİZ MİSAFİR-CONTRATIEMPO (IMDB 8.5/10)

2016 yapımı 3 saatlik bir gerilim-gizem filmi olan Invisible Guest konusu karanlık bir bilmece gibi ilerlemekte. Varlıklı bir iş adamı olan Adrián Doria, Asya pazarı ile yaptığı ticari anlaşmaları ve yüksek teknoloji şirketi sebebiyle ‘Yılın Adamı’ olarak adlandırılmıştır. Bir dağ oteli odasında yanında fotoğrafçı sevgilisi Laura Vidal’ın cesedi dururken polis tarafından tutuklanır. Ölü sevgilisinin yanında uyanan genç iş adamı, nasıl cinayet şüphelisi hâline geldiğini anlamak için ünlü bir avukat tutar.

The Fountain

Zamansız Ölümsüzlük Arayışı: The Fountain | Bilimkurgu Kulübü

The Fountain, üç farklı zamanda biriminde, bir adamın sevdiği kadını kurtarmak için başından geçen bin yıllık serüveni konu almaktadır. Biraz spiriütel şeylere ilgi duyanların mutlaka kaçırmaması gereken film.

İçinde Yaşadığım Deri

İçinde Yaşadığım Deri" üzerine -2 | Mehmet Doğramacı

Filmi ilk izlerken açıkçası pek bir şey anlamamış hatta biraz sıkılmıştım ama sonuna geldiğimde bütün her şey çözüldü ve her şeyin birbiri ile olan bağlantısı ortaya çıktı ve belki de sonunda ”vay bee” dediğim ender filmlerden birisi oldu benim için.

Predestination

EVREN FİLMLERİ : PREDESTINATION - KADER

Sıkı bir bilim kurgu filmi olan Predestination, zamanda seyahat edip olmuş ya da olası olayların önüne geçmeye veya suçluları yakalamaya çalışan bir zamansal ajanın hikayesini konu edinmekte ve kesinlikle bilim kurgu sevenlerin izlmesi gerekenler arasında.

The Cure / Faster

Türk Yönetmen Ahmet Atalay'dan Milyon Dolarlık Filmlere Taş Çıkaracak Kısa  Film

Çok sevdiğim bir yönetmen olan Ahmet ATALAY’ın kısa filmi olan The Cure ve onun devamı şeklinde çekilen Faster belki de hayatınızda izleyebileceğiniz düşük bütçe ile çekilmiş en mükemmel aksiyon filmleri olabilirler. Bu film ile ilgili bir yazı daha önce siteye yazmıştım hatta bu yazım ile filmin yönetmeni Ahmet ATALAY’la da iletişim kurmuştum ve yazımı okumak istemişti bu benim için gerçekten harikaydı 🙂

Yazımı okumak isteyenler için link aşağıda.

Gözden kaçırdıysanız: Yılbaşı Tatilinde Bitirebileceğiniz 9 Çerezlik Mini Dizi

İlginizi çekebilir: Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 21 Muhteşem Film

Author

iyi bir gelecek bekleyen pek çok yarınlara

Yorum Yap