Film izlemek birçok insanın sevdiği bir aktivitedir. Kendinizi bazen üzgün veya yorgun hissettiğiniz zamanlarda o anki ruh halinizin değişmesi için bir film açıp izlemek istediğiniz zamanlar olmaktadır. Fakat o sıra aklınıza izlemek için bir film gelmediği için vazgeçtiğiniz zamanlar olmuş olabilir. Unikesfet ekibi olarak bizlerde sizler için bu konu hakkında bir yazı yazmaya karar verdik. Bu yüzden sizler için bazı film önerilerinde bulunduk. Yazımızın ilk serisi olan film önerilerinin ilkiyle başlıyoruz. İşte bu filmler!


Hichki (Hıçkırık)

Nörolojik rahatsızlığı olan bir öğretmen düşünün. Her ne kadar çok zeki de olsa bu rahatsızlığından dolayı bir türlü severek yapmak istediği öğretmenlik mesleğini yapamamaktadır. Bir gün bir okulun kadrosunda oluşan eksiklik nedeniyle o okulda artık öğretmenlik mesleğini yapabilecektir. Fakat kendisine verilen sınıftaki öğrenciler çok haylazdır. Fakir mahallelerde büyüdükleri ve ailelerinin de durumları kötü olduğu için kendilerine ait bir gelecek olmadığını düşünmektedirler. Fakat kendilerinin bile farkında olmadıkları bazı yetenekleri vardır. Bu filmi izlerken bir öğretmenin insanların hayatına ne kadar tesir edebileceğini bir kez daha fark edeceksiniz. Öğretmen olmak isteyenlerin ya da öğretmen adaylarının izlemesi gereken güzel bir Hint yapımı filmdir.

Süre: 1 saat 56 dakika.

Tür: Komedi, Dram

IMDb puanı: 7.5

Kötü öğrenci yoktur, kötü öğretmen vardır.


Lincoln

Filmde Lincoln dönemi Amerikan iç savaşı anlatılmaktadır. Savaşın konusu ise kölelik yanlısı güney ile özgürlükçü kuzey arasındaki düşmanlık gittikçe büyümektedir. Nihayetinde de on bir güney eyaletinin ayrılmasıyla Amerikan iç savaşı başlamaktadır. Filmde sadece savaş sahneleri yer almamaktadır. O dönemin Amerikan Birleşik Devletleri başkanı olan Lincoln’ün Zencilerin kölelikten kurtulması için yaptığı siyasal ve politik adımlarda filmde yer almaktadır. Tarihe ilgi duyanların ya da tarih severlerin severek izleyeceği bir filmdir.

Süre: 2 saat 30 dakika.

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

IMDb puanı: 7.3

Başka ulusları özgürlüklerinden edenler er geç kendileri de özgürlüklerinden olurlar.

Abraham Lincoln

The Boy Hornessed The Wind (Rüzgarı Dizginleyen Çocuk)

Hayat her zaman herkese aynı fırsatları maalesef ki tanımıyor. Hayatın sizlere tanımadığı bu fırsatları eğer siz de kendinize tanımazsanız hayatla olan mücadeleniz daha da yıpratıcı olmaktadır. William hayatın kendisine tanımadığı şansı alabilmek için zorluklara karşı pes etmek yerine direnmeyi seçer. Okumak için daha da fazla çalışır. Hem de hayatı onun önüne birçok engel koymaya çalışırken. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan bu filmi severek izleyeceksiniz. Kişisel gelişim ve motivasyon filmlerini sevenlerin izlemesi gereken güzel bir yapıttır. 

Süre: 1 saat 53 dakika.

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

IMDb puanı: 7.6

William Kamkwamba TED konuşması.


Cruella

101 Dalmaçyalı filminin kötüsü olarak bilinen Cruella Devil’i başrol olarak bu filmde görmekteyiz. Cruella filmini izlerken 101 Dalmaçyalıdaki Cruella ile kıyaslamamanızı öneririz. Çünkü hem 101 Dalmaçyalı filmi hem de animesinin bu film ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır. Karakterlerin gelişim süreçleri açısından da bir fark bulunmaktadır. Bu filmde Cruella’nın geçmişini ve Cruella  olarak nasıl hayatına devam etmeye karar verdiğini göreceksiniz. Emma Stone’un canlandırdığı Cruella filmi her sahnesiyle sizlere bir sürpriz sunmaktadır. Filmi izlerken sizinde acaba Cruella bu sefer neler yapacak dediğinizi şimdiden duyar gibiyiz. Bu filmi tavsiye etmemizin sebebi sadece filmin güzel olması değil. Aynı zamanda Cruella filmini izlerken salt bir kötülüğün olmadığını daha derinlikli bir hikayesinin de olması Cruella filminini güzel bir yapıt haline getirmektedir.

Süre: 2 saat 14 dakika.

Tür: Macera, Komedi, Suç

IMDb puanı: 7.4


The Social Network (Sosyal Ağ)

Diyelim ki aşırı zeki bir arkadaşınız var ve o arkadaşınız sürekli bir şeyler düşünmektedir. O arkadaşınız ile diyalog halindeyken arkadaşınızın konudan konuya atladığını sonradan ise ilk konuştuğunuz konu hakkında yorum yapmaya başladığını isterseniz bir hayal edin. Eğer hayal ettiyseniz Mark gibi bir arkadaşınız olsa bu durum sizi yorar mıydı yoksa heyecanlandırır mıydı? Karar veremediyseniz sizlere biraz daha ipucu verelim. Bu arkadaşınız gelecekte çok büyük bir sosyal ağın kurucusu oluyor. Film Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini anlatmaktadır. Mark Zuckerberg’in üniversite yıllarında Facebook’u nasıl kurmaya başladığını filmde görmekteyiz. Filmde güzel bir girişimcilik hikayesi yer almaktadır.

Süre: 2 saat.

Tür: Biyografi, Drama

IMDb puanı: 7.7

İnsanlar çok zeki veya çok yetenekli olabilirler, ancak bu yetilerine inanmıyorlarsa sıkı çalışmayacaklardır.

Mark Zuckerberg

Extraction

Çok zengin bir iş adamının oğlu arkadaşlarıyla birlikte eğlenmek için bir gece bir eğlence kulübüne gider. O esnada babasının rakibi olan yasa dışı bir çetenin üyeleri o iş adamının oğlunu o gece kaçırır. Babası da oğlunu bu yasa dışı çetenin elinden kurtarması için paralı bir asker tutmaya karar verir. Filmde her ne kadar aksiyon ve gerilim sahnelerini yer alsa da filmin aynı zamanda gerçekçi bir tarafı da bulunmaktadır. Filmdeki hem aksiyon sahneleri hem de filmin belki de ana öğelerinden biri olan hüzün teması da filme başka bir bakış açısı katmaktadır. Başrolünde Chris Hemsworth’ın oynadığı aksiyon ve gerilimle dolu bu filmi severek izleyeceksiniz.

“İnsan nehre düşerek değil, suyun altında kalarak boğulur.”

Süre: 1 saat 56 dakika.

Tür: Eylem, Gerilim

IMDb puanı: 6.7


Three Colours (Üç Renk)

Üç renk serisi Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieslowski’ye ait bir filmdir. Üç renk serisi mavi, beyaz ve kırmızı renklerden oluşmaktadır. Bu renklerin temeli ise Fransa bayrağından gelmektedir. Mavi renk özgürlüğü, beyaz renk eşitliği, kırmızı renk ise kardeşliği temsil etmektedir. Bu filmlerde sosyolojik bir boyuttan ziyade psikolojik öğeler daha fazla yer almaktadır. Bu üç film her ne kadar seri bir filmi temsil etse de üç film arasında herhangi bir konu bağlantısı bulunmamaktadır. İşte serinin ilk filmi:

İzlemeniz Gereken 12 Film

Three Colours: Blue (Mavi Renk)

Konusu, yaşanan bir kaza sonucunda bir kadın kocasını ve kızını kaybeder. Bu kadın yaşadığı bu hazin olay sonucunda hayat ve ölüm arasında gidip gelmektedir. Fakat Julie hayata devam etmeye karar verir. Kalbindeki bu büyük hüzne rağmen. Yalnız bu yetenekli kadın hayatına devam etmeye karar vermesine rağmen insanlar ile olan iletişimini, hayatla olan ilişkisini keser. Severek izleyeceğiniz güzel bir Fransız filmidir.

Süre: 1 saat 34 dakika.

Tür: Dram, Müzik, Gizem

IMDb puanı: 7.9


Three Colours: White (Beyaz Renk)

Serinin ikinci filmidir. Karol ve Dominique birbirlerini severek evlenmiş bir çifttir. Fakat daha sonradan eşlerden birinin karı-koca ilişkisini yerine getirmemesinden dolayı boşanırlar. Boşandıktan sonra eşinin ülkesinde yaşamak istemeyen Karol kendi ülkesi olan Polonyaya dönmeye karar verir. Yalnız bu yolculuk onun için hiçte kolay olmayacaktır.

Süre: 1 saat 32 dakika.

Tür: Komedi, Dram, Romantik

IMDb puanı: 7.6


Three Colours: Red (Kırmızı Renk)

Serinin son filmidir. Manken olan Valentine iş çıkışında bir kaza yapar. Arabası ile bir köpeğe çarpmıştır. Köpeğe çarptıktan sonra köpeğin boynundaki tasmadan köpeğin sahibini bulur ve köpeği sahibine geri götürür. Köpeği sahibine götürdüğü zaman köpeğin sahibi köpeği istemez. Köpeğin yeni sahibi ise Valentine olur. Valentine sonradan köpeğin eski sahibinin emekli bir yargıç olduğunu öğrenir. Yargıcın evine tekrardan gittiğinde onun komşularının telefonlarını dinlediğini fark eder. Valentine öğrendiği bu bilgi karşısında ilk olarak ne yapacağına karar veremez. Üçlemenin son serisi olan bu filmde şans, tesadüf ve kader ögelerine yer verilmiştir. 

Süre: 1 saat 39 dakika.

Tür: Drama, Gizem, Romantik

IMDb puanı: 8.1


The Intern (Stajyer)

70 yaşındaki Ben emekli bir insandır. Ben hayatı sevmektedir fakat emekli olduğu için de bazı zamanlar canı çok sıkılmaktadır. Ben bir gün dışarıda gezerken bir ilan ile karşılaşır. Büyük bir şirket stajyer ilanı vermiştir. Alınacak kişilerde aranan kriter ise şudur: Bu stajyerlerin yaşlı olması lazımdır. Bu şirketin sahibi olan kadın ise çok çalışkan ve azimli biridir. Ben sizce bu dinamik ve modern şirkete ayak uydurabilecek midir? The Intern filmi sizleri hem zaman zaman güldürecek hem de sizleri zaman zaman duygulandıracaktır. Bu filmde güzel bir girişim ve motivasyon hikayesi yer almaktadır.

Süre: 2 saat 1 dakika.

Tür: Komedi, Dram

IMDb puanı: 7.3


Fight Club (Dövüş Kulübü)

İşi ve evi arasında hayat süren bir adam zamanla bu yalnızlığından bıkar. Birçok farklı şey dener. Yine de bir türlü üzerindeki bu yalnızlık hissini atamaz. Zamanla bu adam bazı olaylara karışır. Artık yanında birçok insan bulunmaktadır. Chuck Palahniuk’un Aynı adlı romanından uyarlanan kült bir filmdir. Oyunculukların çok iyi olduğu bu film senaryosu ile sizleri tamamen şaşırtacaktır.

Süre: 2 saat 19 dakika.

Tür: Drama

IMDb puanı: 8.8

 Acı ve çelişki olmasaydı hiçbir şeyimiz olmazdı.


Skater Girl (Kaykaycı Kız)

Gerçek olaylardan esinlenen Hint yapımı bir filmdir. Hayal kurabiliyorsanız her şeyi başarabilirsiniz. Hatta kızların hiçbir şey yapmasına izin verilmediği bir ortamda bile. Özellikle baskılı ortamlarda yaşayan insanların içselleştirebileceği ve motivasyon bulabileceği herkese hitap edebilen güzel bir filmdir.

Süre: 1 saat 47 dakika.

Tür: Drama, Aile, Spor

IMDb puanı: 6.6


Umarım önerdiğimiz filmleri beğenirsiniz. Filmler ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz. Hadi hemen açıp bir film izleyin. Şimdiden iyi seyirler. Sağlıcakla kalın.

Keşfet: Kişisel Gelişim ve Motivasyon Film Önerileri

Author

Sertaç Aytemur/İnönü Üniversitesi Sorularınız için @srtaytm Instagram adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap