Üniversiteden sonraki kariyer yolculuğunda staj yapmanın önemi büyük. Hele ki Türkiye şartlarında yalnızca üniversite okuyarak iyi bir iş bulunamayacağı noktasında herkes hemfikirdir sanırım. Bununla beraber tabii binbir güçlükle bulduğunuz stajları da iyi değerlendirmek gerekiyor. Yani iyi bir stajyer olmalısınız. Peki nasıl?

Şirketin Bir Parçası Olduğunu Göster

Stajını yalnızca özgeçmişine bir iş deneyimi eklemek için yapmamalısın. Stajın süresince giyiminle, iş ciddiyetinle vs. her yönüyle bir ekip arkadaşı ol. İşe geç kalmak, verilen işi geç tamamlamak gibi kötü izlenim bırakacak davranışlardan uzak dur.

İşini Ciddiye Al

Geçici olarak şirketin bir parçası olabilirsin fakat bu senin için bir kriter olmamalı. İşini bir çalışan gibi ciddiye al. Her zaman verilen işi son teslim tarihinden önce tamamlayıp başka ne yapabileceğini sor. Ekip arkadaşlarına yardım etmeye özen göster. Bunlar iyi bir stajyer olmanın yapı taşlarıdır. İşini ve bulunduğun şirketi ciddiye almak kariyer yolculuğuna mutlaka katkı verecektir.

Sosyal Biri Ol

İş yerinde güler yüzlü, sevilen biri olmaya özen göster. Tahmin edersin ki kimse ekip arkadaşının negatif enerji yaymasını istemez. İş arkadaşlarınla iyi ilişkiler kurarak onlarla zaman geçirmeyi ihmal etme. Unutma her biri sosyal ve akademik olarak sana katkı verecek kişiler. Stajından ayrıldığında dahi görüşecek kadar samimiyetin olsun. Kim bilir? belki de ileride sana harika fırsatlar yaratacaklar.

Çalışkan Ol

iyi bir stajyer olmak için çok çalış

Daha önce de belirttiğimiz gibi yalnızca sana verilen işle yetinme ya da sürekli sana iş verilmesini bekleme. Yeni önerilerle yöneticine git. Bu şekilde sana daha fazla sorumluk verilecektir bu durum da daha fazla öğrenmeni ve işi daha çok sevmeni sağlayacaktır.

Bir Mentorunuz Olsun

Unutmayın ki iş hayatı yeni bulunduğun ve yeni tanıdığın bir alan. Ne yapacağını bilemediğin durumlar olabilir. Bu yüzden sizinle aynı yollardan geçen, rahatça sorularını sorabileceğin birini mentor edin. Bu kişi, problem yaşadığın durumlar dışında da iyi bir stajyer olma noktasında sana mutlaka katkı sağlayacaktır.

Çok Yönlü Ol

Staj süresince teknik bilgi kazanmanın yanında kişisel olarak da kendini geliştirme fırsatı bulacaksın. Bunun için yeni beceriler kazanmaya açık olmalısın ve farklı yerlere adapte olmayı öğrenmelisin. Halihazırda bu özelliklere sahip olduğunda, iş hayatının sana bir şeyler katmaması imkansız duruma gelecektir.

Bolca Soru Sor

Soru sormak öğrenmenin en iyi şekillerinden biridir. Tabii aklınıza gelen her soruyu sormak değil, akıllı kilit sorular yöneltmek. Bu, meraklı ve öğrenmeye hevesli olduğunu gösterir. Bu özellikler de iyi bir stajyerin olmazsa olmazlarıdır.

Gelişmeni Takip Et

Bütün saydığımız özelliklerin yanı sıra unutmaman gereken bir şey var ki bir şeyler öğrenmek, kendini geliştirmek adına staj yapıyorsun. Bu yüzden staja başlamadan önce neredeydin, şimdi neredesin? mutlaka belirli aralıklarla kontrol et. Kendine bir şeyler kattığını fark etmek seni motive edecektir.

Geri Bildirim Al

Performansın konusunda soru sormaktan çekinme. Bu sayede doğru yaptığın şeyleri ve geliştirmen gereken zayıf yönlerini öğrenebilirsin. Şüphesiz güçlü ve zayıf yönlerini bilmek, kendini geliştirmen için önemli bir husus.

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap