Kariyer hayatımız üniversite öğrencilik yıllarımızın ilk gününden itibaren aslında başlıyor. Başladığımız o ilk yıllardan mezun olduğumuz son yıla kadar geçen süre içinde şekillenen kariyer hedeflerimiz oluşmaya başlıyor. Bu kariyer hedeflerimiz için öğrencilik dönemimiz içinde başlayarak, mezuniyet sonrası yapmak istediğimiz o iş için başvuru süresine gelene kadar yaptığımız her şey bizim öz geçmişimizi oluşturuyor. Bir bakıma özgeçmişimiz bizim kendimizi karşı tarafa ifade etmek için kullandığımız ve kendimizi yansıttığımız aynamız.

Sizin de aklınızda ben o aynada karşı tarafa hangi yönlerimi yansıtmam gerekiyor? Bunları nasıl ifade etmem gerekiyor? soruları dolaşıyorsa doğru yerdesiniz yazımın devamını okumaya devam edebilirsiniz 😊
Giriş kısmında belirttiğim gibi üniversite hayatımızdan başlayarak her bir kendimize kattığımız yetkinlik bizim özgeçmişimizi oluşturuyor olacak. Peki iyi bir öz geçmiş nasıl oluşturulmalı ve içerisinde neler nasıl yazılmalı, ifade edilmeli? Hep birlikte bunları inceleyelim.

İyi Bir Özgeçmiş Nedir?

İyi bir öz geçmiş sizin sahip olduğunuz tüm yetkinlikleri, ilgi ve becerilerinizi en yalın haliyle istediğiniz işte çalışabilmenizi sağlamak için hazırlanmış olan özgeçmiştir. Çoğu insan kaynakları işe alım uzmanları özgeçmişleri incelemek için verilen sürenin iki dakikadan az olduğunu belirtiyor.

Siz kendiniz için oluşturduğunuz o özgeçmişinizde ben burada kendim ile ilgili hangi bilgiye yer vermeliyim ki, iki dakika sonundaki mülakata çağırılan isim ben olayım? Sorusunu sormalısınız. Evet aslında sadece iki dakika sonunda ya hayal ettiğiniz kariyer fırsatını yakalayacaksınız ya da insan kaynakları yetkilisinin bu özgeçmişi okumakla vakit kaybedemem dediği kişi olacaksınız. Her şey bizim elimizde tüm aldığımız kararlar, eğitim hayatımız boyunca şekillendirdiğimiz kariyerimizin bizim elimizde olduğu gibi, insan kaynakları yetkilisinin iki dakika içinde okuduğu özgeçmişiniz sonucunda biz bu kişiyle çalışmalıyız demesi de bizim elimizde. Önemli olan kendimizi doğru sözcüklerle, işin getirdiği gerekliliklerle kendimizi en yalın halimizle ifade edebilmemiz.
Peki bizim kendimizi en yalın halimizle ifade ettiğimiz özgeçmişlerimizi nasıl hazırlamalıyız? İçeriğinde neler yer almalı birazda bunlardan bahsedelim.

İyi Bir Özgeçmiş Nedir? Nasıl Hazırlanmalıdır?

İyi Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır?

Özgeçmişinizde kariyer sayfalarında oluşturulan hazır sayfaları kullanmamalısınız.
Kariyer.net, Secret Cv gibi iş ilanları sayfalarına üye olurken hazır sorularla özgeçmiş oluşturmuş olursunuz. Bu özgeçmişler genellikle orada ilan veren şirketlerin, firmaların, kurum ve kuruluşların sorularına yer verilerek oluşturulur. Sizin başvurmak istediğiniz açık pozisyona başvuruda bulunurken orada bulunan hazır şablonları insan kaynakları yetkilisine iletmeniz aslında o işi çok fazla istemediğinizi gösterir. Çünkü o çok istediğiniz hayalinizin mesleği olan açık pozisyona başvururken çok fazla özen göstermemiş, hazır görünümlü bir sayfa paylaşmışsınızdır. İstediğimiz her şey için biraz zaman ayırıp üzerine düşünürsek kendimizi nasıl ifade etmemiz gerektiğini ilk önce kendimiz anlamış ve bilmiş oluruz. Lütfen o işi istediğinizi karşı tarafa gösterin.

Özgeçmişinizde bulunması gereken ana başlıklar şu şekildedir;
Ön yazı, iletişim bilgileriniz, çalışma deneyimleriniz, eğitim geçmişiniz, gönüllü deneyimleriniz, yetkinlikleriniz ve yayınlarınız.
Ön yazı; özgeçmişte kendinizi en iyi ifade edebileceğiniz fırsatı verdiğiniz kısım bir bakıma. Orada başvuruda bulunduğunuz pozisyonunu neden istediğinize, o pozisyonla neden uyum sağlayabildiğinize ve o işi ne kadar çok istediğiniz sorularının cevaplarına yer vererek yazmalısınız. En çok da o işi ne kadar çok istediğinizi anlatırken kendinize olan inancınızı yansıtacak cümlelere yer vermelisiniz. Tüm farkındalığınızla o pozisyon için uygun olduğunuzu belki de yazdığınız tek bir kelime ile anlayacak insan kaynakları yetkilisi 😊. Bu yüzden bu kısmı oluştururken biraz zaman ayırın hem kendiniz için hem de hayalinizdeki o pozisyon için.

İletişim bilgileri; oturduğunuz semt, yaşadığınız şehir, insan kaynakları yetkilisinin sizinle iletişime geçebilmesi için telefon numaranız ve e-posta adresinize yer vereceğiniz bir iletişim bilgileri alanı oluşturmalısınız. Ayrı olarak aktif kullandığınız bir Linkedln hesabını varsa eğer ki artık her üniversite öğrencisinin hem networkunu genişletmek hem de kendi gelişim alanıyla bağlantılı olan bir Linkedln hesabı olmalı. Ona da iletişim bilgilerinizde linkini bırakarak yer vermelisiniz.

Çalışma deneyimleri; eğitim hayatınız boyunca yaptığınız Part-time çalışma deneyimlerinizi veya tatiller gerçekleştirdiğiniz tam zamanlı çalışma deneyimlerinize yer vermeniz gereken alandır. Çalışma deneyimlerinizi son çalıştığınız yeri yazmaya başlayarak sıralamanız ve çalışmaya başlama ile bitiş tarihine yer vermeniz önemli olacaktır.

İyi Bir Özgeçmiş Nedir? Nasıl Hazırlanmalıdır?

Eğitim geçmişi; eğitim aldığınız okulları son eğitim aldığınız okuldan başlayarak yazmanız gereken bölümdür. Lise eğitiminize yer verebilirsiniz. İlkokul ve devamı öğretim hayatına yer vermek tercihinize bağlı.

Gönüllü deneyimler; üniversite döneminizde yer aldığınız gönüllülük faaliyetlerine, kulüp çalışmalarına yer verdiğiniz bölümdür. Aynı zamanda birçok insan kaynakları yetkilisinin sizin hakkınızda fikir edinmek için baktığı ilk bölümdür. Yaptığınız gönüllülük çalışmaları hangi konuda daha öğrenciyken ne kadar inisiyatif aldığınızı gösterir.

Yetkinlikler; bu bölümde anadilinizin yanında öğrendiğiniz farklı bir dil olduğu bilgisine yer vermeniz gerekir. Aynı zamanda kullandığınız bilgisayar programlarına veya varsa eğitimini aldığınız bölümün getirisi olan sizden aktif olarak kullanmanızı istenilen programlara yer vermeniz gereken bölümdür.

Yayınlar; eğitimini aldığınız bölüm her ne olursa olsun, eğitim sırasında eğer kendi düşüncelerinizi yazabildiğiniz yerler varsa eğer dergi, internet sayfası, blog vb. mutlaka özgeçmişinizde buna yer vermelisiniz. İyi yazabilen insan, iyi düşünür, iyi düşünebilen insan, kendini anlar, kendini anlayan insan ne istediğini bilir ve her insan kaynakları yetkilisi ne istediğini bilen kişilerle çalışmak ister.

Yazımı buraya kadar okuduğunuz için çok teşekkür ederim, kendinizi anlamanız ve kendinizi anlayabildiğinizi gösterdiğiniz özgeçmişler oluşturarak hayalinizdeki kariyerlerinizi gerçekleştirebilmeniz dileğiyle.

Keşfet: İyi Bir Özgeçmiş Nedir? Nasıl Hazırlanmalıdır?

Keşfet: Etkili CV Hazırlayabileceğiniz 18 İnternet Sitesi

Yorum Yap