Öğrenci evlerinin vazgeçilmezi olan makarnayı ana vatanında yemek kulağa hoş geliyor gibi. Her dönem özellikle moda, tasarım, sanat ve mimarlık denilince akla ilk gelen ülke İtalya son yıllarda Türkiye‘den öğrencilerin büyük ilgisini çekmektedir. Peki İtalya’da nasıl üniversite okuyabilirsiniz? İtalya’da üniversite eğitimi almak için öncelikle Türkiye’de YKS’de 180 puan barajını aşmak ya da üniversite 1.sınıf eğitimini başarı ile tamamlamak gerekmektedir. Lisans eğitiminin 3 yıl sürdüğü İtalya’ya yüksek öğretim için son yıllarda giden öğrenci sayısının arttığını İstanbul İtalyan konsolosluğu belirmektedir.

Bu yazımızda İtalya’da nasıl üniversite okuyabilirsiniz? sorusunun yanıtlarını ve nasıl yol izlemeniz gerektiğini cevaplıyoruz. İtalya yabancı öğrencilere üniversitelerini açan ve farklı ülkelerden binlerce öğrenciye lisans ve yüksek lisans eğitimi sağlayan bir ülkedir. Dünyanın hemen hemen her tarafından binlerce öğrenci lisans ve yüksek lisans düzeyinden eğitim almak için İtalyan üniversitelerini tercih etmektedir. İtalyan üniversitelerinin çoğu devlet üniversitesidir ve düşük harçlar ile eğitim vermektedirler. İtalya’da üniversite eğitimi ağırlıklı olarak İtalyanca olarak verilmektedir. Ancak bazı İtalyan üniversiteleri lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim vermektedirler.

italya

Neden İtalya’da Üniversite Okumalıyım?

İtalya benzersiz bir kültürel ortamda sunduğu yüksek kalitedeki eğitim ve öğrenim alanında dünya çapında bir popülariteye sahip ülkelerden biri haline gelmiştir. Çoğu devlet üniversitesi olan yaklaşık 90 yüksek öğrenim kurumuyla oldukça geniş bir eğitim ve öğrenim yelpazesi olan İtalya tarihsel ve kültürel geçmişinin de büyük rol oynadığı mimari tasarım ve mühendislik alanında birçok öğrencinin gözdesi konumundadır. İtalya’daki üniversitelerdeki fakültelerin büyük bir kısmı İtalyanca eğitim vermekle birlikte İngilizce olarak da eğitim verilen yüksek potansiyele sahip lisans programları da mevcuttur. Üniversitelerin ücretleri değişiklik göstermekle birlikte yıllık eğitim bedeli 1000 ile 3500 Euro arasındadır.

İtalya’da Mühendislik, Mimarlık, Tıp gibi alanlarda eğitim veren üniversiteler öğrenci seçimleri için kendi sınavlarını yapmaktadırlar. Bu üniversiteler için sınav kayıt başvurusu yaparak belirlenen tarihte İtalya’ya  giderek üniversitenin sınavına girmeniz gerekmektedir. İtalya’daki üniversitelere Türkiye’de okuduğunuz alandan farklı bölümlere başvuru yapabilirsiniz.

İtalya Üniversite Eğitimi Başvuruları

İtalya’da üniversitelere birkaç farklı şekilde giriş yapılmaktadır. İtalya Eğitim Bakanlığı tıp, mimarlık, veterinerlik gibi bölümlere merkezi sınavla öğrenci kabul ederken, mühendislik ve tasarım tabanlı eğitim veren fakülteler kendi özel sınavlarını düzenlemektedirler. Öğrencilerin akademi önce veya doktora seviyesindekilerin akademik geçmişleri okullara kabul edilmelerinde önemli bir rol oynar. Bu yüzden birçok üniversitede bazı bölümlere girmek için sınav sistemi uygulanmaz ve akademik kariyerlerindeki başarı bir ölçüt olarak alınır.

italya

İtalya’da her üniversite 4 temel programa sahiptir

 • Corsi di Diploma Universitario (Önlisans programı)
 • Curso di Laurea (Lisans programı)
 • Curso di Laurea (Doktora araştırma programı)
 • Corsi di Laurea Specialistica (Doktora programı)

Lisans eğitimleri gidilen fakültenin programına göre 4 ila 5 yıl arasındadır. Örneğin tıp ve türevi bölümler 6 yılı sürebilmektedir. Lisans öğrencilerinin mezuniyet için 180 krediyi tamamlamış olmaları gerekmektedir.
Doktora programları yine araştırma programının niteliğine göre 2 ila 5 yıl arasındadır. Bu programlarda uygulamalı eğitime ağırlık verilir ve genel itibariyle bu programlara sınırlı sayıda öğrenci kabul edilir. Doktora araştırma programlarını tamamlayan öğrenciler 2 yıl daha eğitim almaya devam ederek Doktor ünvanını almaya hak kazanırlar.

İtalya Üniversiteleri İçin Türk Öğrencilerin Denklik İşlemleri

İtalyan Üniversitelerinde eğitim görmek isteyenler Türk öğrenciler için ön kayıt tarihleri her yıl genellikle Nisan-Haziran aylarında İtalya Başkonsolosluk Okul bölümüne yapılmaktadır. İtalya üniversitelerinde Türkiye’deki üniversitelerden alınan diplomaların tanınması ve üniversitelere kayıt koşulları aşağıdaki gibidir.

 • Diploma Denklik Belgesi: İstanbul İtalyan Başkonsolosluğu Türkiye’de üniversiteler (lisans ve yüksek lisans) tarafından verilen diplomaların denklik belgelerini tanzim etmektedir. İtalyan üniversitelerinde lisans veya lisansüstü eğitim almak için yapılan başvurularda Türkiye’de mezun olunan okuldan alınan diplomanın noter tastikli İtalyanca çevirisi yapılıp Kaymakamlıktan Apostil şerhi mutlak surette konulmalıdır. Öğrencinin okumakta olduğu bölümün İtalya’daki okulda tekabül eden bölüme kaydolması; lisans eğitimi veya lisansüstü eğitim ve iş amacıyla yapılan İstanbul İtalya Başkonsolosluğuna yapılan başvurularda denklik belgesi düzenlenmektedir. İtalyan üniversitelerinin ön kayıtları her yıl Nisan ve Mayıs ayında yapılmaktadır.
 • En az 12 Yıllık Eğitim: İtalya’da üniversite eğitim almak isteyen Türkiye’deki üniversite düzeyindeki öğrencilerin, gittikleri fakültenin ilk senesindeki dersleri geçmiş olmaları ve bunu belgelendirmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki öğrenciler İtalya’da arzu ederlerse başka bir bölüme kayıt yaptırabilirler. Ancak öğrencilerin gelecekteki kariyerleri açısından Türkiye’de okudukları fakülteye veya ona eşdeğer bir fakülteye kayıt yaptırmaları tavsiye edilir. Hazırlık sınıfları İtalya üniversitelerinin talep ettiği tamamlanması gereken 12 senelik eğitim kapsamında sayılmazlar.
 • Yeterli İtalyanca Bilgisi: Öğrencilerin İtalyanca bilgileri İtalyan Kültür Merkezinde yapılan yazılı ve sözlü sınavlarla ölçülmektedir. Üniversite eğitimi için yeterli düzeyde İtalyanca bilme koşulu vardır. İngilizce okuyacak olanların ise TOEFL/IELTS sahibi olması gerekmektedir.

Yukarıda söz edilen bu koşulları karşılayan öğrenciler ön kayıt için aşağıdaki belgeleri çift nüsha olarak ibraz etmelidirler:

italya
 • İtalyanca tercüme edilmiş, noter tasdikli, kaymakamlıktan apostilli lise diplomasının sureti.
 • 2 vesikalık fotoğraf;
 • Modello A formu
 • Eğitim geçmişi
 • Evrak listesi
 • Sigorta yaptırılacağına dair teminat beyanı
 • En az üç sene geçerli pasaport fotokopisi;

11 yıllık eğitim alan öğrenciler, tercümesi yapılmış noter tasdikli diplomanın dışında devam etmekte oldukları üniversiteden, üniversitede birinci sene öğrencisi olduklarını ibraz eden bir yazı almaları gerekmektedir. İkinci sınıfa geçtiklerini ispatlayan belgeleri İstanbul İtalya Başkonsolosluğu teslim etmeleri zorunludur. Bu yazılarında (transkript vb.) noter tasdikli tercümesi Kaymakamlığın apostil şerhine sahip olmalıdır. İtalya Başkonsolosluğu ve İtalyan Kültür Merkezi üniversitelerin yapılan şahsi başvuruları reddetmelerinden sorumlu değildir.

İtalya’da Üniversite Okumanın Avantajları

italya
 • Dünyanın en büyük üniversitelerinden birçoğu İtalya’da bulunmaktadır.
 • Dünyada ilk 500’de en çok üniversiteye sahip Avrupa’nın üçüncü ülkesidir.
 • İtalya’da eğitim görüp mezun olduğunuz zaman diplomalarınız YÖK tarafından tanınır ve tüm dünyada geçerlidir.
 • İtalya’da lisans eğitimi 3 sene sürmektedir.
 • İtalyan eğitim sistemi okul harçlarınızı aile gelirinize göre belirlemektedir.
 • Türkiye’den gelen  öğrenciler İtalya’da üniversite okurken 900 ile 2 bin 300 (Euro) eğitim ücreti ödemektedirler.
 • İtalya’nın kültürü ve aile yapısı Türkiye ile çok yakındır ve sıcakkanlıdırlar.
 • Türkiye ve İtalya arasındaki coğrafi konumun yakın olmasıyla seyahatler kısa sürmektedir. (ortalama 2 saat)

Birçok Avrupa ülkesine kıyasla İtalya, İtalya’daki yaşam koşulları açısından hayatın daha rahat ve kolay olduğu bir ülkedir. Olumlu ve olumsuz yönleriyle İtalya’da yaşamak;

 • İtalya, ırkçılık gibi olumsuz tutumların nadir olduğu ve İtalyanların yabancılara karşı daha az olumsuz tutuma sahip olduğu bir ülkedir.
 • İtalya, çalışma saatleri açısından Avrupa’nın en esnek ülkesidir. Öğle yemeği molası 2 saat, haftalık çalışma süresi maksimum 35 saattir. Ayrıca yaz sezonunda, özellikle sıcak aylarda çalışma saatleri 15.00’te sona ermektedir.
 • İtalya, özellikle Batı Avrupa ülkelerine göre daha ucuz bir ülke. Yeme-içme özellikle büyük şehirlerin dışında uygundur. Ancak büyük şehirlerde kiralar ve yaşam maliyeti nispeten yüksektir. Örneğin, Roma’nın merkezine özel araçla giriş ücreti 5 Euro, aracınızı park etmek ise saatte 7 ila 10 Euro arasında değişiyor.
 • İtalya’da çalışmak isteyenler ve özellikle vasıflı işgücüne girenler, İtalyanca öğrenebilmelidir.

Keşfet: Almanya’da Üniversite Okumak Hakkında Her Şey!

İtalya’da Kariyer

İtalya, dünyanın 8. Büyük ekonomisine sahiptir. Ancak yaşanan ekonomik krizden sonra ülkenin genç kesimi başka Avrupa ülkelerine göç etmiştir. Buna rağmen İtalya’da iş imkânı fazladır. Ülke, iş istihdamı sağlamak için; gıda, moda, makine, turizm, motorlu taşıtlar ve kimya alanlarında işçi alımı yapmaktadır.

İtalyan halkı İngilizceyi çok iyi konuşamamaktadır. Bu yüzden İtalya’da İngilizce öğretmenliği popüler bir meslektir. Öğrenciyseniz ve mezun olduktan sonra çalışmak istiyorsanız bu konuda önceden deneyim sahibi olabilirsiniz.

Yapmanız gereken şey ufak bir araştırmayla İtalya’daki gönüllü staj programlarına katılmak. Bu sayede çalışırken aynı zamanda ülkeyi tanıma fırsatı da bulabilirsiniz.

Çalışma koşulu olarak en rahat ülkelerden birisi İtalya’dır. Siesta saatleri dahil bir işçinin çalışma süresi toplam 9 saattir.

Author

uyuryazar kişilik

Yorum Yap