Herkes iş hayatında edinmiş olduğu başarılarla isminin ön plana çıkmasını ister. Bundan dolayı kendimizdeki farklılıkların farkına varmalı ve potansiyelimizi geliştirmek adına çaba göstermeliyiz, bir nevi kendimizi markalaştırmalıyız. Bu yazımızda, kendinizdeki mevcut potansiyeli geliştirerek isminizin akıllara kazınmasını sağlamanız için bazı önemli tüyolardan bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım.Keyifli okumalar. ?İşte o önemli tüyolar;

Kendinizi Tanıyın

Hangi mesleği yapıyor olursanız olun, daima başarılarınızla anılmak istersiniz. ‘’Peki nasıl akılda kalacağım?’’ diyorsanız öncelikle işe başlamanız gereken nokta kendinizi tanımak. Cevaplarını net bir şekilde alabileceğiniz sorular sorun. Örneğin; Hangi alanda daha başarılıyım, neleri yapmaktan hoşlanıyorum gibi. Kişisel özelliklerinizi tanımanız kendinizi markalaştırma konusunda kritik bir noktayı ifade ediyor. Kendinize kısa ve öz tanımlar bulun.

Hedefinizi Belirleyin

Bir hedefiniz olsun. Öğrencilik hayatınız boyunca belirlemiş olduğunuz hedefler size kariyer yolculuğunuzda ışık tutacak. Bu sebeple daima bir amacınız olsun. Belirlediğiniz amaç uğruna yeteneklerinizi geliştirin ve verimliliğinizi arttırın.

İsminizi Markalaştırmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Kendinizi Öne Çıkaracak Yeteneklerinizi Farkında Olun

Kendinizdeki en güçlü yeteneğin farkına varabilmeniz için SWOT analizi yapabilirsiniz. Güçlü yanlarınızın okulunuzda bir sunum yaptığınız sırada, ya da bir topluluğa liderlik ettiğinizde, ön plana çıktığını gözlemleyebilirsiniz. Yaptığınız işte en iyisi olmaya çalışın. Bunu para kazanmak adına ya da ün sağlamak için değil, yalnızca o işi herkesten daha iyi yapabileceğinizi göstermek için yapın. Böylelikle kendi markanızı oluşturmuş olacaksınız. Dengeli ve birbiriyle koordinasyonlu davranışlarınız karşı tarafın gözünde prestijinizi artıracaktır.

Güçlü Bağlantılar Kurun

İş bitirici olun. Sahip olduğunuz tüm imkanları kullanarak özverili bir şekilde üzerinde çalıştığınız işleri tamamlayın. Zor bireylerle takım çalışması yapabileceğinizi kanıtlayın. Burada kriz yönetimi dikkat çekmekte. Olumsuz durumları yönetebilen kişi olun. Güçlü bir network oluşturun. İletişim halinde olduğunuz insanlarla iyi anlaşmaya gayret gösterin.

Kariyer Planı Yapın

Yolda karşılaşacağınız zorluklara karşı, en başında kendinize verdiğiniz sözü hatırlayın. Hedeflerinizi kendinize hatırlatın. Neden başarmak istediğinizi tekrarlayın. Rotanızı belirleyin, tüm kariyer planınızı gözden geçirin. Başlangıç ve bitiş noktaları için basamak hedefler yaratın.

İsminizi Markalaştırmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Doğru Platformlarda Yer Alın

Kişisel markalaşmanın en önemli adımı doğru bir mecrada kendinizi tanıtmaktır. Saygınlığınızın artmasını sağlayacaktır. Girişim fikirlerinizin doğru alanlarda destek bulmasını kolaylaştıracaktır. Konferans ve sunum yapabileceğiniz ortamlar başarılarınızın duyulmasını hızlandıracaktır. Sosyal medyayı doğru kullanmaya özen gösterin. Kalıcı olmanın yol haritasını sosyal medya üzerindeki etkileşiminizle sağlayabilirsiniz.

İsminizi Markalaştırmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Özgün Bir İmaja Sahip Olun

Kariyerinizi ve kendi isminizi bir ürün gibi düşünün, doğru bir imaj iş verenlerin sizi seçmesini sağlayacaktır. Rakiplerinizden ayrılacağınız noktaları mutlaka bulmanız gerekiyor. Farklı bir imaj sayesinde kişisel markanızın değerini artırabilirsiniz.

Sorumluluklarınızı Önemseyin

Bir işte başarıyı yakaladığınızı sorumluluklarınızın artmasından anlayabilirsiniz. Sorumluluklarınız gün geçtikçe artıyor ve size duyulan beklenti büyüyorsa kendinizi markalaştırma konusunda doğru yoldasınız demektir.

Gelişiminizin Önündeki Engelleri Kaldırın

Kişisel markanızı oluştururken sizi olumsuz etkileyen faktörleri belirleyin. Hedeflerinize giden yolda sizi korkutan, başarısızlığa iten olaylardan uzak kalmaya çalışın. Kendinize güvenin ve daima güçlü taraflarınızdan beslenin. Yeteneklerinizi köreltmeyin, onları göz ardı etmeyin. Güçlü yanlarınızın yanında geliştirilebilir taraflarınıza da odaklanın. Başarıyı sağlamak için emek harcamanız gerektiğini unutmayın.

İsminizi Markalaştırmak İçin Bilmeniz GerekenlerDoğru stratejilerle doğru mecralarda yer almak kendi isminizin amacınız öncülüğünde ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Sorunlara takılıp hedeflerinizi ertelemezseniz isminizi markalaştırabilirsiniz.Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü ettiği gibi; Hayal ettim, hayalimin önündeki manileri tespit ettim. Manileri kaldırdığımda, hayalim kendiliğinden gerçekleşti.

Sizler İçin Kitap Önerimiz Var!

İsminizi Markalaştırmak İçin Bilmeniz Gerekenler


Tom Peters- Kendini Markalaştırmanın 50 Yolu

Yapılması gereken görevleri 50 bölümde ele alan Peters, yüksek performansta nasıl markalaşacağınızı anlatıyor. Yeteneklerinizi biçimlendirmeyi ve markanızı tasarlamayı öğreneceksiniz. Kitabına göre, günümüzün yoğun iş dünyasında sizler farklı veya soyu tükenmekte olanlarsınız. ‘’Markalaşarak hayatta kalın, başarılı olun ve zafer kazanın.’’

İsminizi markalaştırırken dikkat etmeniz gereken tüyoları ve bu konu hakkındaki kitap önerimi sizlerle paylaştım. Umarım hazırlamış olduğum içeriği beğenirsiniz. Faydasını görmeniz dileğiyle. Sizler de bu konudaki fikirlerinizi dilediğiniz gibi bizlerle paylaşabilirsiniz.Bir sonraki yazımızda buluşana kadar sağlıkla ve mutlulukla kalın. ?


Keşfet: Bir Adım Öteye: Kendinizi Markalaştırın!
Keşfet: Online Kariyer Etkinliklerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Author

Benliğine tanıdık kalmaya çalışan biri.

Yorum Yap