4 senelik lisans eğitimi bulunan ve sayısal puan türünden öğrenci alan İşletme Mühendisliği hakkında her soruya cevap bulmak adına kaydırmaya devam edin.

İşletme Mühendisliği Nedir?

İşletme Mühendisliği Nedir?

İşletmelerin bütünsel olarak tasarlanması ve geliştirilmesiyle ilgilenen mühendislik dalına işletme mühendisliği denilmektedir. Var olan işletmelerde gerekli düzenleme ve yeniliklerle ilgilendiği gibi yeni kurulmakta olan işletmelerde de mümkün olan en iyi tasarlamayla   sistemlerin birlikte uyum içinde çalışabilmesini sağlar.

Bunun yanında bu sistemlerde işletmenin hedefleri doğrultusunda doğru adımları izlemek, sistemin aksamaması için gerekli tedbirleri almak ve planlamaları hazırlamak, kalite kontrol süreçlerine destek sağlamak, pazarlama faaliyetlerine destek sağlamak gibi birçok görevde de işletme mühendisleri aktif olarak rol alan bir meslek.

İşletme Mühendisliği Maaşları

Neredeyse her meslekte olduğu gibi işletme mühendisliğinde de çok geniş bir maaş yelpazesi bulunmakta. Kamuda ve özel sektörde farklı düzeylerde maaşlar görülmekte.

Özel sektörde yeni mezun bir işletme mühendisi 2500-3500 lira arasında bir maaşla işe başlamakta. Orta düzeyde deneyim kazanmış bir işletme mühendisi 5000 lira civarlarında maaşa yükselmişken daha da deneyimli ve kendini kanıtlamış bir işletme mühendisi için bu miktarın çok daha arttığını görebiliriz.

Bunun yanında işletme mühendisleri yönetim kadrosunda da çalışabilmekte. İşletmelerde yönetici olarak çalışan işletme mühendisleri için 10 bin lira civarlarında maaşlar görülebilmektedir.

Kamuda ise işletme mühendisleri 3500-4000 lira arası bir maaşla işe başlamakta. Tecrübe ve kıdem arttıkça maaş da artarak devam etmektedir. Kamuda kıdemli bir mühendisin maaşı 7500 lira civarlarına ulaşabilmekte.

İşletme Mühendisliği Dersleri?

4 yıllık bir lisans eğitim programına sahip olan işletme mühendisliği bölümünde ilk yılda tüm mühendislik programları gibi temel mühendislik dersleri verilmektedir. Fizik, kimya, matematik gibi temel bilgiler 4 yıllık eğitim programının ilk senesinde öğrencilere aktarılmaktadır. Sonraki senelerde ise ekonomi, istatistik, üretim, pazarlama, teknik resim gibi derslerle daha mesleğe odaklı bir eğitim programı uygulanmaktadır.

Özellikle 3 ve 4. sınıflardaki derslerle işletme mühendisliği öğrencileri daha teknik bilgiler verilerek iş hayatında rol almaya hazır bir hale getirilmektedir. Derslerde yapılan proje ve sunumlarla da işletme mühendisliği adayları işletme tasarlama, geliştirme ve sorun çözme konusunda kendilerini geliştirmekte. Bu sayede eğitim hayatını bitirip iş hayatına adım attığında bulunduğu konumlarda kendinden emin ve doğru adımlarla ilerleyen mühendisler olmaktadırlar.

İşletme Mühendisliği İş İmkanları

BİLGİ GÜÇTÜR
İhtiyacınız olan bilgiye ulaşın!
* gerekli alanlar

İşletme mühendisliği birçok alanda kendine yer bulabilen bir meslektir. Dolayısıyla çalışmak için kamuda veya özel sektörde birçok iş imkanı bulunmakta. Burada asıl konu ise kişinin kendisini hangi alanda çalışırken görmek istediğidir. İşletme mühendisleri birçok alanı kapsayan bir eğitim aldıklarından uzmanlaşmak için seçebilecekleri çok fazla seçeneğe sahiptir. Uzmanlaşmayı seçtikleri departmanlarda çeşitli pozisyonlara gelerek fonksiyonel çalışan veya yönetici unvanlarıyla mesleklerini sürdürebilirler. Kendi işletmelerini de kurabilecekleri gibi iş geliştirme, mali işler, insan kaynakları, üretim, planlama, pazarlama ve satış gibi daha birçok alanda işletme mühendislerini görmek mümkün. Bunun yanında akademisyen olarak da işletme mühendisliği kariyerine devam edebilme imkanı bulunmakta.

Keşfet: İşletme Mühendisliği 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Keşfet: İşletme Mühendisliği (SAY) Programlarına Taban Puanına Göre Yerleşen Son Kişinin Netleri

Yorum Yap