Video mülakat, evden çalışmanın artmasıyla daha yaygın hale geldi. Yöneticiler tarafından hızlı olması nedeniyle çok fazla tercih ediliyor. Çok fazla adayın olduğu bir işe alımda video mülakat yardımıyla süreç hızlanabiliyor. Tabii şehir dışındaki bir adayla görüşülüyorsa da ulaşım maliyetlerinden kaçınılıyor. Peki sıklıkla karşılaştığımız video mülakatta başarılı olmak için neye dikkat etmeliyiz? Hemen bakalım.

Başarılı Bir Video Mülakat Geçirme İpuçları

Başarılı bir video mülakat geçirmenin en önemli şartı daha önceden teknik kontrol yapmaktır. Mülakata girmeden her şeyi kontrol edin. Unutmayın ki video mülakat yüz yüze görüşmek kadar önemlidir.

Plan Yapmak

Daha önce de söylediğimiz gibi görüşme saatinden 1 gün önce bilgisayar başına geçin ve ekipmanlarınızı kontrol edin.

  • Kameranızı ve mikrofonunuzu test edin. Eğer Skype üzerinden görüşecekseniz mutlaka daha önceden bilgisayarınıza indirin ve kurulumunu yapın. Bilmediğiniz bir program üzerinden bağlanacaksınız mutlaka nasıl işlediğine göz atın.
  • Mülakatı nerede gerçekleştireceğinize karar verin. Ardından kameranız ile gerçek bir görüşme yapacakmış gibi deneyin. Arka planınızın dikkat dağıtıcı olmamasına özen gösterin. Mümkünse arka planınızda bir duvar olsun.
  • Işık da bir o kadar önemli bir detay. Mutlaka yer seçimi yaparken ışığı da göz önünde bulundurun. Kimse karşısında karanlık veya gölge bir görüntü ile karşılaşmak istemez.

Mülakat Sırasında Bunlara Dikkat Edin

  • Masanızın ve çevrenizin temiz ve düzenli olmasına dikkat edin. Görüştüğünüz kişinin dikkatini dağıtmak istemezsiniz.
  • Eğer evde mülakat yapacaksanız sessiz bir yerde olduğunuzdan emin olun. Köpek havlaması, çocuk sesi gibi gürültü olacak yerlerden uzak durun. Ayrıca görüşme sırasında rahatsız etmemesi adına telefon ve bilgisayar bildirimlerini kapatın.
  • Bilgisayar kamerasına bakarak göz teması kurun, dinlediğinizi gösterin.
  • Çok fazla hareket etmekten kaçının ne kadar iyi internet bağlantısına sahip olursanız olun görüntünüzde yavaşlamaya sebep olabilir.

Nasıl Giyinmelisin?

Bir yüz yüze görüşmeye gider gibi giyinin. Bu sayede kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. Nasılsa sadece üstüm gözükecek diye şortunuzla mülakata girmeyin 🙂 Her konuda profesyonel olmanız önemli. Görüşmeden önce nasıl göründüğünüzü ailenizden birine veya arkadaşınıza mutlaka sorun.

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

2 Yorumlar

  1. Zeynep Özüağ Reply

    Ender Bey merhaba, bir süredir, bir YouTube projesi için hazırlanıyordum. Yazınız tam da bu zamana çok güzel denk geldi. Yazınızı dikkate alarak hazırlıklara devam edeceğim

Yorum Yap