Herkese merhaba, bugün özellikle hazırlık okuyan ya da eğitim dili İngilizce olan öğrencilere büyük kolaylıklar sağlayan araçlardan bahsedeceğim. Yazmış olduğunuz İngilizce bir metni kontrol etmek istiyorsanız ve sık sık İngilizce akademik yazılar yazıyorsanız, verimliliğinizi arttıracak ve bu konuda size yardımcı olacak birçok web sitesi var!

Aşağıda, en iyi altı önerimi sizlerle paylaşacağım.

Grammarly

Grammarly, ücretsiz olarak da kullanabileceğiniz bir yazım kontrol sitesi. Olası harf hataları, imla hataları ya da yanlış fiil kullanımı gibi kritik yazım yanlışlarını renkli şekilde gösteriyor ve sadece tıklayarak bu hatalarınızı düzeltebiliyorsunuz. Ayrıca Grammarly’yi tarayıcı eklentisi olarak da kullanmanız mümkün. Örneğin WordPress panelinde blog yazısı yazarken tarayıcı eklentisi de aktif oluyor böylece farklı bir site kullanmadan Grammarly’nin tüm özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Ek olarak dosya yükleyebilme imkânı sunması büyük kolaylık.

Hemingway

Hemingway grammar hatalarından ziyade yazdığın her şeyin, anlaşılır, tutarlı ve kolay okunabilir olmasını sağlıyor. Karışık ve uzun cümlelerde veya gereksiz kelime kullandığınızda, hatalarınızı farklı renklerde gösterecektir. Metninizdeki hataları ve kompleks yapıları inceleyebilir, kelime kullanımını kontrol edebilirsiniz. Ek olarak kullanmak istediğiniz bir kelimenin çağrıştırdığı kelimelere de göz atabilirsiniz.

Ginger

Diğerlerinde farklı olarak Ginger, kelimelerin hem yazılışlarını hem de kullanıldığı bağlamı kontrol ediyor. Bu şekilde yanlış yazılmamış olsa dahi hatalı kullanılmış kelimeleri bulabiliyor (örn: “their” yerine “they are yazılmışsa). Bu yüzden özellikle başlangıç seviyesindeki öğrenciler için çok kurtarıcı bir site. Ayrıca Ginger, Chrome ile çalışan bir yazım denetçisi.

ProWritingAid

Gramer hatalarını düzeltme özelliğine ek olarak, sıklıkla tekrarladığımız kelimeleri gösteren ve bu kelimeler yerine alternatif kelimeler öneren harika bir site. Bunun dışında metninizi analiz eder ve cümle yapısı, noktalama sorunları, tekrarlanan ifadeler, tutarlılık ve okunabilirlik gibi çeşitli önemli yazma sorunlarını vurgular. ProWritingAid’i isterseniz Chrome uzantısı olarak kullanın, isterseniz bilgisayarınıza kurun!

Language Tool

Language Tool üyelik gerektirmeden, metninizi kopyala yapıştır yaparak kullanabileceğiniz bir yazım denetim sitesidir. Tıpkı diğer siteler gibi hatalar altı çizili şekilde gösterilmekte, ve kelime önerisi yapılmaktadır. Chrome uzantısı olarak da kullanmanız mümkün!

Virtual Writing Tutor

Üyeliğin tamamen ücretsiz olduğu bu sitede eğer üyeyseniz 3000 kelimelik bir metni, eğer üye değilseniz 1000 kelimelik bir metni kontrol edebiliyorsunuz. Diğer siteler gibi gramer, yazım yanlışı ve imla hatası gibi sorunlar üzerinden metninizi analiz eder ve hatalarınızı düzeltir. Ayrıca “text-to-speech” özelliği sayesinde metinleri başarılı bir şekilde seslendiriyor.

Eğer bilmeyenleriniz varsa tüm bu web siteler dışında Microsoft Word‘de, yazım ve dil denetimi kısmından İngilizceyi seçtiğiniz takdirde, noktalama işaretleri, büyük küçük harf yazılışı ve spelling hatalarını altı çizili şekilde gösteriyor. Yazdığınız metni Word’de gözden geçirdikten sonra bu 5 siteden birinde tekrardan kontrol ederseniz, daha güzel sonuç alabilirsiniz 🙂

Engoo

Ek olarak Engoo‘dan bahsetmek istiyorum. Eğer yazılarınızı gerçek eğitmenlere kontrol ettirmek isterseniz bu siteyi kullanabilirsiniz. Ayrıca premium üyeliği olmayanlar için ilk dersiniz ücretsiz! 7/24 bire bir ders alıp eğitmenlerden feedback isteyebilirsiniz.

Özet olarak çevrimiçi araçlar sizi mükemmel sonuca ulaştırmasa bile ufak ve gözden kaçan hatalarınızı düzeltmenizi ve kusursuza yakın bir metin yazmanızı sağlayıp, işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Bu sitelerden yardım almak kısa vadede gramer ve imla hataları konusunda sizi geliştirse de uzun vadede yazma kalitenizin düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle yapılacak en güzel şey sürekli yazmak ve güvendiğiniz birinden geri dönüş almak olacaktır.

Keşfet: İngilizce Geliştirmek için Website ve YouTube Kanalları

Keşfet: İngilizce Öğrenebileceğiniz Ücretsiz Online Eğitim Siteleri

Author

Yorum Yap