İngilizceyi tam anlamıyla öğrenmek için okuma, yazma, konuşma vs. gibi bütün yeteneklerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Dinleme (listening) yeteneği de en önemli olanlardan biri. Tabii listening geliştirmenin de birçok yolu var. Bol bol pratik yapmak yani dinlemek gerekiyor.

Listening Nasıl Gelişir?

Listening Nasıl Gelişir?

Okumadan Dinleyin

Listening geliştirmenin ilk yolu okumadan dinlemek. Daha önce bilmediğiniz bir metini altyazısız dinleyin. Buradaki amaç yalnızca dinleme yani işitsel becerilerinizi denemek. Sadece dinleyerek ne kadar anladığınızı test etmek. Başlangıç seviyesinde olanlar için bu yöntem biraz zor olabilir fakat gelişmenize mutlaka katkıda bulunacaktır.

İngilizce seviye testi ile seviyeni ücretsiz öğren, İngilizce sertifikanı CV’ine hemen ekle! Uluslararası alanda kabul gören İngilizce seviyeleri A1, A2, B1, B2, C1, C2 olarak belirlenmiştir. Toptalent.co’nun sunduğu Ücretsiz İngilizce Seviye Belirleme Testini çözerek İngilizce seviyeni hemen öğrenebilirsin. İngilizce sertifikası alarak CV’ine hemen ekleyebilirsin! https://toptalent.co/ingilizce-seviye-testi

Tekrar Edin

Listening geliştirme tekrar edin.

Yalnızca bir kere dinleyip metne kesinlikle dönmeyin. İlk denemede çok bir şey anlamamış olmanız çok normal. Tekrar dinlerken kaçırmış olduğunuz sözcük veya cümleleri fark edip edemeyeceğinizi görün. Bu noktada önemli noktaları not almayı unutmayın. Metnin tamamını anlamasanız bile aldığınız notlarla ana fikiri anlayabilirsiniz.

Metine Göz Atın

Yeterli tekrarı yaptıktan sonra metne bakma zamanı. Yeteri kadar anlayabildiniz mi? Kontrol edip, tamamını okuyun.

Daha sonra metinde bilmediğiniz kelimeleri belirleyin. Sözlüğe bakmadan anlamlarını tahmin etmeye çalışın, tahmin edemediklerinizi sözlükten kontrol edin. Yeni öğrendiğiniz kelimelerden yararlı olacağını düşündüklerinizi mutlaka not alın ve pratik yapın.

Bunların yanı sıra, anlamını bilmediğiniz fakat dinlerken duyamadığınız veya anlayamadığınız kelimeler olabilir. Bu kelimeler karşınıza farklı telaffuzlar ile çıkabilir. Mutlaka bu kelimelere de dikkat edin ve nasıl telaffuz edildiğini dinleyin.

Metni Okuyarak Dinleyin!

Metni Okuyarak Dinleyin!

Metni okudunuz ve anlamadığınız kelimeleri çıkardınız. Bu kelimeleriyle tamamiyle anlamanız gerekiyor. Metni okuyarak dinlemek, en iyi çözümlerden biri.

Kelimeleri telaffuzlarıyla öğrenmenin öneminden bahsetmiştik. Dinlerken sözcüklerin nasıl telaffuz edildiğine odaklanmayı unutmayın.

Metinde çok fazla yeni kelime varsa, parçalara ayırmak daha verimli olabilir. Tüm kaydı tek parça dinlemek yerine paragraf paragraf ayırabilirsiniz. Listening geliştirmede en etkili yollardan biridir.

Dinlerken Kendi Dilinize Çevirmeyin

İngilizce dinlerken yapılan en büyük hata cümleleri kendi diline çevirmek oluyor. Evet, bunu neredeyse hepiniz yapıyorsunuz. Araya anlamadığınız kelimeler girdikçe de bunu yapmak hayli zorlaşıyor.

Bir podcast veya bir video dinlerken tekrar dinleme şansınız bulunduğundan bunu yapabilirsiniz. Fakat bir kişiyle konuştuğunuz sırada siz söylediklerini çevirirken konuşmanın büyük bir kısmını kaçıracaksınız.

Anahtar Kelimelere Odaklanın

Karşınızdakini veya bir şeyi dinlerken duyduğunuz her şeyi -özellikle de yeni başlayanlar- anlamayabilirsiniz. Bu yüzden anahtar kelimelere odaklanarak genel olarak metni anlayabilirsiniz. Örneğin: “bodrum” “tatil” “ağustos” kelimeleri Ağustos’ta Bodrum’da tatil planını çok net olarak açıklıyor. Bu yöntem bazı şeyleri kaçırmanıza sebep olabilir fakat genel hatlarıyla konuyu anlamanıza yardımcı olur. Bu yöntem en önemli Listening geliştirme yollarından biridir.

Keşfet: İngilizce Konuşma (Speaking) Geliştirme Yolları

Keşfet: How to Really Improve Your English Listening Skills 

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

1 Yorum

  1. Listening geliştirme ile igili çok güzel tavsiyeler var. Harika bir yazı olmuş, herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

Yorum Yap