İngilizce bilmenin önemini daha önce birçok kez vurguladık. İngilizce bir üniversite öğrencisinin olmazsa olmazı. Bir öğrenci dinleme, yazma, okumada ne kadar iyi olsa dahi İngilizce konuşmakta sorun yaşayabiliyor. Biz de bunun bilincinde bugün İngilizce konuşma yeteneğinizi nasıl geliştirebileceğinizden bahsedeceğiz.

İngilizce Konuşmaktan Çekinmeyin

Türkiye’de dinleme, okuma gibi yeteneklerin aksine speaking geliştirmek biraz daha zor oluyor. Çünkü tek başınıza bir kitaptan veya bir kaynaktan öğrenebileceğiniz bir yetenek değil, aksine bol bol pratik yapmanız gereken bir durum. Bu bağlamda bulduğunuz her fırsatta çekinmeyip İngilizce konuşmaya gayret göstermelisiniz.”Pratik yapmak” sizin için çok önemli.

Konuşma Arkadaşı Bulun

İngilizce konuşma arkadaşı bulun

Tabii pratik yapmak için bir arkadaşa ihtiyacımız var. Bu, sınıftan bir arkadaşınız, yurt veya oda arkadaşınız olabilir. Belirli aralıklarla İngilizce konuşup pratik yapmaya gayret gösterin. Eğer böyle bir fırsat bulamadıysanız ilgili bir gruba dahil olmaya çalışın. İngilizce konuşan kafelere vs. gidip arkadaşlar edinmeye çalışın.

Onun dışında birçok İngilizce geliştirme uygulamaları mevcut. Bu uygulamaları pratik yapmak için kullanabilirsiniz. Kendinize yabancı bir konuşma arkadaşı bulun. Konuşma yeteneklerinizi geliştirmek için yabancı bir arkadaş bulmak sizin için en iyi yöntemlerden biri olabilir.

Kendi Konuşmanızı Kaydedin

Kendi konuşmanızı kaydetmek konuşma yeteneğinizi geliştirmeniz için en iyi yöntemlerden biri. Arkadaşınızla İngilizce sohbetinizi kayda alın. Ardından bu kaydı dikkatlice dinleyin. Başta telaffuz hataları olmak üzere hatalarınızı belirleyin. Doğrularını öğrenerek diğer sohbetinizde bu hataları yapmamaya çalışın.

Müzik ve Dizilerle Pratik Yap

İngilizce konuşma yeteneği geliştirmek için müzik dinle

Müzik dinlemek ve söylemek yine telaffunuzu geliştirmek için iyi yöntemlerden biri. Ayrıca müzik dinleyerek yeni kelimeler de öğrenebilirsiniz. Çünkü parçalar genelde “doğal” dediğimiz dille oluşturulur. Bu sayede konuşma dilini daha iyi öğrenebilirsiniz. 

Aynı zamanda dizi ve film izlemek de telaffunuza müthiş katkı yapacaktır. Özellikle günlük hayatı konu alan yabancı dizileri tercihen alt yazısız veya alt yazılı şekilde izleyerek günlük konuşma dillerini ve telaffuzlarını öğrenebilirsiniz.

Keşfet: Netflix ile İngilizcenizi Geliştirin

Yüksek Sesle Okuyun 

Sesli okumak ve sessiz okumak arasında oldukça fark vardır. Yüksek sesle bir şeyleri okuyun ve kelimelere odaklanın. Bu sayede telaffuzunuzu test edebilirsiniz. Fakat bildiğiniz, anladığınız bir yazı okuduğunuzdan emin olun. Hatta ardından doğru bir şekilde dinleyebileceğiniz bir materyali okumak çok daha yararlı olacaktır. Bunun için profesyonel konuşmalardan yararlanabilirsiniz. Speaking geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Kendi Kendinize Konuşarak Speaking Geliştirme

Günlük hayatta bol bol kendinizle İngilizce konuşun. Yaptığınız eylemleri okula gitmek, su içmek, uyumak gibi eylemleri İngilizce komut verin. Hem daha çok pratik yapacak hem de bahsettiğimiz konuşma diline adapte olacaksınız.

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

1 Yorum

  1. Speaking Geliştirme adına çok faydalı bir içerik olmuş. Biz öğrenciler için teoride ingilizcemizi geliştirmek bir nebze kolay olsa da pratikte maalesef grammer bilgimizi kullanamıyoruz. Umarım herkes için faydalı olur bu değerli bilgiler 🙂

Yorum Yap