Günümüzde İngilizcenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Sadece konuşma değil okuduğunu veya dinlediğini anlama, bir şeyler de yazabilme bir dilde yetkin olmak için çok önemli. Biz de İngilizce geliştirmenin 6 yolunu yazdık. Hadi inceleyelim!

1) İngilizce Geliştirme için Okuma yapın

İngilizce okuduğunuz herhangi bir metin örneğin yabancı dergiler, kitaplar veya blog siteleri hem size kelime açısından büyük fayda sağlayacak. Ayrıca öğrendiğiniz bu kelimeleri nerede ve nasıl kullanıldığını anlamanıza yardımcı olacak. İlk başlarda anlamakta zorlanıp çoğu kelimeye bakarken belli bir süre sonra göz aşinalığı ile metni kolayca anlayabileceksiniz. Düzenli olarak İngilizce materyal okuduğunuzda da İngilizce seviyenizin önemli ölçüde arttığını kendiniz de göreceksiniz.

2) Yabancı dizi veya film izleyin

,Dizi ile İngilizce Geliştirme

İngilizce alt yazılı ve alt yazı olmadan izlediğimiz dizi ve filmler İngilizceyi geliştirmenin en eğlenceli yollarından biri olabilir. Üstelik okuma, dinleme ve konuşma becerilerinizi geliştirmede de oldukça etkili. En önemli faydalarından biri de aslında günlük konuşma dilini keşfetmenize yardımcı oluyor. Başlarda, kendinize göre daha kolay anlayabileceğiniz diziden veya filmden başlayarak bu konudaki ön yargılarınızı yıkabilirsiniz.

3) İngilizce konuşun

Mümkün olduğunca İngilizce konuşun. Bu size öğrendiğiniz şeyleri kullanmanız açısından büyük bir fırsat sağlar. Konuşurken hata yapmaktan da korkmayın, unutmayın ancak pratik yaparak speaking geliştirebilirsiniz. İngilizce konuşmak için bazı uygulamalardan yabancı arkadaşlar edinebilir veya arkadaşlarınız arasında İngilizce konuşabilirsiniz. Ayrıca kendi kendinize İngilizce konuşup herhangi bir şey anlatabilirsiniz. Bir süre sonra telaffuzun ne kadar geliştiğini siz de fark edeceksiniz.

4) Yazı yazmak

Yazı yazmak İngilizce öğrenirken en zorlanılan bölümlerden biridir. Çünkü yazı yazarken gerek grammer olarak gerekse kelime bağlaç bilgisi olarak yeterli düzeyde olmak gerekir. İlk başta zorlanmanız olasıdır fakat pratik yaptıkça İngilizcenizin geliştiğini fark edeceksiniz. Mutlaka karmaşık bir konuda yazı yazmanıza da gerek yok bunun için motivasyonunuzu düşürmeyin. Örnek olarak İngilizce günlük tutabilirsiniz ya da bir blog açıp hobilerinizden, bir konu hakkında ki düşüncelerinizden basit bir dille bahsedebilirsiniz. Önemli olan yazı yazmayı sürekli hale getirmek.

5)Cep Telefonunuzun veya Bilgisayarınızın Dilini Değiştirin

Kullandığınız cep telefonu, bilgisayar ya da tabletinizin dilini İngilizceye çevirerek kullanmak kelime bilginizin gelişmesinde etkili olacaktır. Bunun yanında sosyal medya hesaplarınızın da dilini değiştirmeniz yaptığınız işlemleri anlarken aynı zamanda İngilizcenizin gelişmesine yardımcı olacaktır.

6)Mobil uygulamalar kullanın

Günümüzde İngilizcenizin gelişmesine yardımcı olacak pek çok mobil uygulama mevcut. Üstelik günlük 10-15 dakika sürecek olan alıştırmaları otobüste, durakta, evde her yerde ve her zaman yapma olanağınız da var. Mobil cihazınıza yükleyeceğiniz ücretli veya ücretsiz birkaç uygulama ile günlük kelime ezberinizi düzene sokabilir, okuma, anlama ve dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Keşfet: İngilizce Geliştirmek için 6 Uygulama

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Yorum Yap