Yurtdışında okumak, yaşamak ya da çalışmak gibi hedefleriniz mi var? Neden siz de her yıl IELTS’e giren 3 milyon kişiden biri olmayasınız? Günümüzde birçok insan eğitim, göçmenlik ya da mesleki hedefleri doğrultusunda IELTS’i tercih ediyor. Dünya çapında 10.000’den fazla kuruluşça kabul edilen IELTS, benzerleri arasındaki en saygın İngilizce sınavı olma rolünü üstleniyor. Gelin sizinle tüm detaylarıyla IELTS’i inceleyelim. 🙂

IELTS NEDİR?

Orijinal adı International English Language Testing System, Türkçe karşılığı ise Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı olan IELTS Sınavı İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde yaşamak, çalışmak veya eğitim almak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılan sınavdır.

Birçok ülkede 10.000’den fazla kuruluş ve işveren tarafından kabul edilen uluslararası sınav, Birleşik Krallık Cambridge Üniversitesi, British Council ve Avustralya ortak mülkiyetindedir. Ülkemizde ise British Council ve IDP Türkiye kurumları tarafından yapılmaktadır.

IELTS NEDEN GEREKLİDİR?

 • Eğitim için: Dünyadaki pek çok ülkede eğitim görmek için saygı değer pek çok üniversite ve yüksekokul, IELTS sınav sonuçlarınızı İngilizce yeterliliğinizin kıstası olarak kabul eder.

Ülkemizde Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi gibi pek çok üniversite, öğrencileri hazırlık sınıfından muaf tutmak için IELTS sınav sonucu istemektedir.

 • Profesyonel yaşam için: Dünyanın birçok yerinde muhasebe, mühendislik, hukuk, tıp, hemşirelik, eczacılık, eğitim gibi pek çok alandaki profesyonel kuruluş da IELTS sınav sonuçlarını tanır. Bu da, eğitiminizi tamamladıktan sonra İngilizce konuşulan herhangi bir ülkede hayatınıza profesyonel olarak devam etmek istiyorsanız, bu sınava girmeniz gerekebileceği anlamına gelir.

Eğer IELTS’e daha önce eğitiminiz için girdiyseniz, profesyonelliğinizin tescili için girerken sınav formatına yabancılık çekmezsiniz.

 • İş Hayatı için: Dünyadaki pek çok ülkede iş başvurusunda bulunmak için IELTS sonucu talep edilmektedir. İşveren olan çoğu profesyonel kurum, göçmenlik büroları ve diğer hükümet kurumları sizden öncelikle IELTS notu ister. Bu yüzden 140 ülkede 10.000’den fazla kurum IELTS Sınavını tanır.

ülkemizde özel sektörde birçok kuruluşun iş başvurularında (THY pilot alımı, bankacılık, mühendislikler vb.)  IELTS sınav sonucu istediği görülmektedir.

 • Göçmenlik için: IELTS, sürekli oturma izni için gerekli İngilizce dil sınavları arasında hükümetler tarafından en çok tanınan sınavdır.

Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada ya da Yeni Zelanda gibi İngilizce konuşulan ülkelere göçmenlik başvurularında dil şartı olarak IELTS istenmektedir.

IELTS NEDEN TERCİH EDİLMELİDİR?

IELTS Sınavı Nedir?

IELTS formatı sınava girenler için daha adil bir formattır.

Herkes elinden gelenin en iyisini yapabilmek için eşit bir şansı hak eder. Bu yüzden, IELTS size diğer sınavlarda olmayan bireysel oda avantajını sunar. Konuşma sınavına, size ayrılan sessiz bir odada, bireysel olarak girersiniz, böylece dikkatinizi hiçbir şey dağıtamaz.

IELTS, aynı zamanda herkesin soru yanıtlama yaklaşımının farklı olduğunu bilir.

Örneğin, IELTS okuma ve yazma sınavlarında soruları size uyan sıra ile yanıtlayabilirsiniz. Okuma sınavındaki cevaplarınızı bir saatlik okuma sınavı boyunca, yazma sınavındaki yanıtlarınızı da yine bir saatlik yazma sınavı boyunca değiştirebilirsiniz.

IELTS SINAV FORMATI

IELTS, dört temel dil becerisini ölçer: dinleme, okuma, yazma ve konuşma.

Adaylar sınavın dört bölümünden ayrı ayrı not alırlar. Bu notların ortalaması ile genel sınav notu oluşturulur. Her beceri 1-9 puan arasında değerlendirilir. 4 becerinin puan ortalaması alınarak IELTS skoru 9 üzerinden hesaplanır. 9 en yüksek puandır.

Eğer ortalamanız 5,20 gibi virgüllü bir rakam ise ortalamada virgülden sonrası 25 -49 ya da 75-99 aralıklarındaysa üst puana, bu aralıkların altında bir değer almış ise alt puana tamamlanır.

Örneğin: 4,24 => 4 olur ama 4,25 => 4,5 puan olur.

Üniversiteler ve kurumlar genellikle 6 ve üzeri puan istemektedir.                        

Toplam sınav süresi üç saatten azdır.

IELTS sınavının içeriği, uluslararası uzman bir ekip tarafından hazırlanır ve uyruk, sosyal çevre, cinsiyet, yaşam biçimi ya da konum ayrımı yapılmaksızın herkes için adil ve tarafsız olması adına geniş çaplı bir araştırmaya tabi tutulur.

Bu bağlamda IELTS sınavı, Akademik ve Genel Eğitim olmak üzere iki çeşittir. Başvurduğunuz kuruma ve gelecek planlarınıza bağlı olarak, size uygun olanı seçebilirsiniz.

AKADEMİK IELTS

 • İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanmaktadır.
 • “Okuma” bölümünde daha çok eğitimle ilgili akademik konular bulunur.
 • “Yazma” bölümünde 2 deneme yazmanız istenir. İlkinde bir grafik ya da tabloyu yorumlamanız istenirken ikincisinde eğitimle ilgili bir konuda deneme yazmanız istenir.

GENEL IELTS

 • İngilizce konuşulan ülkelerde çalışmak amacıyla başvuru yapmak isteyenler veya aynı ülkelere göçmen olarak başvuruda bulunmak isteyenler için uygulanmaktadır.
 • “Okuma” bölümünde daha çok genel konulara yer verilir.
 • “Yazma” bölümünde 2 yazı yazmanız istenir. İlkinde bir konuyla ilgili mektup, ikincisinde ise genel bir konuda deneme yazarsınız.

Akademik ve Genel IELTS sınavlarında Dinleme ve Konuşma bölümleri ortaktır, farklılık sadece okuma ve yazma bölümlerindedir.

IELTS sınavına hem klasik sınav şeklinde kağıt-kalemle, hem de bilgisayar ortamında girebilirsiniz. Sınava başvuru yaparken sınav yöntemini de seçebilirsiniz.

IELTS SINAV SÜRESİ

IELTS 4 aşamadan oluşmaktadır:

 1. Dinleme (30 Dakika),
 2. Okuma (60 Dakika),
 3. Yazma (60 Dakika),
 4. Konuşma (11-14 Dakika).

Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır.

Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları aynı günde arka arkaya, aralarda mola verilmeden tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı ayrı oturumda yapılır. Sınava girdiğiniz sınav merkezine bağlı olarak, konuşma sınavına diğer üç sınav ile aynı gün ya da sınav gününüzden bir gün önce ya da sonra girebilirsiniz. Sınava başvururken konuşma sınavının günü ve saati de belirlenir.        

IELTS SINAVININ YAPILDIĞI İLLER

IELTS İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa olmak üzere toplam 6 ilde gerçekleştirilmektedir.                 

IELTS İÇİN KURUM SEÇİMİ

IELTS sınavı ülkemizde 2 kurum tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu iki kurumdan dilediğinizde sınava girebilirsiniz.

 1. British Council: İngiltere merkezlidir.
 2. IDP Turkey: Avustralya merkezlidir.

Bu iki kurum da resmi olarak yetkilidir. Adaylar sınav tarihi, yeri ve kontenjan durumlarına göre her iki kurumda da sınava girebilirler. Sınav soruları ve değerlendirme kriterlerinde farklılık yoktur. Sadece uygulamadan kaynaklı farklılıklar olabilmektedir. (Sınav düzeni, Ses sistemi vb.)

IELTS YILDA KAÇ KEZ DÜZENLENMEKTEDİR?

IELTS sınavı yaklaşık 10 günde bir düzenlenen bir sınavdır. Sınav kontenjanlarla sınırlı olduğu için sınava girmeyi düşündüğünüz tarihten en az 1 ay önce sınava başvurmanızı tavsiye ederiz. Tercihiniz bilgisayarlı IELTS sınavı ise bu sınav daha sık yapıldığından hemen hemen 2 günde bir bu sınava girme şansınız vardır.

IELTS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Kağıt ve kalem ile yapılan IELTS sınavına girdiyseniz sonuçlarınıza sınav tarihinden 13 gün sonra ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar üzerinden yapılan sınava girdiyseniz sonuçlarınıza sınav tarihinden sonra 5-7 gün arasında ulaşabilirsiniz.

IELTS SONUCUNUN FİZİKSEL KOPYASI NE ZAMAN ALINABİLİR?

IELTS sınav puanınızın orijinal kopyası olan Sınav Sonuç Belgesi, kağıt ve kalem ile yapılan sınav için sınav tarihinden 13 gün sonra ve bilgisayar üzerinden yapılan sınavda ise sınav tarihinden sonraki 5-7 gün arasında açıklanır. Test Taker Portal üzerinden puan bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Sınavınızın açıklandığı gün sonuç belgeleriniz kargoya teslim edilmektedir. Bu sürenin ardından sonucunuzun adresinize ulaşması için 7 gün beklemenizi öneririz.

IELTS sonuçları telefonla veya e-postayla açıklanmaz.

IELTS SINAV SONUCUNA İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ?

Beklediğiniz puanı almadıysanız sınavınızın yeniden puanlanması için başvuru yapabilirsiniz. Yeniden puanlanmasını istediğiniz sınav bölümlerini seçebilirsiniz. Bu isteği, sınava girdiğiniz sınav merkezine iletmeniz gerekir. Yeniden puanlama için, sınava giriş tarihinizden itibaren en geç 6 hafta içinde hangi kurumdan sınava girmiş iseniz o kuruma başvurmanız gerekir.

İtiraz işlemi için British Council 400 TL, IDP Turkey ise 160 Avustralya Doları istemektedir. Ücretler ilerleyen dönemlerde farklılık gösterebilir.

Sonuç incelemesinin tamamlanması ortalama 28 gün sürer. İtiraz sonucunda sınavın herhangi bir bölümünden daha yüksek puan alırsanız ödediğiniz ücret iade edilir.

IELTS SONUÇLARININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

IELTS sonuçlarının geçerliliği 2 yıldır.           

SINAV SONUÇLARI KURUMLARA NASIL GÖNDERİLİR?

Sınav geçerliği süresi (2yıl) boyunca her zaman ek bir Sınav Sonuç Belgesi talep edebilirsiniz. İkinci kopyalar adayların kendilerine değil, sonuç belgelerini göndermek istedikleri kuruluşlara veya konsolosluklara gönderilmektedir. 

On adet elektronik sonuç belgesi, IELTS’in elektronik sistemine kayıtlı olan kurumlar ile ücretsiz olarak paylaşılabilir.

Orijinal basılı Sınav Sonuç Belgesi gönderimi için adaylardan gönderilen bölgeye göre kargo ücreti talep edilir, kargo ücreti gönderilen bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Sınav bilgilerini detaylı vermeyen adayların ek Sınav Sonuç Belgeleri gönderilemeyecektir. Sınav tarihi, girilen şehir ve sınav sırasında kullandığınız kimlik numarası gibi detayların verilmesi gerekmektedir. 

IELTS – YDS DENKLİĞİ VAR MIDIR?

2016 yılında alınan kararla IELTS sınavının YDS denkliği kaldırılmıştır.      

IELTS SINAVINA HANGİ SIKLIKTA GİRİLEBİLİR?

IELTS sınavına istediğiniz sıklıkta istediğiniz zaman girebilirsiniz. Herhangi bir sınırlama yoktur.  

IELTS’E NEREDEN BAŞVURU YAPILIR?

IDP Türkiye Başvuru Sayfası için tıklayınız.

British Council Başvuru Sayfası için tıklayınız.

IELTS SINAV BAŞVURUSU İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?

IELTS başvurunuzu iptal edebilirsiniz. Sınav tarihinden 5 hafta öncesine kadar yapılan iptallerde kesintisiz iade yapılır. Daha önceden bildirilmeden sınava gelmeme durumunda, ödenen sınav ücreti iade edilmez.                  

IELTS SINAV ÜCRETLERİ

2020 Kasım ayı itibariyle IELTS sınav ücretleri;

 • British Council                Kağıtta: 1400 TL                 Bilgisayarlı sınav ücreti: 1400 TL
 • IDP Turkey                       Kağıtta: 1400 TL                  Bilgisayarlı Sınav Ücreti: 1400 TL

ADAYLAR TARAFINDAN SIKÇA SORULAN SORULAR

IELTS SINAVINA GİDERKEN YANINIZDA NE BULUNMALI?

Yanınızda kesinlikle pasaport ya da kimliğiniz bulunmak zorundadır. Sınav salonuna girdiğinizde masanızda kurşun kalem, silgi ve şişe suyunuzu göreceksiniz ancak isterseniz yanınıza kalem, silgi, gözlük ve su alabilirsiniz. Suyunuz pet şişe ise etrafını saran jelatini çıkarmak zorundasınız.

Bunlar haricinde yanınızdaki diğer tüm eşyalarınız (kalem kutusu, gözlük kutusu, cüzdan, bozuk para, ne içerirse içersin yazılı kağıt, anahtar, özellikle ve özellikle cep telefonu) sınav salonuna girmeden görevli personel tarafından alınacak ve güvenliği sağlanmış bir odada muhafaza edilecektir. Gözetmenler sınav süresi içerisinde yanınızda cep telefonu bulunduğunu fark ettiklerinde açıklama almadan sınavınızı iptal etme yetkisine sahiptir bu yüzden cep telefonu, kulaklık, çağrı cihazı gibi eşyalarınızı yanınızda unutmamalısınız.                           

IELTS LISTENING VE SPEAKING BÖLÜMLERİNDE HANGİ AKSANLAR KULLANILIR?

IELTS uluslararası geçerliliği olan ve sizin İngilizce diline ne kadar hakim olduğunuzu ölçen bir sınavdır dolayısıyla sınavda yalnızca bir aksanın uygulanması söz konusu değildir. IELTS İngilizceyi ana dil olarak kullanan tüm ülkelerin aksanlarını içerir.

Amerikan, İngiliz ve başka aksanlardan sorular gelebilir.               

LISTENING (DİNLEME) VE READING (OKUMA) SORU KİTAPÇIKLARINA NOT ALABİLİR MİYİM?

Evet. Sınav esnasında istediğiniz gibi not alabilirsiniz.     

IELTS SINAVINA SINAV GÜNÜ GİDEMEZSEM NE OLUR?

Hiçbir mazeret göstermeksizin sınava katılmazsanız, tüm haklarınızı kaybedersiniz ancak sınav tarihinden itibaren 5 gün içerisinde tam teşekküllü bir devlet ya da özel hastaneden alınan sağlık raporu sunarsanız %25 kesinti yaparak kalan ödediğiniz para size geri sunulabilir ya da ücretsiz olarak bir başka tarihe transferiniz sağlanır.

Hastalık sebebiyle başka bir tarihe transfer bir (1) kez ile sınırlıdır.            

IELTS SPEAKING (KONUŞMA) SINAVI KİMLER TARAFINDAN UYGULANIR?

Konuşma sınavı alanında uzman Cambridge ESOL sertifikalı uzmanlar ile karşılıklı konuşma şeklinde uygulanmaktadır. Hocalar Türk ya da anadili İngilizce olan yabancı bir hoca olabilir.                      

SINAVA EHLİYET, OTURMA İZNİ, ÇALIŞMA İZNİ, ÖĞRENCİ KARTI GİBİ BELGELER İLE GİRİLEBİLİR Mİ?

Hayır. Yukarıda belirtilen belgeler ile sınava katılım sağlanamaz. IELTS testinize yalnızca sınav başvurusunda belirtmiş olduğunuz (TC kimlik belgesi veya pasaport) belgeler ile katılım sağlayabilirsiniz.

OKUMA SINAVINDA CEVAPLARI CEVAP ANAHTARINA GEÇİRMEK İÇİN EK SÜRE VERİLİR Mİ?

Hayır. Okuma testi 1 saat sürmektedir ve cevaplarınızı bu zaman süresince cevap kağıdına geçirmeniz gerekmektedir. 

DİNLEME VE OKUMA SINAVINDA TÜKENMEZ KALEM KULLANILABİLİR Mİ?

Hayır. Bu bölümlerde kurşun kalem kullanılması zorunludur.

Hâlâ İngilizce öğrenmeye başlamadıysanız buraya tıklayarak yazımıza göz atın!

Author

bukalemun ruhlu bir yazar ?

Yorum Yap