Motive etmek, hele ki kendimizi motive etmek bazen çok fazla irade isteyen bir konu haline gelebiliyor. Hele ki iç disiplini kazanmadan motive etmek,iyi alışkanlıklar kazanmadan yola koyulmak insanı hedeften uzaklaştıran süreçten soğutan olgular haline geliyor. Bu yazımızda iyi alışkanlıklarla bizi geriye düşüren kötü alışkanlıklardan kurtulmayı ve iç disiplini sağlamayı  anlatacağız.

Alışkanlıklar ve İç Disiplini Sağlamak

Öncelikle biraz alışkanlık kavramından bahsedelim. Alışkanlık kelimesinin sözlük anlamı “bir işi tekrarlayarak kolaylıkla yapabilmek” demek. Bu ne kadar olumlu bir cümle gibi görünse de kötü alışkanlıklar, yani bizi hedefimizden istediklerimizden olmak istediklerimizden alıkoyan içsel davranışlarımız, iyi alışkanlıklardan kazanılması çok daha kolay davranışlar. Maalesef hayatımız için yapmak istediğimiz şeyleri engelleyen en büyük etken biz ve kötü alışkanlıklarımız, yani içsel atalet.

İçimizden gelen isteksizlik ve çalışmama üretmeme isteğimizi yok etmemize de yardımcı olacak en büyük kavram ise “İç Disiplin”. İç disiplin kişinin kendi içinden ve kendiliğinden gelen görevlerini işlerini kısacası tüm eylemlerini tamamlamasını sağlayan dürtüdür diyebiliriz. Kişisel şartlarımız ne kadar her zaman birbirinden çok farklı olsa da insanın kendi “iyisine” düzenli ve istikrarlı ulaşma çabası  çok da uzun olmayan bir vadede iç disiplini getirecektir. Şimdi iç disiplinimizi kazanmak için kısa ve etkili birkaç yöntemden ve mantıktan bahsedelim.

Kendinizin Farkına Varın

Az önce bahsettiğimiz gibi her zaman en iyisini yapmaya çalışmak belki de iç disiplinin en önemli kriteri. Fakat her gün başka bir güne başka bir kendimize ve başka koşullara uyanıyoruz. Dolayısıyla her zaman aynı performansta çalışamayabilir varolamayabiliriz. Bu durumda en önemlisi kendimizin duygu durumunu göz önünde bulunduran bir tutum gözeterek kendimize iyi davranarak hedefimize giden yola çıkmak en önemlisi.

Siz iyi olmazsanız hedeflerinizi gerçekleştirecek ikinci bir siz yok. Siz kendinizi iyi hissettiğiniz kadar harekete geçerseniz disiplini kazanmaya başlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu adımda mükemmelden çok yola çıkma cesaretini her gün bulmak ve harekete geçmek önemli anahtar eylem. Yani yaptığınız şeyin miktarındansa yapmak için ayağa kalkmak önemli olan

Küçük Adımlar Büyük Sesler Getirir

Çok basit bir matematik hesabıyla örnek vermek gerekirse eğer belirlediğiniz bir konuda yılda her gün kendinizi %1 oranında iyileştirirseniz  kendinizi 37.78 oranında o konuda geliştirirsiniz ve yol kat edersiniz. Aynı şekilde o konuda kendinizi her gün %1 daha kötü olacak şekilde bırakırsanız mevcut durumunuz yaklaşık olarak 0.03’lere iner ve gerilemiş durumda olursunuz.

Ünlü bir yazar olan James Clear alışkanlıklar hakkında “ Alışkanlıklar kendini geliştirmenin bileşik faizidir.” Der. Yani sistematik olarak biriken iyi alışkanlıklar sizi çok küçük adımlarla bile olsa sonuca yaklaştırır. Devinimi kaybetmek veya hiç hareket etmemek ise aksine sizi eksiye doğru sürükleyebilir. Miktarından bağımsız olarak kitap okumak istemek,spor yapmak istemek hedefleri iç disiplini kazanırken çok büyük rol oynar. Bebek adımlarıyla başlamak bile iç disiplininizi kazanmanızda ve de iç disiplini bile sürekli haline getirmenizde çok yardımcı olacaktır.

Hedefler Belirleyin ve Bunların Sizi Ezmesine İzin Vermeyin

Hedefler iç disiplini kazanmak için en kısa ve en etkili yöntem olarak görülse de bazı araştırmalar hedeflerin bir süre sonra zamanı ve kişiyi kısıtlayan kaygı getirici olarak yaşantımıza geri döndüğünü gösteriyor. Hedef koymak bir şey uğruna çalışmak öz disiplin kazanma yolunda çok iyi araçlar olabilir ama unutulmamalı ki burada hedefler araç olarak kalmalıdır.

Öz disiplin hayatımıza bir bütün olarak entegre olduğunda kişi kendine hedef koymadan da kendi düşüncelerini ve eylemlerini kontrol edebilir hale gelir. Bununla beraber hedefler aynı zamanda ulaşılan bir ödül gibidir ve ödül insanı motive eder. Gün sonunda bir gelişim kitabını bitirmiş olmak bir hedef değil de bir gelişim kitabını kendi hafızasına akıl yapılanmasına eklemiş sorgulayıcı bir birey olmak yolun sonu ve ödüldür. Bu noktada önemli olan hedef değil yöntem, yolun sonundan çok yolculuktur diyebiliriz.

Alışkanlıklar ve İç Disiplini Sağlamak

Kendinize Güvenin

Her adım gibi kendimize varlığımıza ve potansiyelimize güvenmek en önemlisi tabii ki. Gerekli adımları öğrendikten sonra her küçük alışkanlıkla beraber kendinizi biraz daha dinç ve dolu hissedeceksiniz. Bir süre sonra yaptığınız her şey içinizden otonom olarak gelişecek. Böylece uzun vadede iç disiplininizi kazanmış olacaksınız. Bu uzun ve zorlu bir süreç fakat bir kere ayağa kalktıktan sonra sizi durduracak hiçbir sebebin olmadığını ve engelleri eskiden koyan kişinin siz olduğunu anlayacaksınız. Canımız her zaman kilo vermek, yetkin bir birey olmak istemeyebilir. İç disiplinle hareket edilen her alışkanlıkta kendi es sürelerinizi kolaylıkla belirleyebilir, bu zaman yönetimini yapabilir ve hiçbir suçluluk duygusu hissetmeden molalarınızı ayarlayabilirsiniz. Çünkü bu da yolculuğun bir parçası.

Alışkanlıklar ve İç Disiplini Sağlamak

Umarım bu yazıyla beraber sizlerde iç ve öz disiplininize bir nebze olsa yaklaşmışsınızdır. İç disiplini kazanmak istedikten sonra bu yolda istediğiniz kadar devam edebileceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

İlginizi çekebilir: İsminizi Markalaştırmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Keşfet: Başarıyı Elde Etmenin Yolu: İç Disiplin

Author

Yorum Yap