4 yıllık lisans eğitimi bulunan ve eşit ağırlık bölümünden öğrenci alan havacılık yönetimi bölümü hakkında detaylı bilgi almak adına kaydırmaya devam edin.

Havacılık Yönetimi Nedir?

Havacılık Yönetimi Nedir?

Havacılık yönetimi bölümü ve mezunları, havacılık sektöründeki her faaliyeti incelemektedir diyebiliriz. Sektör içerisindeki düzenin korunması, kalite standartları doğrultusunda en iyi hizmeti vermesi için yapılacak olan çalışmalar, bu çalışmaların nasıl yönetilmesi gerektiği kısacası sektör içerisindeki düzenin her türlü denetlenmesini sağlayan bir bölümdür diyebiliriz. Söz konusu durumlar havaalanları için geçerli olduğunda, hepimizin gözlemlediği şekilde büyük ölçüde bir düzen mevcut.

Havaalanlarına gittiğiniz zaman her türlü işlem için ayrı ayrı iç sistemlerin olduğunu görebilirsiniz. Uçaklara geçmeden önce yapılan bilet işlemleri, bagaj ağırlığı ölçümleri, firmaların havaalanı içerisindeki yerleri ve çalışma tertipleri büyük ölçüde düzenli ve titiz şekilde ilerlemekte. Bu düzen havacılık yönetiminin sadece görünen kısmı diyebiliriz. Gözümüzde büyüttüğümüz ve bu büyütmeyi aslında hakkeden bir alandır havacılık yönetimi. Bahsettiğimiz havaalanı düzeninin yanında, uçakların ve biletlerin düzenlenmesi gibi kompleks durumlar da bulunmakta.

Üstelik bu durumlar büyük bir dikkatle işlemekte. Bu işlemleri sürekli kontrol altına alarak düzene oturtan insanlar olmasaydı emin olun ki havayolları ile yapacağınız yolculuklar çok daha zor olabilirdi. Bu bölümde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise güvenlik. Düzen içerisindeki kaos diye bir söz vardır Latincede, ancak bu durum havacılık gibi hem teknik hem işletme bilgisine sahip olmanız gereken alanlarda geçerlidir demek yanlış olur.

Havacılık yönetimi ve alacağınız eğitim, size sektöre atılma anlamında bir eğitim vermesinin yanı sıra sektöre atıldığınızda her türlü bilgiyle birlikte bu düzenin güvenliğini korumanızı da öğretir. Ulaşım araçları yıllardır kullanılmakta ve en konforlu diyebileceğimiz ulaşım aracı uçaklar olarak görülmekte. Havaalanlarına girdiğinizde de yolculuk esnasında ve yolculuk sonucunda da size yapacak pek bir şey kalmıyor, her türlü işleminiz havayolları ve havacılık yönetimi ile tamamlanıyor. Bu düzeni korumaya çalışırken yolcuların ve eşyalarının korunması, hem zor olabilir hem de hızlı işlemesi gereken bir nokta olabilir. Bu şekilde hem ticaret hem teknik hem de işletme bilgisini kazanacağınız havacılık yönetimi bölümünü daha detaylı inceleyelim.

Havacılık Yönetimi Maaş

Havacılık Yönetimi Maaş

Her bölümde olduğu gibi havacılık yönetimi okumadan önce merak ettiğimiz noktalardan biri maaşları oluyor. Havacılık yönetimi için devlet sektöründe işe girdiğiniz zaman 2021 yılı için maaş 3400-3800 TL civarlarındadır. Özel sektörde havacılık yönetimi maaşları az da olabilir artış da gösterebilir. İster devlet ister özel sektörde çalıştığınızda başlangıç olarak aynı ücretleri alırsınız, yıllarca deneyim kazandıktan sonra maaşlarınız artar. Bu artış devlette de özel sektörde de 5000 TL civarına varmakta. Aynı zamanda havacılık yönetiminden mezun olduğunuz zaman gidebileceğiniz kurslar da bulunmaktadır. Bu kurslarla birlikte pilotluk eğitimi alabilirsiniz.

Pilotluk maaşları incelendiğinde; yardımcı pilotların maaşları 30000 TL civarındayken, kaptan pilotlar için maaşlar 50000 TL’yi bulabilmekte. Sadece pilotluk değil aynı zamanda havacılık yönetimi okuduktan sonra kabin memuru da olabilirsiniz. Kabin memurlarının maaşları da 6000 TL civarındadır. 

BİLGİ GÜÇTÜR
İhtiyacınız olan bilgiye ulaşın!
* gerekli alanlar

Havacılık Yönetimi İş İmkanları

Havacılık yönetimi bölümü iş imkanı bakımından oldukça zengindir diyebiliriz.  Bu bölümden mezun olduğunuz zaman havacılık sektöründe olası ya da güncel sorunları belirleme ve çözme, hizmetlerin çok daha kaliteli sunulması gibi pek çok durumda havacılık yönetimi bilgisine sahip insanlar aranıyor. Bu şekilde söylediğimizde iş imkanları kısıtlı gibi gözükse de sizlere iş imkanlarınız oldukça geniş kapsamlı olabileceğini göstereceğiz.

Öncelikle pek çok sektörde iş bulma imkanınız var. Havalimanlarında, havayolu şirketlerinde, yer hizmeti firmalarında, hava lojistik firmalarında, havacılık ve uçuşla ilgili pazarlama firmalarında ve hava ulaştırma şirketlerinde iş imkanlarınız var. Bu tür yerlerde kalite, pazarlama, planlama ve yönetim gibi noktalarda mesleğinizi yapabiliyorsunuz. Bir şirket havacılık hizmeti veriyorsa, havacılık yönetimi bilgisi olan bireylere ihtiyaç duyar. Teknik bilgilerin yanı sıra bu firmayı ve bulunulan ortamı disiplinli, kaliteli bir şekilde denetleyen insanların olması gerekiyor. Bu ihtiyaç doğrultusunda karşınıza iş imkanları bakımından çokça kapı açılıyor. 

Sadece bununla kalmıyor. Çoğu mezun havacılık yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra, pilot ya da kabin memuru olmak için çeşitli kurslar alıp sınavlara giriyor. Bu şekilde alanınızda kendinizi daha da ilerletebilirsiniz ve karşınıza çok daha fazla iş imkanı çıkabilir. Kısacası, havacılık yönetimi kendi başına bile pek çok iş imkanı barındırırken, kendinizi daha farklı noktalara çıkarmanıza fırsat vermiş oluyor. Havacılık sektörü her alanda en konforlu ve en hızlı ulaşım şekli ve yıllardır insanların fazlasıyla tercih ettiği bir alan. Bu doğrultuda sizlere de meslek açısından çokça seçenek verilmiş oluyor.

Havacılık Yönetimi Hangi Meslekler Olur

Havacılık yönetimi, içerisinde barındırdığı teknik, ekonomik, sosyal ve yönetim becerisi alanlarından dolayı mezunlarına çokça iş imkanı sunabiliyor. Gerek özel işletmeler, havaalanları, hava ulaştırma yolcu hizmetleri, hava kargo hizmetleri, uçuş planlaması ya da uçuş pazarlanması ve ulaştırma gibi pek çok alanda hava yönetimi eğitimini almış bireylere ihtiyaç duyulur. Bu bahsettiklerimiz havacılık yönetimi mezunlarının iş bulabileceği alanlar, peki havacılık yönetimi bu alanlarda hangi konumda iş yapıyor?

Havacılık yönetimi adından da anlayabileceğimiz üzere yönetimle ilgileniyor. Bu yönetim sırasında hizmetleri en kaliteli hale getirmek, yenilikler ile müşteriler için daha verimli bir hizmet sunabilmek ve zaman değerlendirmesini en kaliteli şekilde kullanmak gerekiyor. Havaalanlarına giriş yaptığınıza, karşınıza çıkan çoğu birim havacılık yönetimi alanında mesleğini sürdüren insanlar tarafından denetleniyor.

Bu insanlar aldıkları eğitimle birlikte, içerisinde bulundukları sektörde işleyen her şeyi tek tek kontrol ediyorlar ve geliştirmeye çalışıyorlar. Bu süreçte disiplinin elden bırakılmaması en önemli faktörlerden biri. Küçük bir aksaklık bile kocaman sistemi etkileyebiliyor. En basitinden yolcu eşyalarının taşınma ve saklanma kısmını düşünelim. Bu kısımdaki herhangi bir aksaklık ya da hata, yolcuların beklenen hareketi üzerinde büyük aksaklıklar meydana getirebilmekte. Bu tür aksaklıklar hiçbir sektörde göz ardı edilemez ve minimuma indirilmeye çalışılır. Bu yüzden havacılık yönetimi okumuş insanlara ihtiyaç vardır. 

Havacılık Yönetimi Dersleri

 • Havacılık yönetimi 4 yıllık bir eğitim vermektedir. 8 yarıyıldan oluşan eğitimdeki dersler;
 • Hukukun Temel Kavramları,
 • İşletme Fonksiyonları,
 • Havacılık,
 • Uçak Bilgisi ve Uçuş İlkeleri,
 • Hava Taşımacılığı,
 • Yer Hizmetleri Yönetimi,
 • Hava Kargo ve Tehlikeli Maddeler,
 • Havaalanı Sistemi,
 • Havacılık Güvenliği,
 • Hava Trafik Kontrol Merkezleri,
 • Havayolu Pazarlaması,
 • Havacılık İşletmelerinde Muhasebe Uygulamaları,
 • Ulaştırma Sistemleri,
 • Havayolu İşletmelerinde Operasyonel Uygulamalar,

Gibi birçok ders mevcut. Bu dersler daha teknik derslerdir. Havacılık yönetiminde ticaret ve iktisat alanları da mevcut olduğu için iktisada giriş, halkla ilişkiler, istatistik ve işletme dersleri de veriliyor. Bu dersler daha çok 1. Ve 2. Sınıfların yarıyıllarında verilmekte. Aynı zamanda ilk yılınızda Türk Dili ve İnkılap tarihi gibi dersleri de alıyorsunuz.

Havacılık Yönetimi Ne İş Yapar?

Havacılık Yönetimi Ne İş Yapar?

Havacılık yönetimi bölümünden mezun olduğunuz zaman; lojistik, pazarlama, havacılık yer hizmetleri ve ulaştırma gibi pek çok alanda iş bulabilmektedir. Havacılık yönetimi maaşları için konuştuğumuzda da söylediğimiz gibi, eğitiminizi devam ettirip çeşitli kurslara başvurarak pilotluk ya da kabin memurluğu gibi meslekleri de yapabilmektesiniz. Bahsettiğimiz iş olanakları için gerek devlet gerekse özel sektörde sizlere sunulan pek çok pozisyon mevcut. İsterseniz Pegasus ve Türk Hava Yolları gibi şirketlerde çalışabilmektesiniz. Aynı zamanda Havaş, Çelebi ve TGS gibi şirketlerde çeşitli pozisyonlarda iş imkanları bulunuyor. Bahsettiğimiz yer hizmetleri memurluğu, harekat memurluğu gibi alanlarda da iş imkanınız oluyor. Kısacası havacılık yönetimi bölümünden mezun olduğunuzda; içerisinde havacılığı barındıran çoğu alanda iş imkanınız bulunmakta. 

Havacılık Yönetimi Kaç Yıl

Havacılık yönetimi 4 yıllık bir lisans programı. Okulunuzun ilk iki yılında temel ve ana dersleri birlikte alırsınız, diğer yıllarda ise ana derslere yoğunlaşırsınız. Eğitiminizin 4 yılı boyunca işletme, lojistik, ulaştırma, teknik bilgi gibi konularda bilgi sahibi olursunuz. Bu bilgiler ile mezun olduğunuzda yönetici konumunda ya da işletmeci konumunda meslek bulabilirsiniz. Havaalanlarında karşılaşabileceğiniz, neredeyse her türlü konumu kontrol eden havacılık yönetimi mezunları aynı zamanda eğitimiyle birlikte en az 2 dil bilmeli. İletişim kabiliyetleri açısından kendini geliştirmiş mezunlar, diğer mezunlara oranla daha rahat iş bulabilmekte hatta buldukları işlerde kendilerini kolayca geliştirebilmekte. 4 yıl boyunca alacağınız yoğun eğitimle birlikte, disiplininiz hem okurken hem de çalışırken devam etmeli.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ile Havacılık Yönetiminin Farkı Nedir

Önceden sivil hava ulaştırma bölümü, günümüzde havacılık yönetiminin olduğu gibi 4 yıllık bir lisans programıydı. Fakat günümüzde sivil ulaştırma bölümü 2 yıllık bir ön lisans eğitimi vermeye geçti. Havacılık yönetimi ise 4 yıllık lisans eğitimi vermeye devam ediyor. bu iki bölüm arasındaki fark ise, sivil hava ulaştırma bölümünde ana derslerin işlenmesi.

Havacılık yönetiminde alacağınız 4 yıllık lisans eğitiminde ana derslerin yanında temel dersleri de alıyorsunuz ve ana dersleri en detayına kadar öğreniyorsunuz. Her iki bölümde de yabancı dil bilginizin olması, lojistik alanda kendinizi geliştirmeniz, liderlik becerilerinizin yüksek olması gerekiyor. Çalışmalarınızı disiplinli yaptığınız sürece her iki bölümde de başarılı olabilirsiniz. Sivil hava ulaştırma işletmeciliğinden mezun olan bir birey; insan kaynakları, güvenlik ve emniyet, donanım hizmetleri gibi konumlarda mesleğe atılırken havacılık yönetimi biraz daha kapsamlı kalıyor. Kapsamlıdan kastımız, yöneticilik ve işletme gibi alanlarda rahatça meslek bulabilmeleri. Ancak sivil hava ulaştırma mezunu biri sınava girerek 4 yıllık lisans programı da alabilir. Böylece mesleği açısından önünde çok daha fazla seçenek bulunur.

Keşfet: Havacılık Yönetimi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Keşfet: Havacılık Yönetimi (Fakülte) (EA) Programlarına Taban Puanına Göre Yerleşen Son Kişinin Netleri

Yorum Yap