Teknolojinin belki de en büyük nimetlerinden biri : Akıllı telefonlar. Dostumuz kolaylaştırıcımız sıfatlarının altında bazen amacına gereğinden fazla hizmet etmesiyle beraber en büyük tüketicimiz haline gelebiliyor. Bu yazımızda sizi büyük sorunlara ortasına sürükleyebilecek ekran bağımlığının önüne geçmek için birkaç önerimizi derledik.

Telefonu Kendisine Karşı Kullanın

Ekran süresini azaltmak isterken telefonu kullanmayı önermek belki ilk etapta garip kaçabilir fakat teknolojinin iyi yanlarını onla baş etmek için gayet de efektif hale getirebiliriz. Bunun için önerebileceğimiz ilk şey ekranı kullanmanızı sınırlı hale getiren telefon özelliğini kullanmanız. Bunun çözümsüz ya da zor olduğunu düşünüyorsanız uygulama mağazalarında bulunan sizi kitap okumaya ya da spor yapmaya teşvik eden uygulamaları edinebilir ve bir şans verebilirsiniz.

Araya Fiziki Mesafe Koyun

Telefonlarımızı çoğu güncel iş okul ile alakalı görevlerimizi oturduğumuz yerden çok kısa şekilde halletmemize olanak sağlıyor fakat çoğumuz işimiz bittiğinde telefonu aldığımız yere geri koyarak günlük hayatımıza devam etmiyoruz. Bu da ekran süresinin artmasının en temel sebeplerinden biri. Bu yüzden bir sonraki banka işleminiz de ya da bir e-postanızı kontrol etmeniz gerektiğinde bunu telefondan değil de sizi biraz daha harekete sürükleyecek ve telefonunuzdan uzaklaştıracak olan bilgisayarınıza yönelin. Bunu birkaç kez tekrarladığınızda telefonu elinize her an almamakta daha az zorluk çektiğinizi göreceksiniz.

Harcanan Ekran Süresini Azaltmak İçin 7 Öneri

Uyuduğunuz Ortamda Telefonla Bulunmayın

Telefonumuzla uyumanın bilimsel olarak sağlığımıza olan zararları saymakla bitmez. Kalitesiz ve süreksiz uykular, baş ağrıları gibi fiziksel olarak bizi yorduğu kadar ekrana bakarak uyumanın mental olarak da bir kısır döngünün içine çektiği belirtiliyor. Bu yüzden döngüyü kırabilmek adına telefonu uyuduğunuz ortamdan uzaklaştırın ve optimum verim aldığınız uyku için teknolojik bir cihazla uyuyana kadar etkileşime girmeyin.

Uyanır Uyanmaz Telefona Bakmayın

Gözümüzü açtığınızda ilk telefonla karşılaşmak hepimizin çokça düştüğü bir hata. Araştırmalara göre günün uyanık geçirdiğimiz ilk 15-20 dakikasını telefonumuza ayırdığımızda gün içindeki yaratıcılığımızdan tutun da değişen ruh halimize kadar geniş bir spektrumda etkilenebiliyoruz. Bu yüzden uyanmak için telefona bakmak yerine kendinize izin verin, camları açın ya da kendinize bir ekstra 10 dakika verin. Bunun da hafta ve ay bazında ekran sürenizi ne kadar azalttığına kendiniz şahit olacaksınız.

Gerektiğinde Veri Akışına İzin Vermeyin

Spesifik bir olaya – özellikle de bir arkadaşımıza değer verdiğimiz bir şeye- vakit ayırırken bizi güncel bilgiye ulaştıran interneti yarım saatliğine dahi olsa kapamak sohbetin akıcılığına işin hızlı bitişine yardım eden güzel çözümlerden sadece biri. Hem böylelikle karşı tarafın da telefonu bakmasını azaltabilir , karşılıklı fayda sağlayabilirsiniz.

Harcanan Ekran Süresini Azaltmak İçin 7 Öneri

Temizlik Yapın

Tabii ki buradaki temizlik oturup baştan aşağı yapılan bir bahar temizliği değil. Telefonumuzdaki vaktimizi en çok çalan gerekli olduğuna kendimizi bir şekilde ikna ettiğimiz uygulamalar. Bunlar bazen oyun da olabilir ya da bir alışveriş platformu da. Sizi telefonda ekstra mesai harcamaya yönlendiren uygulamalardan telefonunuzu arındırmak ekran süreniz ve kendiniz için atacağınız güzel adımlardan biri.

Yeni Bir Uğraş Edinin

Yapılan deneylerle birlikte çalışmalar kendi başarılarını kendine vakfetmeyen, başarılı olduğuna çok zor inanan karakter yapısında olan insanların izole olmak adına teknolojik aletlerle daha çok vakit geçirmeye eğilimli olduğunu gösteriyor. Bu sadece bu kişilikte olan insanların değil gündelik yaşamın koşuşturmasından nasibini almış bir sürü insanın istemsizce geliştirdiği bir alışkanlık, belki de bir savunma mekanizması. Bu noktada bu başarısızlık duygusunu yenebilmek adına yeni uğraşlar edinmemizi öğütlüyor uzmanlar. Bu uğraş maddi bir yatırım gerektirmeyen, herkesin kolaylıkla hayatında fark edebildiği bir uğraş olabilir. Örnek vermek gerekirse kitapları düzenlemek, dosyaları temizlemek, ya da kendi düşüncelerinizi yarım saatliğine de olsa bir kağıda aktararak kendinizi bir nevi yenilemeniz olabilir. Burada hem sizi geriye götürecek olan duygulardan arınıp hem de ekran bağımlılığınızın önüne geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Uygulamaları

Author

Yorum Yap