Girişimcilik, yeni iş modellerinin çıkması, dijital pazarların genişlemesiyle sıklıkla duyduğumuz bir kavram haline geldi. Girişimcilik, iş dünyasında çeşitli riskler alınarak kâr elde etmek amacıyla yeni bir iş kurmayı ve yönetmeyi ifade eder.

Dijitalleşme ile birlikte yeni bir website veya mobil uygulama yapmak eskisinden çok daha kolay. Bu nedenle yeni bir iş kurmak artık çok daha yaygın.

Neden Girişimcilik?

  • Patron sahibi olmayı istememek
  • Diğer girişimcilerden ilham almak
  • Kurumsal hayattan sıkılmak
  • 9-6 bağlı bir hayata sahip olmayı istememek
  • Özgür olmak
  • Risk almayı sevmek
  • Öğrenmeye tutkulu olmak
  • Farklı fikirlere sahip olmak
  • Dünyayı değiştirmek istemek
  • Başka çaresi kalmamak

gibi nedenlerden dolayı insanlar girişimciliği, girişimci olmayı tercih ediyorlar.

Nedir, Kimdir? Bu Girişimci..

Girişimci Kimdir?

Girişimci risk almayı seven, sorunları fark edip çözüm bulabilen ve kâr elde etme amacıyla bir iş veya işletme kuran kişilerdir.

Büyük oranda yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden ötürü bu yola çıkmış girişimciler ekonomiye de hatırı sayılır ölçüde katkıda bulunurlar.

Girişimci olmak, dışarıdan havalı gözükse de oldukça sabır ve özveri gerektiren bir kavram. Çıktıkları yolda uzun zaman boyunca zarar edebilir hatta başarısız dahi olabilirler.

Bir Girişimcide Olması Gereken Özellikler

Girişimcilikde Olması Gereken Özellikler

1- Tutkulu: Girişimcilik, fazla mesai saatleri demek. Çok çalışmak için de işini sevmek gerekiyor. Bu nedenle başarı olmak isteyen her girişimci mutlaka tutkulu olmalı.

2- İş etiğine sahip: Az önce söylediğimiz gibi, girişimci ofise herkesten önce girip en son çıkmalı. Ofiste olmasa bile düşünmeli.

3- İletişim yeteneği: Başarılı olmak isteyen bir girişimci çalışanları ile iyi iletişim kurmak, motivasyonlarını artırmak zorundadır. Motive çalışanlarla başarı gelecektir. Bunun yanı sıra işinizi satmak, para kazanmak için de bir girişimcinin iletişim yeteneğine sahip olmak gerekiyor.

4-Kararlı: Girişimci, çıktığı yolda birçok engel ve başarısızlıkla karşılaşacaktır. Umutsuzluğa kapılıp, denemekten vazgeçmemeli. Başarıyı elde edene kadar daha çok çalışmalı, tekrar denemeli. Kısaca kararlı olmalı.

5- Yaratıcı: Aynı sektörden belki de aynı işi yapan binlerce girişimci daha var. Başarılı bir girişimci diğerlerinden farklı , yeni yollar bulmalı. Mutlaka yaratıcı olmalıdır.

6- Hırslı: Daha önce söylediğimiz gibi her yıl binlerce şirket kuruluyor. Her sektörde çok fazla rekabet ortaya çıkıyor. Bu yüzden hırslı olmak, rekabet etmek, diğerlerinden daha iyi olmayı istemek gerekiyor.

7- Atik: Başarılı bir girişimci bir sorunu çözmek için beklemez. Bunu yapabileceğini biliyordur ve tüm süreci kendi yönetir.

8- Açık Görüşlü: Her zaman daha iyi planlara açık olmalı. Başarılı girişimciler her zaman ortaya çıkan sorunları çözmek için yeni fırsatlar, yeni yaklaşımlar keşfeder.

9- Güvenli: Kendine ve fikrine güvenmeli. Başarısız mı olacağım? düşüncesine girmeden özgüvenli bir şekilde yoluna devam etmelidir. Başarılı olacağına inanmalı ve yol arkadaşlarına da bu güveni aşılamalıdır.

10- Disiplinli: Enerjisini ve motivasyonunu tamamen işine ve önüne çıkacak engelleri kaldırmaya ayırmalı. İyi hazırlanmış bir stratejiye sahip olmalı ve yeni adımlar atmalıdır. Kısaca disiplinli olmalıdır.

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap