Düşük bütçeli ama yaratıcı kuruluşların kurtarıcısı Gerilla Pazarlamadan bahsedelim!

Kullanıcılarını sadece düşük bütçesi olan oluşumlar olarak değerlendirmemek gerektiğini en başta belirtelim. Klasik stratejiler istenilen hedefe ulaştırmıyorsa, yaratıcılığın kapısı çalınır! Fakat büyük ve orta ölçekli firmalarla küçük firmaların rekabet etmesi çok zor olduğundan bu yöntem küçük işletmeler için büyük bir fırsat.

Keşfet: Altı Şapkalı Düşünme Tekniği

Jay Conrad Levinson, Guerrilla Marketing International kuruluşunun başkanı aynı zamanda gerilla pazarlamanın babasıdır. Jay, gerilla pazarlamayı “bütçesi küçük hayalleri büyük girişimciler için olan yaratıcı pazarlama tekniği” olarak tanımış ve şöyle bir örnekte vermiş:
Küçük bir mobilya mağazasının, sağında ve solunda büyük mobilya mağazaları vardır. Bu büyük mobilya mağazalarının birinde, koca bir afişte “yüzde 60 indirim” diğerinde de “yüzde 75 indirim” yazmaktadır. Küçük mağazanın buna ayıracak bütçesi yoktur. Oda ufak bir pankart yapıp girişe asar. Pankartta yazan “ana giriş kapısı” dır. İşte gerilla ruhu budur.

Peki sizin yolda yürürken, durakta otobüsünüzü beklerken ya da alışveriş sırasında karşınıza çıkan ve unutamadığınız küçük bir reklam var mı? İşte yakalanmak istenen tam olarak bu; beklenmedik bir şekilde bazen sizi gülümsetmek, bazen düşündürmek vesilesiyle aklınıza kazınacak bir mesaj bırakmak; virale gitmek ve tüketici gözünde markaya hızlı bir katkı sağlamak.

Gerilla pazarlamanın ulaştığı kişi sayısı az ama hatırlanırlığı çok yüksek. Doğru yerde, hedef kitleye ulaşabilecek şekilde yürütülen bir gerilla stratejisinin etkisini düşünmemek elde değil! Hadi beraber birkaç güzel örneğe bakalım:

Gerilla Pazarlama Örnekleri:

Nikon:

gerilla pazarlama

Fitness First:

Discovery Channel:

Duracell:

Sharpie:

sharpie gerilla pazarlama

Daha fazla örnek görmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?
Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap