Feedback (geri bildirim), bir eylem ya da işlemin ardından sağlanan bilginin iadesi anlamına gelir. Daha net ifade etmek gerekirse; bir eylem ya da işlem sonrası verilen olumlu ya da olumsuz karşılığa geri bildirim denir. Bu da aslında hayatımızın neredeyse her alanında geri bildirimle karşılaştığımızı gösteriyor. Örneğin; yaptığımız işle ilgili patronumuzdan aldığımız bir yorum ya da kullandığımız online sistemlerin çalışma performansının değerlendirilmesi gibi tüm durumlar geri bildirim olarak tanımlanabilir.

Keşfet: Doğru Karar Verme Teknikleri

Etkili Geri Bildirim Nasıl Olmalı?

Öncelikle etkili bir geri bildirimin kişiye çok büyük faydası olacağını unutmamak gerekir. Eğer geri bildirim düşünceli, faydalı ve en iyi niyetle yapılırsa, o kişinin çalışmasının kalitesini artırmaya yardımcı olur hatta üretkenliğini bile artırabilir. Yani bir konu hakkında kişiye feedback verirken karşı tarafı geliştirmeye özen göstererek, onları motive edecek şekilde davranmalıyız. Etkili geri bildirim;kişiye özgü, kesin, açık ve nettir.  Vermek istediğiniz mesajın anlaşılabilir olması önemlidir.

Geri bildirim verirken öncelikle doğru zamanı bulmanız gerekir. Aradan ne çok zaman geçmeli ne de iyi bir değerlendirme yapmadan kısa bir sürede dönülmeli. Durumu iyice anlayıp, söyleyeceğiniz şeyleri önceden toparlayarak çok da kısa olmayan bir süre içerisinde dönüt yapmanız etkili olacaktır.

  • Düzenli aralıklarla geri bildirim yapmanız kişinin üretkenliğini ve çalışmasını arttıracaktır. Bununla birlikte kişinin gelişme sürecine adım adım şahit olmuş olacaksınız. Buda resmi olarak yaptığınız aylık ve yıllık görüşmelerde rahatlık sağlayacaktır.
  • Geri bildirim yapacağınız kişiye, düşüncelerinizi net ve açık bir şekilde ifade etmelisiniz. Bu durum gerçeklere bağlı kalmanızı sağlar. Konuyu dolandırmadan eleştirilerinizi yapmalısınız. Gerçek düşüncelirinizi kırıcı bir şekilde değil yapıcı bir şekilde doğru izah etmelisiniz. 
  • Değerlendirmenizi karşınızdakinin kişiliğine göre değil de yaptığı işe göre objektif değerlendirmeniz etkili bir geri bildirimde bulunmanızı sağlayacaktır.
  • Her ne kadar geri bildiriminiz olumsuzluklar içerse de olumlu ifadeler de kullanmayı, karşınızdakinin motivasyonu  düşürmeden yapmanız da önemlidir.
  • Herkese açık olarak eleştirmekten kaçınıp bire bir görüşmeye dikkat edebilirsiniz. Kimi insan göz önünde olmayı severken bazıları alabileceği iyi veya kötü yorumdan çekinebilir. Bu da düşüncelerini, kendini iyi ifade edememesine neden olabilir. Karşılıklı kahve içerek yaptığınız geri bildirimler her iki tarafın da samimi ve rahat olmasını sağlayacaktır. Buda etkili iletişim kurmanızda büyük bir etken olabilir.

Geri Bildirim Neden Önemlidir?

Geri Bildirim Neden Önemli

Geri bildirim yani feedback çok büyük bir güç unsurudur. Geri bildirim güçtür çünkü bu sayede çalışanlarınızın veya öğrencilerinizin verimini arttırırsınız. Verilen her bir geri bildirim dönütü bize yeni şeyler katacak, hedeflerimize doğru yoldan götürecektir. Kısaca feedbacklerin öğretici bir unsur ve motive edici bir kaynak olduğu göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Buna ek olarak insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirip kendinizi anlatmanıza fırsat tanıyacaktır.

“Westwood Büyücüsü” olarak  ünlenen Koç Wooden’ın yaptığı en önemli şey her oyuncusuna kısa, anlaşılır, yerinde ve tam zamanında geri bildirimler vermesiydi. Koç Wooden, “Bir zafiyeti ya da tatsız bir gerçeği dile getirmekten kaçınmamak gerekir; ama aynı zamanda öğrencinize, bunu çözebilmesi için yardım etmek gerekir.” Demiştir. Bu sayede birçok oyuncuyu geliştirmiştir.

Olabildiğince insanlardan eleştiri almak, feedback almak sizi hızlıca ilerletecektir. Daha çok hırslanıp eksiklerinizi görme şansı elde edeceksinizdir. Bu öğretmeninizden aldığınız dersler hakkında bir feedback için de şirkette yöneticinizden aldığınız bir geri bildirim için de aynıdır. Farklı bakış açılar her zaman insanı geliştirir. Geri bildirim almaktan ve vermekten çekinmemeliyiz. Gerçek uzmanlık ve liderlik de budur zaten.

  Daniel Kahneman’ın da dediği gibi:

 Gerçek sezgisel uzmanlık, hata konusunda ki iyi geri bildirimler ile uzun süreli deneyimlerden öğrenilir.

Geri Bildirim Nedir?

Geri bildirim (Feedback) adı üstünde, kullanıcıya bulunduğu durum ve yaptığı eylem ile ilgili, sistem tarafından geri verilen her türlü bilgi ve bildirimlerdir.

Geri Bildirim Neden Önemlidir?

Verilen her bir geri bildirim dönütü bize yeni şeyler katacak, hedeflerimize doğru yoldan götürecektir.

Etkili Geri Bildirim Nasıl Olmalı?

Bir konu hakkında kişiye feedback verirken karşı tarafı geliştirmeye özen göstererek, onları motive edecek şekilde davranmalıyız.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Yorum Yap