Henüz daha çok genç yaşlarda girişimci olmayı başaranlar var. Yalnızca çok az sayıda insan henüz 20 yaşını tamamlamadan milyoner olabiliyor. Genç yaştaki insanların bir çoğu enerjilerini başlangıç seviyesi işlerde harcıyor fakat öyle insanlar var ki genç yaşta milyonlar kazanarak başarıya ulaşabiliyor. Genç girişimcilere bu anlamda verilecek tavsiyeler bulunmasına rağmen bir gerçek var ki o da milyoner olmak için bir yaş sınırının olmadığıdır. 

Siz de genç yaşlardayken enerjinizi ve zamanınızı girişimci olmak için değerlendirmeye ne dersiniz? Hadi ekranı kaydıralım ?

Herhangi bir girişimciye çağrı: Eğer bir şeyi yapmak istiyorsan, şimdi yap. Yapmazsan, pişmanlık duyacaksın.

Catherine Cook

Acele Etme

Her insan başarıya bir an önce ulaşmak ister ama ne yazık ki fazla hız, aynı trafikteki gibi iş hayatında da felaketlere yol açabilir. Yaptığınız işleri ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Fazla acele etmek, önemli detayları gözden kaçırmanıza sebep olabilir. Atacağınız her adımı önceden birçok kez düşünmeniz gerekiyor. Emin olmadığınız adımlar atmamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Genç Yaşta Girişimci Olabilmek İçin Sahip Olmamız Gereken 9 Özellik

Markanı Yaşa

Yaratacağınız markanın ürünlerini veya hizmetlerini kullandığınız sürece müşterileriniz sizin samimiyetinize daha çabuk inanırlar. Samimiyetinize inanmakla kalmayıp size olan güvenleri de sağlamlaşır. Ayrıca kendi ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kullanırsanız, eksikliklerini ilk siz fark edersiniz ve bu eksikliklerin üzerine daha çabuk ve etkili biçimde yoğunlaşabilirsiniz.

Paranı Yönetmeyi Öğren

​Hangi sektör olursa olsun, para yönetme becerisi her girişimciye gerekli. Unutmamak gerekir ki para yönetimini bilmeyen bir girişimci, işleri yönetmekte de bir hayli zorlanır. Mali durumların hesaplanması, vergiler,  gelir-gider takibi, çalışan maaşları derken girişimcinin doğru bir şekilde bütçe planlaması yapabilmesi şart. 

girişimci

Meraklı ve Araştırmacı Ol

Bütün gün bilgisayar başında oturmak veya boş zamanlarımızı telefonla uğraşarak geçirmek bir sure sonra yaratıcılığımızı köreltmeye başlar. Düzenli bir şekilde kitap okumaya başladığımız zaman, beynimizin daha dinç olduğunu fark edersiniz. Sadece bununla kalmayıp kitap okuyarak yaratıcılığınızı da geliştirebilirsiniz. Okuduğunuz kitap illaki iş hayatı ile ilgili olmak zorunda değil. Hiç ummadığınız kitaplardan aslında çok güzel fikirler bulabilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi merak her şeyin başı. Konu girişimcilik olunca da merak için ilk kıvılcım diyebiliriz. Üstelik girişimci olduğunuzda benim bu konuyla ilgim yok, araştırma yapmayacağım deme şansınız yok. Birçok konu sizin ilgi alanınıza girmeli ve araştırma yapmalısınız. Çünkü öğrendiğiniz her yeni bilgi sizin için yepyeni bir fırsat olabilir. 

Keşfet: Başarılı Girişimcide Olması Gereken 10 Özellik

İlgilendiğin Sektörlerle İlgili Konferanslara Ve Seminerlere Git

İlgilendiğiniz sektörler hakkında son gelişmeleri takip etmek için konferanslar ve seminerler muhteşem bir fırsat. Bu sayede ilgili olduğunuz sektörlerde kimin ne yaptığını, ne gibi yenilikler olduğunu takip etmek her girişimcinin yapması gereken bir şeydir. Belki de sizin üzerinde çalıştığınız ve yeni olduğunu düşündüğünüz bir proje, yakın zamanda başka birileri tarafından yapılmış olabilir. Bu gibi durumların farkında olursanız büyük bir zaman kaybından kurtulmuş olursunuz.

Ayrıca bir girişimci için network oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden, seminerler ve konferanslar sektörünüzden yeni insanlarla tanışabilmenin en güzel yollarından birisidir. ​Girişimci olduğunuzda otomatik olarak kendinizi geliştirmeye de açık olmanız gerekiyor. Bu bir gerçek ki artık “İşimi kurdum rahatım” deme şansınız yok. Yeni iş fikirleri, teknoloji ve daha birçok konuda yorulmadan kendinizi geliştirmelisiniz. Bunu yaparken girişimcilere özel olarak hazırlanan dijital eğitimlerden, workshoplardan ve sertifika programlarından destek alabilirsiniz.

girişimci

Müşterilerin Gözünden Markanı Gör

Müşterilerinizin beklentilerini doğru şekilde anlamak ve bu beklentilere düzgün bir şekilde cevap verebilmek başarının en önemli anahtarlarından birisidir. Müşterilerinizle etkili bir biçimde empati kurabilirseniz, onları anlamak ve beklentilerini karşılamak çok daha kolaylaşacaktır.

İkna Kabiliyetiniz Olmazsa Olmaz

​İyi bir girişimci olmak, aynı zamanda iyi bir satıcı olmaktan geçiyor. Girişimci, en baştaki fikrinden ürün ve hizmetlere kadar her konuda karşısındaki kişiyi ya da kişileri ikna edebilmeli. ​İkna yeteneği, başarının önemli kalemlerinden biri bu gerçeği de unutmamak gerekir. İkna kabiliyeti doğuştan gelen bir içgüdü ya da özgüvenle tetiklenebildiği gibi zamanla gelişebilen de bir olgudur aslında. Benim ikna yeteneğim yok ben böyleyim demek işin kolayına kaçmak; mühim olan içinizde bir yerlerde gizlenmiş ikna kabiliyetinizi ortaya çıkarmanın yollarını bilmek.

Zaman Yönetimini Güçlendir

Parana nasıl sahip çıkıyorsan, nasıl harcarken düşünerek harcıyorsan zamanını da bu şekilde harca ve verimli olun. Zaman yönetmek ve uygulamak için iyi bir sistemi oturtun. Karmaşık olmaz ama çaba gerektirir. Bunu başardığınızda ise hedeflediğiniz başarıların da art arda gelmeye başlar. Bir de şöyle düşünün Elon Musk’ın çalışanları haftada 40- 45 saat çalışıyor ama kendisi 80’i geçiyormuş. Yani hedefiniz için belli başlı fedakarlıklar vermeyi bilin.

Göz atmakta fayda var: 2021 Genç Girişimci Desteği Rehberi

Author

uyuryazar kişilik

8 Yorumlar

  1. Bedriye Bihin Güzelbey Reply

    Çok güzel bir yazı. Genç yaşlı herkes için kayda değer bir çalışma. Tebrikler. ??

  2. Fatma Meliha Gülderen Reply

    Tebrik ederim. Çok güzel, yol gösterici bilgiler vermişsin ? yeni girişimciler için faydalı olacaktır mutlaka.

Yorum Yap