Gastronomi ya da gastronomi ve mutfak sanatları bölümü, çoğu üniversitenin güzel sanatlar bölümünde 4 yıllık lisans eğitimine sahip ve sözel puan türünden öğrenci alan bir bölümdür. Güzel sanatlar dendiği için aklınızda yetenek sınavı çağrışımı olabilir ancak sözel puanınız belirleyici faktördür.

Günümüzde televizyon programları ve turizmin de etkisiyle gittikçe popülerleşen ve kültürel yapımızdan dolayı çoğu kişinin ilgi duyduğu bir alandır. Bu yazımda tercih döneminde merakınızı gidermek ve sizlere yardımcı olmak için gastronomi bölümünü daha yakından tanıyacağız. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gastronomi Bölümü Nedir? Hedefleri

Gastronomi, Fransızca kökenli damak zevki uzmanlığı anlamına gelen bir kelimeden türemiştir. Mutfak sanatı ve yemek bilimi olarak da adlandırılan gastronomi, bölüm olarak yemek sanatının bilimsel bir eğitimle taçlanmasıdır. Gastronomi bölümü, el yeteneğinin bilgi ve tekniklerle harmanlanması olan bir sanattır. Aynı zamanda yiyeceklerin hijyenik ve estetik hale getirilip servis edilmesine kadarki süreci kapsayan bilimdir. Gastronomi ve mutfak sanatları, yalnızca yemek ile ilgili değildir dünya çapında kültürel mutfak adabı ve pişirme tekniklerinin tarihsel sürecini de kapsar. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümünün temel amacı, dünyadaki bu çeşitli ve zengin kültürün değerini kavrayan ve sürdürülebilirliğini hedefleyen bilinçli ve özverili öğrenciler yetiştirmektir.

Moleküler Gastronomi Tabağı

Gastronomi Mezunları Ne İş Yapar? Gastronomi Okusam Ne Olurum?

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü mezunlarına aşçı değil gastronom denir. Gastronomi bölümü insana temas eden sosyal bir bölümdür aslında. Çok temel yiyecek ihtiyacını farklı bir vizyonla sentezleyen bölüm mezunlarının birçok yerde çalışma opsiyonu vardır. Seçilecek kariyer planına göre çalışma alanları değişim gösterecektir.

Turizmin yoğun olduğu tatil beldeler, beş yıldızlı oteller, restoranlar, catering şirketleri, yayıncılık , işletmecilik ya da mesleğin değişen popüler kültür evrimleşmesi sonucu; tv kanalları, YouTube, Instagram ve blog yazarlığı ile kendinizi farklı çalışma alanlarında da geliştirebilirsiniz. Çok farklı alanlarda yeteneğiniz ve isteğiniz doğrultusunda çalışabilme imkanınız olan bir bölümdür. Trendler sürekli değişmekte ve meslek devamlı farklı bir noktaya ilerlemekte. Okurken de bakışınız oldukça değişecek ve bölümü tanıdıkça kendi yolunuzu daha rahat çizmeye başlayabilirsiniz. Temel anlamda mutfakla ve gıdayla ilgisi olan çoğu iş pozisyonunda onları görebilmek mümkün. İş pozisyonlarından bazıları şunlardır:

 • Mutfak Şefi,
 • Aşçılık,
 • Yemek Yazarlığı,
 • Yöneticilik,
 • Aşçılık okullarında ve mutfak akademilerinde eğitmen şeflik,
 • Medyada televizyon programları yürütmek,
 • Yemek fotoğrafçılığı ya da eleştirmenliği,
 • Gıda Kontrolcüsü,
 • Tüketim Şefi,
 • ARGE Ürün geliştirme Uzmanı,
 • Yemek Yazarlığı,
 • Gurmelik,
 • Sous Şef,
 • Executive Şef,
 • Akademik çalışmalarda bulunup eğitici olarak üniversitelerde çalışma imkanı vb.

Ayrıca gastronomi bölümü yalnızca yemek yapımını öğretmez. Kariyer planında ilerisi için mutfak yönetimi ve işletme sahibi olmanız için genel yöneticilik hakkında da öğreneceğiniz her şey kariyer algınızı bambaşka şekillendirecektir. Eğitim sonrası işletme sahibi olmak da çok değerli opsiyonlardan bir tanesidir.

Gastronomi Bölümü Dersleri

Gastronomi bölümü tıpkı diğer güzel sanatlar bölümlerinde olduğu gibi verdiği geniş yelpazedeki dersler ile genel kültürü yüksek öğrenciler yetiştirmeyi hedefler. Bölümle kesişen farklı alanlar hakkında bilgi sağlayıp kariyer basamaklarında size uygun yolu izlemenize yardımcı olacak çeşitli dersler vardır. Okuldan okula dersleri çok değişmekte olan bu bölüm, yüksek kaliteli imkanları nedeniyle genellikle özel okullarda tercih ediliyor.

Özel okullar kendi programlarını vizyonlarına göre belirliyorlar. Bazı üniversiteler gastronomi tekniklerinin çıkış noktası olan Fransız mutfağı ağırlıklı eğitime odaklanmışken diğerleri geleneksel mutfağımıza da yönelebiliyor. Kimi okullarda fizibiliteden uygarlık tarihi ve temel sanat eğitimine apayrı dersler alabilecekken kimilerinde bahçe ürünü yetiştiriciliğinden pazarlama ve girişimciliğe çeşitli dersler alabilirsiniz. İlgi alanınıza göre tercih edeceğiniz seçmeli derslerinizle renklenecek bölüm sizi birçok konu hakkında fikir sahibi yapacak şekilde tasarlanmış. Genel anlamda üniversiteye göre isimleri değişse de hedeflenen öğrenci kitlesi için gereken derslerden bazıları şunlardır:

 • Gastronomi ve Mutfak Sanatları için Gıda Teknolojisi
 • Yiyecek ve İçecek Hizmetleri
 • Yiyecek Üretimi
 • Dünya Mutfak Kültürleri
 • Yemek ve Gastronomi Kültürü
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap
 • Türk Mutfağı
 • Dünya Mutfağı
 • Gıda Bilimi
 • Beslenme İlkeleri
 • Mutfak Yönetimi
 • Temel Pastacılık ve Fırın Ürünleri
 • Mutfak Planlaması ve Tasarımı,
 • Şarap Bilimi
 • Gıda Hijyeni
 • Mutfak Hesaplamaları
 • Turizm
 • Pazarlama ve Girişimcilik
 • Yaratıcı Sunum Teknikleri ve Yemek Eşleştirme

Gastronomi Maaşları

Gastronomi Maaşları
BİLGİ GÜÇTÜR
Dijital etkinlikler ve üniversite öğrencilerine katkı sağlayacak yazılardan haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.
* gerekli alanlar

Gastronomi maaşları tercih edilecek kariyere göre çok değişkenlik gösteriyor. Özel sektörde yeni mezun bir gastronom ortalama 2500-3000 gibi bir maaşla işe başlayabilir. Gastronomi maaşları Turizm ve otelcilik sektörlerinde kendilerini geliştirmiş gastronomların 7000-10000 arasında maaş alma imkanları da var. Sık sık bahsettiğim gibi girişimci ruhlu yönetici olmaya yatkın gastronomi mezunları için işletmecilik harika bir opsiyon. İşletmelerin gelirleri çok daha yüksek. Vizyonunuz ve hayalinize göre kalıpların dışında işler de başarabilirsiniz. Sosyal medya kanalları da farklı bir seçenek başarılı ve üretken birçok kanal var. 2500-3000 arası yeni mezun gelirinin katladıklarına da eminim. Öğrenciyken dahi bu tarz işlerle ilgilenebilir ilerisi için kendinize yeni bir yol çizebilirsiniz.

Keşfet: Aşçılık Maaşları

Gastronomi Bölümünü Okumak İçin Gereken Özellikler

Gastronomi Bölümünü Okumak İçin Gereken Özellikler

Gastronomi; tatmak, pişirmek, keşfetmek, araştırmak ve anlamaya çalışmak ile bütünleşir. Zengin yemek kültürünü ve pişirme tekniklerini iyi kavrayan ayrıca kendi bakış açıları ile bunları yorumlama ve çeşitli malzemelerinin uyumunu gözetebilen üretken öğrenciler bu bölümün öğrenci kitlesini oluşturuyor.

Gastronomi bölümü için gereken özelliklerden el yeteneği vazgeçilmezlerden biri de denebilir. Çoğu öğrenci el yatkınlığı ve yeteneğin bölümde gereken en önemli meziyetlerden biri olduğu konusunda hemfikir. Elbette sonradan öğrenmek ve alışmak da mümkün ancak bölümde daha az zorlanmak ve istekle çalışmak için el yatkınlığı oldukça gerekli. Gastronomi bölümü öğrencilerinin adeta kaşif ruhlu olmaları gerekir. Meraklı ve yeniliklere açık öğrenciler, farklı malzeme türleri ile yepyeni yiyecek kombinasyonları yapıp uyumlu ve estetik tabaklar çıkarabilmeli. Trendleri takip edip mesleğin nereye gittiğini iyi kavrayan araştırmacı insanlar olmalılar.

Kendilerini ve iş pozisyonlarını iyi tanımalı ve kariyer hedeflerini popüler olduğu için değil kendi karakter ve meziyetlerine uygun olduğu için tercih etmeliler. Anlatmayı ve öğretmeyi seven kişilerse eğitmen olarak, yöneticiliğe ve girişimciliğe meraklılarsa işletme sahipliğine; öğrendiklerini paylaşmak onlar için gereklilik haline geldiyse yazmayı ve insanlarla etkileşimde kalmayı seviyorlarsa medya üzerine, son olarak tatmak ve pişirmek onlar için meslekten öte tutkuysa , mutfakta nefes alıyor ve kendilerini bu şekilde ifade ediyorlarsa şeflik ve gurmelik üzerine ilerleyebilirler. Bu nedenle kendilerini iyi tanıyan sanatçı ruhlu insanlar olmalılar.

Mutfak çok dinamik ve ciddi bir yer. Gerçekten mutfakta olmayı benimsemiş ve mutfak kültürünü özümsemiş insanlar olmalılar. Soğukkanlı ve pratik olmak meslek için olmazsa olmazlardan. Mutfakta çeşitli sorunlar çıktığında soruna değil çözüme odaklanan enerjik ve aynı anda çoğu işi hakkıyla yönetebilen insanlar olmaları şart. Kariyer seçimi elbette hepsinin kendi tercihi ancak her nerede olurlarsa olsunlar insan idaresi ve iş paylaşımı yapmayı bilmek çok önemli. Takım oyuncusu olup birlikte çalıştığı insanların eksik kaldıkları yerleri ustalıkla kapatıp problemler sakinlikle çözen uyumlu insanlar olmalılar.

Gastronomi Bölümü İçin Gereken Netler

Gastronomi bölümü sözel puan türünden öğrenci alan bir bölümdür. Bölüm genelde özel okullarda tercih ediliyor en çok tercih edilen 2 okul için gereken netleri inceleyeceğiz. Özyeğin ve Yeditepe üniversiteleri en çok tercih edilen iki okul arasında ikisi de öğrencilerini ilk binden alıyor ve bu nedenle netleri birbirlerine çok yakın. Yök Atlas verilerine göre Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü için gereken netler:

TYT TürkçeTYT SosyalTYT MatTYT FenAYT TDEAYT Tar1AYT Coğ1AYT Tar2AYT Coğ2AYT FelAYT Din
(40)(20)(40)(20)(24)(10)(6)(11)(11)(12)(6)
28,815,026,52,820,38,06,09,811,08,36,0

Gastronomi ve Aşçılık Arasındaki Farklar

Gastronomi ve Aşçılık Arasındaki Farklar

Genellikle birbirleriyle çok karıştırılan gastronomi ve aşçılık bölümleri arasındaki en önemli farklardan biri eğitim süreleri. Aşçılık 2 yıllık bir ön lisans programı iken gastronomi 4 yıllık lisans eğitimi veren bir bölümüdür. Aşçılıkta genellikle pratik dersler ağırlıkta iken gastronomi ve mutfak sanatları bölümünde işin teorisi de oldukça yoğundur.

Gastronomi bölümünde mutfak adabı ve pişirme tekniklerinin yanı sıra mesleğin çıkış noktası, tarihi ve kültürünün yanında işletmecilikle ilgili bir eğitim de verilmektedir. Aşçılıkta daha çok servis ve pişirme teknikleri ağırlıkta olmak üzere menü ve gıda üzerine verilen pratik yoğunluklu bir eğitimden oluşur. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü ise teorik ve pratiğin harmanlanmasıdır. Gastronomi bölümünün ders içeriklerinin ne kadar çeşitli olduğundan yukarıda bahsettim. İşin yalnızca mutfak kısmı ile değil işletmeciliğiyle ilgili dersler de alıp bu eğitimler sayesinde kendilerini sadece şef olmaya endekslemiyorlar. Bahsettiğim gibi gastronomi ve mutfak sanatları mezunları çok yönlü insanlar. Hem sanatla hem bilimle, insanla ve finansla uğraşıyor kendilerini nereye ait hissediyorsa oraya yöneliyorlar. Aşçılık ya da şeflik bir opsiyon ancak tek seçenek değil.

Gastronomi Bölümü Hangi Üniversitelerde var?

Başta Özyeğin Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi olmak üzere birçok devlet ve vakıf üniversitesinde gastronomi bölümü bulunuyor.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Kaç Yıl?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün 4 yıllık lisans eğitimi bulunuyor. Tercih ettiğiniz üniversiteye göre artı bir yıl hazırlık eğitimi söz konusu olabilir.

Gastronomi Hangi Bölüme Giriyor?

Gastronomi bölümü Sosyal Bilimler kısaca sözel puan türünden öğrenci alan bir lisans bölümüdür. Bu bölümü kazanmak için sözel puan türünde yeterli puanı almanız gerekir.

Tam liste için: Gastronomi ve Mutfak Sanatları 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Author

Yazıyor...

Yorum Yap