Hepimiz artık dil öğrenmenin önemini az çok biliyor ve bu konu üzerine çalışmalar yapıyoruz. Öğrenmemiz gereken dillerin başında tabii ki İngilizce geliyor. Bir satış danışmanından tutun bir şirkette müdürlük pozisyonuna kadar işe alım koşullarında İngilizce önümüze bir kriter olarak çıkıyor. Fakat bu dili öğrenmek için zamanımız veya yeterli maddi gücümüz olmayabilir. Bu noktada kendimiz evde ingilizce öğrenebilir ve aktif bir şekilde kullanabiliriz. Peki nasıl? Gelin hep birlikte göz atalım;

Altyazılı Film ve Dizi İzleyin

Tabii ki bu tavsiyelerin başında evde rahatlıkla yapabileceğiniz ve aslında hepimizin çok sevdiği bir aktivite olan film veya dizi izlemek geliyor. İzlediğiniz film veya dizileri baştan İngilizce alt yazı ile izlemeye ne dersiniz? Böylece yeni kelimeler öğrenebilir ve dinleme yeteneğinizi de geliştirebilirsiniz. Bunun için hem günlük ve kolayca anlayabileceğiniz dilde ayrıca bol bol güleceğiniz bir dizi olan Friends dizisinden başlayabilirsiniz ☺

 Evde İngilizce Şarkılar Dinleyin

evde ingilizce öğrenmek

İngilizce şarkılar dinleyerek hem eğlenceli bir şekilde dinleme pratiği yapabilir hem de şarkıları söylemeye çalışarak telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Ayrıca şarkıların sözlerini çevirerek yeni kelimeleri kolayca öğrenebilirsiniz. Evde İngilizce öğrenmenin en pratik yollarından biri şarkılar.

İngilizce Kitaplar veya Yazılar Okuyun

İngilizce kitap okuyarak kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz. Seviyelere göre kitaplar piyasada yer alıyor. Belirli testler çözerek kendi seviyenizi belirleyebilir ve bu seviyeden başlayabilirsiniz. İlk başta daha ince ve daha basit dildeki kitapları tercih edebilirsiniz. Ayrıca internetteki içeriklerin %53’ünün İngilizce içerik olduğu biliniyor.  İnternette de İngilizce kaynaklar okuyarak hem daha çok bilgiye ulaşabilir hem de yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. 

İngilizce Hikayeler veya Günlük Yazın

Dil bilginizi geliştirmenize ve yeni kelimeler aramanıza yardımcı olması için günlük tutarak veya kendi yarattığınız hikayeleri İngilizce yazabilirsiniz. Ayrıca, kelimeleri okuyup yazmak gelecekte onları hatırlamanıza yardımcı olacaktır! Konuşma becerilerinizi geliştirmek için hikayenizi daha sonra sesli olarak bile okuyabilirsiniz.

İngilizceyi Hayatınızın Bir Parçası Yapın.

İngilizce konuşulan bir yerde yaşamıyor olabilirsiniz fakat bu İngilizceyi öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Günlük rutinlerinizi İngilizceye uydurabilirsiniz. Örneğin YouTube’da video izlerken İngilizce içerikleri tercih edebilir, Dünyadaki olaylardan haberdar olmak için İngilizce haber kanallarını izleyebilirsiniz. Anlamasanız bile dinleme yeteneğinizi büyük ölçüde geliştirmenize yarayacaktır. İlerledikçe bunun işe yaradığını ve artık haberleri dinlerken kurulan cümleleri daha iyi anladığınızı siz de fark edeceksiniz. ☺ Bunlara ek olarak evinizde çeşitli yerlere İngilizce kelime kartları hazırlayarak yapıştırabilirsiniz, böylece kelimeleri çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ana Dili İngilizce Olan Arkadaşlar Edinin

Günümüzde teknolojinin geldiği noktayı düşünürsek bunu yapmak çok da zor olmayacaktır. Ayrıca bunu yapabileceğiniz birçok uygulama ve site bulunuyor. Bunlara örnek olarak sizlere Cambly ve HelloTalk gibi site ve uygulamaları önerebiliriz ☺ Böylece dünyanın dört bir yanındaki kişilerle rahatlıkla İngilizce mesajlaşabilir hatta online olarak görüntülü konuşarak İngilizce pratik yapabilirsiniz. Ayrıca yaşadığınız şehirlerde bulunan yabancı restoran ve kafelere giderek arkadaşlar edinebilirsiniz, okulunuzdaki Erasmus öğrencileriyle iletişime geçebilir, onlarla tanışabilirsiniz.

İngilizce Konuşmak İçin Arkadaşlarınızla Bir Araya Gelin

Sizinle aynı amaca sahip arkadaşlarınızla bir araya gelerek bir konuşma kulübü oluşturun ve İngilizce konuşmak için düzenli olarak toplanın. Böylece birbirinizi motive edebilirsiniz ve sürekli İngilizce pratik yapabilirsiniz. Bu sayede evde İngilizce öğrenebilirsiniz.

Kendinize Hedefler Belirleyin.

Neden İngilizce öğrenmek istiyorsunuz? Öncelikle bunu belirleyerek motivasyonunuz için kendinize sık sık hatırlatın. Daha sonra kendinize günlük ödevler vererek ya da aylık hedefler belirleyerek ilerlemenizi kaydedin. Mesela günde 1 bölüm altyazılı dizi izlemek, 10 yeni kelime öğrenmek, ayda 1 evde ingilizce kitap okumak gibi hedefler belirleyebilirsiniz.

Kültürlerini Öğrenmeye Çalışın

İngilizce konuşulan ülkelerin insanları ve kültürü hakkında bilgi edinin. Bir dil öğrenmek sadece dil bilgisi ve kelime dağarcığıyla ilgili değildir; aynı zamanda konuşmanın yanı sıra farklı düşünme biçimlerine sahip insanlarla iletişim kurmakla da ilgilidir!

Dil Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getirin

Her zaman ilgi duyduğumuz ve severek yaptığımız, yaparken zevk aldığımız şeyleri devam ettirmeye ve kolay öğrenmeye daha hevesliyizdir. Bunun için kendi ilgi alanlarınızla İngilizceyi birbirine entegre ederek hem ilgi duyduğunuz konuda daha fazla aktivite yapıp hem de İngilizcenizi sürekli olarak geliştirebilirsiniz. Örneğin sporla ilgiliyseniz yabancı spor kulüplerini ve ligleri takip edebilirsiniz. Tabii ki bunlar kişisel olarak birçok farklılıklar gösterebilir. ☺

Bunların dışında eminiz İngilizce öğrenmenin başka birçok yolu var. Öncelikle kendi öğrenme stilinizi öğrenip daha sonrasında buna yönelik çalışmalar yapmanız gerekir. Böylece daha rahat bir şekilde çalışmalarınızı sürdürerek kısa sürede İngilizcenizi hatırı sayılır bir seviyeye getirmeniz mümkün. Ayrıca tüm bu çalışmaların işe yaraması için sürekli olması gerekiyor. Unutmayın “Taşı delen suyun şiddeti değil, sürekliliğidir.” Eğer günde 10 dakika bile olsa her gün devam ederseniz çok etkili bir şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz ☺ 

Yorum Yap