Yaşamımızı kaliteli bir şekilde devam ettirmek için paraya ihtiyaç duyuyoruz. İstek ve ihtiyaçlarımızı gidermek için elimizdeki parayı harcarken para yönetiminde dikkat etmemiz gerekenleri unuttuğumuzda ise ay sonunda sıkıntılar yakamızı bırakmıyor. Peki maddi durumumuzu korumak, daha da iyi hale getirmek ve ay sonu telaşa düşmemek için dikkat etmemiz gerekenler neler? Bu yazımızda sizlerle para yönetimi hakkında konuşacağız.

Keşfet: Kriz Yönetimi Nedir?

1-Gelirinizi Bilin

Para Yönetimi

Paranızı çalışarak kazanıyor veya harçlık alıyor olabilirsiniz. Bunların dışında ek gelirleriniz de olabilir. Her ay için elinize geçecek olan paranın miktarını bilmeniz çok önemli. Bu sebeple işe sahip olduğunuz gelirleri hesaplayarak başlayın.

2-İstekler ve İhtiyaçlar

Olmazsa olmaz olan harcamalarımızı ihtiyaçlarımız olarak adlandırılır. Yeme, giyinme, barınma gibi ihtiyaçlarımızı karşılamadan hayatımızı devam ettiremeyiz. Ancak elimizdeki sorunsuz telefonu yeni modeli ile değiştirmek bir istektir. İstek ve ihtiyaçlarımızı ayırt etmeli ve isteklerimize dur diyebilmeliyiz. Gereksiz olan ve durduramadığımız harcamalar ise o dönemki ekonomimize büyük bir darbe vuracaktır.

3-Giderlerinizi Görün

Her ay yapacağımız ulaşım, beslenme, barınma gibi masraflar vardır. Bu belirli olan giderlere ek olarak o dönemki diğer giderlerinizi de belirleyerek elinize geçenleri ve çıkanları birlikte görün. Böylece ne durumda olduğunuzu bilecek ve planlamalarınızı buna göre yaparak daha rahat kararlar alacaksınız.

4-İleriye Dönük Planlar Yapın

Harcamalarınıza yönelik planlar yaparken zamanı kısa tutmayın. Kısa vadeli planlar ile günü kurtarırsınız. Bunun yerine para yönetimi planlamalarınızı yaparken daha uzun süreleri işin içine kattığınız takdirde sizi bekleyenleri daha net göreceksiniz. Bunun sonucunda karar vermekte çok daha rahat olabilir ve paranızı daha emin bir şekilde yönetebilirsiniz.

5-Elinizdeki Parayı Harcayın

Para Harcamak - Para Yönetimi

Bir harcama yaparken sahip olduğunuz parayı kullanmaya dikkat edin. Borçlanmaya başladığınız takdirde buna alışmanız çok kısa zaman alacak ve biriken borçlar bütün planlarınızı bozmakla birlikte üst üste binerek kendinizi toparlamanızı da zora sokacak. Bazı durumlarda borçlanmak kaçınılmaz olabilir ancak böyle zamanlarda da ne oranda borçlandığınıza dikkat etmeli ve daha fazlasından kaçınmaya çalışmalısınız.

6-Hedefler Belirleyin

Planlamasını yaptığınız her dönem sonunda ulaşmak üzere hedefler belirleyin. Bu sayede gereksiz harcamalardan kaçınma ve paranızı elinizde tutma konusunda kendinize büyük bir yardımda bulunmuş olacaksınız. Örneğin bir oyun konsolu alma hedefi koyduğunuzda buna ulaşmak için diğer gereksiz harcamalarınızı kısacak ve sonunda istediğinize de ulaşarak kendinizi mutlu edeceksiniz. Bu hedefleri koyarken de adımlar halinde ve kesin olarak koymanız, disiplinden ödün vermemenize yardımcı olacaktır.

7-Kendinizi İzleyin

Hazırlamış olduğunuz gelir-gider tablolarınızı ve hedeflerinizi belirli aralıklarda önünüze alarak durumları kontrol edin. “Geçmiş dönemde nasıldım?” ve “Şu an nasıl gidiyorum ?” gibi soruların cevaplarını bularak gösterdiğiniz gelişimleri izleyebilir, eğer varsa yanlışlarınızı görerek para yönetimi konusunda yönünüzü doğru tarafa çevirebilirsiniz.

8-Biriktirin

Para yönetimi yaparken ulaşmayı en çok istediğimiz şey ise istek ve ihtiyaçlarımızda kullanabileceğimiz bir birikim elde etmek. Sahip olduğumuz parayı kontrol edip harcamalarımızı düzende tutarken dönem sonu geldiğinde elimizde fazladan kalan para bizi epey mutlu edecek. Birbirini takip eden dönemlerin sonunda ise bu para büyüyerek koyduğumuz hedeflere ulaşmamızı veya kendimizi beklenmedik durumlar karşısında güvende hissetmemizi sağlayacak. Daha sonrasında biriktirdiğimiz bu parayı da doğru şekillerde kullanarak farklı kazançlar elde edebilirsiniz.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Yorum Yap