İletişim insanlar ya da gruplar arasında gerçekleşen, gündelik hayatın olmazsa olmaz bir aktivitesidir. Bu yüzden “etkili iletişim” üzerine birçok araştırma yapılmış, üzerine kitaplar yazılmıştır. Biz de sizlerle etkili iletişimin temellerini paylaşmak istedik.

Etkili İletişim Nedir?

Etkili iletişim, vermek istediğiniz mesajı en kısa sürede ve en net şekilde karşı tarafa iletmektir. Biri ya da birileriyle iletişim kurarken istediğiniz şekilde söylemek istediğinizi söyleyemeyebilir ya da direkt olarak mesajı veremiyor olabilirsiniz. Bu konuda iyi olmak için etkili iletişim becerilerine sahip olmanız gerekir.

Etkili İletişim Neden Önemlidir?

Sözlü veya sözlü şekilde iletişim becerisine sahip olmak hayatınızın her alanı için çok önemlidir. Örnek olarak günlük hayatınızda yanlış anlaşılmaz, kendinizi doğru ifade edebilirsiniz. Bu da doğrudan insanlarla iyi ilişkiler kurmak demektir. Günlük hayatın dışında da size birçok katkısı olacaktır. Örneğin; çalışma hayatınızda iş arkadaşlarınızla ve yöneticilerinizle iyi iletişim kurduğunuz takdirde meslek olarak “başarıyı” yakalamanız çok daha kolay olacaktır.

Keşfet: Etkili Sunum Teknikleri Nelerdir?

Etkili İletişim Becerileri

Etkili İletişim Becerileri
 • İyi bir dinleyici olmak
 • Ön yargısız olabilmek
 • Açık, net ve anlaşılır olmak
 • Beden dilini iyi kullanmak
 • Ses tonunu ayarlamak

1- İyi Bir Dinleyici Olmak

İletişimin diğer adımları etkileyen en önemli noktası dinlemek daha doğrusu dinlemesini bilmektir. Karşımızdakine olan saygının, ona verdiğimiz değerin bir göstergesi olan etkin dinleme, iletişimin devamını da sağlar.

“Tanıdığım başarılı insanların çoğu, konuşanlardan daha çok dinleyenlerdir.”

Bernard Baruch  

2- Ön Yargısız Olabilmek

Ön yargılarımız yalnızca iletişimin değil, yaşamın hemen her alanında bize engeller koyar. Etkili iletişimde önyargılardan kurtulmak için empatiyi kullanabilirsiniz.

Hem konuşanın hem de dinleyicinin aralarında yapacakları empati, daha kaliteli iletişimlerin sağlanabilmesi ve bu yolla ön yargıların aşınmasını, yok olmasını sağlayabilir.

3- Açık, Net Ve Anlaşılır Olmak

Gerek sözel gerekse sözel olmayan iletilerin doğru zamanda, doğru kişiye en anlaşılır biçimde sunulması gerekir. Düzgün bir diksiyon, net mesajlar iletebilmemiz ve daha kolay anlaşılabilmemiz adına olmazsa olmaz bir beceridir.

4- Beden Dili

Sözel iletileriniz kadar, bedeninizin de neler söylediğini bilmelisiniz. Çünkü hepimiz, karşımızdaki hakkında karar verirken onun söylemleri kadar farkında olarak ya da olmayarak bedeninin bize ilettiği mesajlara göre de değerlendirme yapıyoruz.

Bu nedenle vücut dilinin, duruşun, jest ve mimiklerin etkin ve doğru kullanılması iletişimin hedefine ulaşmasında önemli bir rol üstleniyor.

Keşfet: 22 Beden Dili Hareketleri ve Anlamları

5- Ses Tonu

Ses tonu etkili iletişimde çok önemli bir detaydır. Birden fazla kişi aynı cümleyi kurabilir ve farklı ses tonları farklı psikolojik bilgiler iletir. Ve aynı zamanda kişiliğiniz hakkında detaylar verir. Örneğin derin bir ses tonu olgunluğu belirtirken katı ve özgüvenli bir ses tonu bize konuşan kişinin seçkin ve önemli bir kişi olduğunu düşündürtür. Yani ses tonu iletişim ve ilişki kurmak için şahane bir araçtır.

Etkili İletişim Teknikleri:

Etkili İletişim Teknikleri
 1. Sessizliği Kullanmak: Söylenilen söze derhal yanıt vermek yerine sessiz kalarak dinleyin ve karşınızdakini konuyu daha fazla anlatmaya teşvik ederek iyice anlayın.
 2. Karşınızdaki Gibi Olun: Dinlerken konuştuğunuz kişinin beden dili, yüz ifadesi ve ruh haline uyun.
 3. Geri Bildirim İsteyin: Mesajın karşı tarafa net bir şekilde ulaştığından emin olmak için onay isteyin. Bu davranış yanlış anlamaların önüne geçecektir.
 4. Meraklı Olmak: Karşınızdakine sorular sormaya özen gösterin. Bu şekilde hem güven kazanacak hem de konuyla ilgili olduğunuzu göstereceksiniz.
 5. Pozitif Kalmak: İletişim sırasında olumlu kalmak çok önemlidir. Olumlu tutum sergilemek konuşma ömrünü uzatacaktır. Olumsuz davranarak karşı tarafı savunmaya geçirebilirsiniz.
 6. Mizahın Gücünü Kullanmak: Doğru şekilde kullanıldığında mizah iletişimde çok güçlü bir araçtır. Direkt olarak ruh halinizi yansıtır.
 7. Açık Olmak: İletişim çift taraflı bir eylemdir. Sadece dinleyerek veya kısa cevaplar vererek etkili iletişim kuramazsınız. Bir şeyler anlatın!
 8. Net Olmak: Bazı durumlarda konunun dışına çıkıp çok fazla şey anlatmak dinleyici için iyi olmayabilir. Uzatmadan, net olarak iletişim kurun.
 9. Bazı Sözcüklerden Uzak Durmak: Aynen, evet, tamam gibi yalnızca onay verici cümlelerden uzak durun.
 10. Karşınızdakinin Adıyla Hitap Edin: Adıyla hitap edilmesi dinleyiciyi konuşmada tutacak faktörlerden biridir. Saygı duyduğunuzu gösterir.

Keşfet: Network Nedir? Üniversitede Nasıl Network Yapılır?

Kaynak: http://www.planetofsuccess.com/blog/2016/effective-communication-techniques/

Etkili iletişim nedir?

Etkili iletişim, vermek istediğiniz mesajı en kısa sürede ve en net şekilde karşı tarafa iletmektir.

Etkili iletişim neden önemlidir?

Sözlü veya sözlü şekilde iletişim becerisine sahip olmak hayatınızın her alanı için çok önemlidir. Günlük hayatınızda yanlış anlaşılmaz, kendinizi doğru ifade edebilirsiniz.

Etkili iletişim için neler gerekir?

İyi bir dinleyici olmalı, önyargısız olmalı ve beden dilini kullanabilmek gerekir.

En etkili iletişim kanalı hangisidir?

Beden dili, en etkili iletişim kanalı diyebiliriz. Beden dili ile kendinizi daha iyi ifade edebilirken karşı tarafın da sizi daha etkili ve iyi anlamasını sağlayabilirsiniz.

Author

Keep Calm and Keep Reading, I am Industrial Engineer.

1 Comment

 1. Merhabalar,

  Etkili bir iletişim kurmanın yollarından birinin de doğru kelime seçimi olduğunu düşünüyorum. Karşımızdaki kişiyle iletişim kurarken kelimelerimizi ne kadar özenle seçersek kurduğumuz iletişim de o oranda başarılı olur. Hem günlük hayatta hem de çalışma hayatında etkili iletişim kurmak ilişkilerimizin ve işlerimizin yolunda gitmesine yardımcı olur. Bu nedenle kelimelerimizi doğru seçmeliyiz ve iletişim kurduğumuz insanları itmemeliyiz. Bazen şu kelimeleri kullanmak iletişimin gidişatını büyük oranda etkiliyor; aynen, şey, yani gibi. Örnekleri çoğaltmak mümkün. İzninizle ben de etkili iletişim kurmanın önünde engel oluşturabilecek kelimelerden oluşan yazımı okumanız için sizinle paylaşmayı isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/kullanmamaniz-gereken-6-kelime/

  Yazılarınızın devamının gelmesi dileğimle,
  sağlıkla kalın.

Write A Comment