Hayalinizdeki iş görüşmesi şansını yakalamanız için sizi işverene tanıtan ilk ve en önemli araç CV’dir. Kişisel özelliklerinizi, iş deneyimlerinizi, eğitim bilgilerinizi özetler. İnsan kaynakları yetkilisi ortalama 6 saniye içinde bir CV’yi inceler. Bu süre içerisinde CV’nizin daha detaylı ve uzun süre incelenmesi için ilk izlenim çok önemlidir. Peki, etkili bir CV’de olması gerekenler nelerdir? Burada önemli olan CV’nizi gereksiz , yapacağınız iş ile alakası olmayan bilgiler ile doldurmamak çünkü İnsan Kaynakları yetkilisi başvurulan departmanla alakasız ve uzun uzadıya yazılar yazılan CV’lerden uzak durur. İlgi çekici ve sıkıcı olmayan bir CV hazırlayarak bunu sağlamanız mümkün. İyi hazırlanmış bir CV istediğiniz o işi almanız için size çok yardımcı olacaktır. Etkili bir CV’de olması gerekenleri öğrenmek için sayfayı kaydırmaya ve bizi takip etmeye devam edin.

Keşfet: 6 Adımda Etkili CV Hazırlama

Öncelikle, CV Nedir?

CV Nedir?

Öncelikle CV ne demek bunu bilelim. CV  Latince ”yaşamın seyri” anlamına gelen Curriculum Vitae sözcüklerinin baş harfleri ile kısaltılan ve Türkçeye de aynı şekilde yerleşen CV kısaca özgeçmişinizdir. CV tipik olarak kişisel bilgileriniz, eğitim geçmişiniz ve iş deneyimlerinizden oluşur ve kağıt üzerinde sizin kim olduğunuzu belirler.

Etkili Bir CV’de Olması Gerekenler:

1)Kişisel Bilgiler;

Ad, soyadı, doğum tarihi, doğum yeri, cinsiyet medeni durum bilgilerini içerir. Erkek adaylar için askerlik durumu yazılmalıdır. Seyahat etmeye engel durumunuzun olup olmadığını, seyahat etmenizi gerektirecek bir pozisyona başvuruyorsanız ya da sürekli araba kullanmanızı gerektiren bir pozisyona başvuruyorsanız sürücü belgesi bilgilerinizi mutlaka belirtin.

2)İletişim Bilgileri;

Başvurduğunuz departmandan size kolayca ulaşabilecekleri cep telefonu numaranızı , güncel kullandığınız e-posta adresinizi ve ikametgah adresinizi(Yalnızca oturduğunuz semt ve mahalle yeterlidir.) mutlaka CV’nizin en başına yazın.

Mükemmel bir CV hazırlamak ister misin? Toptalent CV Hazırlama Programıyla hemen etkileyici CV oluşturabilirsin. Sunulan çok sayıda CV örnekleri arasından istediğini seçebilirsin. Böylece Toptalent CV Hazırlama Programı ile kolayca mükemmel ve profesyonel CV oluşturabilirsin. Özgeçmiş örnekleri çok güzel. Sen sadece boş CV şablonları arasından seçerek CV oluştur ve pdf CV indir! CV hazırlama ücretsiz kullanabilirsin. https://toptalent.co/cv-hazirlama

3)İş-Staj Deneyimi;

CV’nizi oluştururken ilk sıralarda yer vermeniz gereken bilgilerden birisi de daha önceden çalıştığınız departmanlar veya staj yaptığınız firmalar. Çünkü size işe alacak kişi bu iş hakkında ne kadar tecrübeli olduğunuzu veya işle alakalı ne kadar bir bilgi birikiminiz olduğunu görmek ister. Burada önemli olan bir diğer husus ise iş veya staj deneyimlerinizin ters kronolojik sıra ile belirtilmesidir. İş ve staj deneyimi etkili bir CV’de olması gerekenler arasında önemi büyüktür.

4)Eğitim Bilgileri;

Ters kronolojik sıra ile eğitim bilgilerinizi en üstte yer alacak şekilde, eğitim seviyesi, başlangıç ve bitiş tarihlerini belirterek yazın. Önemli başarılarınız ve aldığınız dereceleri belirtebilirsiniz. Not ortalamanız düşük ise yazmayın ama iyi bir ortalamanız var ise mutlaka belirtin. Çünkü çoğu kurumsal firmanın iş başvurusu şartlarından birisi de iyi bir ortalamadır.

Etkili Bir CV'de Olması Gerekenler Nelerdir?

5)Kurs – Sertifika Belgeleri;

Almış olduğunuz sertifikalar, katıldığınız eğitimler, katılım belgeleri tersten kronolojik sıra ile yazılmalıdır. Sertifika adı, kurs- kurum adı, içeriği hakkında kısa açıklama, başlangıç ve bitiş tarihleri bilgilerini belirtin. Aldığınız kurs ve sertifikalar, katılmış olduğunuz eğitimler sizin CV’nizi diğer CV’lerden bir adım öne çıkaracaktır.

6)Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilgisi;

Yabancı dil bilginizden bahsederken mutlaka konuşma,yazma ve okuma seviyelerinizi ayrı ayrı belirtin. Bu konuyla alakalı olarak almış olduğunuz bir kurs veya sertifika var ise mutlaka belirtin. Kullandığınız office programlarını, bilgisayar bilginizi detaylandırılarak, ayrı ayrı seviyelerini belirtecek şekilde yazın. Çalışacağınız iş ile alakalı bildiğiniz bilgisayar programlarını belirtin. Örneğin benim gibi mühendislik öğrencisi iseniz bildiğiniz Autocad , Solidworks , Catia , Inventor , ANYS gibi programlara CV’nizde mutlaka yer verin.

7)Kulüp ve Dernek Üyelikleri;

İlerleyen zaman bazı iş normlarını da değiştirdi. Artık firmalar sadece işi bilen insanları değil bununla beraber bir o kadar da sosyal ve girişimci insanları tercih etmektedir. CV’nizde belirttiğiniz üyelikler sizin ne kadar girişken ve çok yönlü bir insan olduğunuzu gösterir ve bu da sizin CV’nizi diğer CV’lerden bir adım öne çıkarır.

Etkili Bir CV'de Olması Gerekenler Nelerdir?

8)Hobiler ve İlgi Alanları;

Hobi ve ilgi alanlarınız sizin nasıl bir takım arkadaşı olduğunuzu anlatır. Burada asıl olan olmayan hobilerimizi varmış gibi göstermemek. Mesela hiç kitap okumuyorsak ”kitap okumak” gibi olmayan ya da sürekli yazılan aynı hobiler yerine gerçekten sizi tanımlayan ve severek yaptığınız şeylerden , ilgi alanlarınızdan bahsetmek. Mesela benim gibi santranç oynamayı seviyorsanız bunu yazabilirsiniz. Bu sizin analitik ve stratejik düşünce gücünüzü gösterir.

9)Referanslar;

CV’nizin en sonunda referanslar başlığı yer almalıdır. Öğrenci ve yeni mezun kişiler üniversiteden bir hocanızı veya staj yaptığınız firmadaki amirinizi yazabilirsiniz. İş deneyimi olanlar için mevcut veya eski iş yerinizdeki müdürünüz yazılabilir. Sizinle ilgili olumlu fikir beyan edecek kişileri referans gösterin. Referans gösterdiğiniz kişiye mutlaka bilgi verin. Referans verdiğiniz kişinin ad, pozisyon, çalıştığı şirket ve telefon bilgilerini yazmalısınız.İyi bir referans her zaman sizi bir adım öne taşır.

10)Kariyer Hedefi;

Başvuru yaptığınız pozisyona uygun özelliklerinizi ve kendinizi net etkili bir şekilde anlatan bir paragraf hazırlamalısınız.

CV‘nizi oluştururken yukarıda verilen hususlara dikkat etmeniz sizin lehinize olacaktır. CV’nizi hazırlarken kendinizi, yaptığınız işi kısa ve net bir şekilde açıkladıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus da özgeçmişinizde ”YALAN” ifade kullanılmamasıdır. Tamamen dürüst ve yalın bir şekilde kendinizi anlatın bu size inanılmaz avantajlar sağlayacaktır. Etkili bir CV’de olması gerekenler dediğimizde akla kurnazlık gelmemelidir.

Author

iyi bir gelecek bekleyen pek çok yarınlara

Yorum Yap