Türkiye’de Erasmus denildiğinde genellikle “Erasmus Öğrenci Değişim Hareketliliği” akıllara gelmektedir, ancak Erasmus kapsamında bir de “Erasmus Staj Hareketliliği” mevcuttur. Erasmus Staj, yurt dışında staj yapabileceğiniz ve stajınız süresince hibe alabileceğiniz bir olanaktır. Bizce her öğrenci için bir fırsattır. Mali açıdan bilinen Erasmus Öğrenci Değişimi programından farkı bulunmamaktadır. Bildiğimiz Erasmus’un aslında pek bilmediğimiz staj programıdır. Hem iş hayatına bir adım atmış olup CV’niz için önemli bir artı eklerken hem de yurt dışında yeni bir kültür, yeni bir yaşam kapısını aralamış olursunuz. Tabii ki bu güzel deneyimi elde etmek Erasmus kadar kolay olmuyor. Çalışacağınız Erasmus staj yerini kendiniz bulmak zorundasınız. Erasmus Stajı detayları için sayfayı kaydırınız. ?

Erasmus Stajı Nedir?

erasmus yazısı

Erasmus Staj Hareketliliği, yükseköğretim kurumunda kayıtlı olan öğrencinin, Avrupa Birliği üyesi bir ülkede bulunan bir şirkette ya da Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi bir üniversitede staj faaliyetinde bulunmasıdır. Staj Hareketliliği, öğrencilerin temel ve mesleki bilgi, beceri ve yeterlilik seviyesini yükseltmeyi; yabancı dil yeterliliklerini artırmayı, kültürlerarası diyaloğu güçlendirerek, sosyal, dilsel ve kültürel çeşitliliğin önemini kavramasını; demokratik hayata ve işgücü piyasasına aktif olarak katılmasını amaçlamaktadır.

 • Türkiye’de bulunan özel veya devlet üniversitelerinden birinde okumakta olan (uzaktan öğrenim hariç) öğrencilerin faydalanabilecekleri bir programdır.
 • Erasmus Staj ile Avrupa’da bulunan program kapsamındaki bir ülkede faaliyet gösteren bir işletmede, 3 aydan 12 aya kadar staj yapabilir ve bu stajınız için üniversiteniz aracılığıyla Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan hibe (geri ödemesiz) alabilirsiniz.
 • Üniversitelerin Erasmus Staj kontenjanları, birçok üniversitede dolmamaktadır. Yani şu ana kadar başvuru yapmış öğrencilerin büyük bir kısmı, Erasmus Staj programına kabul edilmişlerdir.

Erasmus Stajı Nasıl Yapılır?

Öncelikle staj yapacağınız yeri ayarlamanız gerekmektedir. Ancak bilmelisiniz ki iş yerini bulduğunuzda hiçbir şey hallolmuş değildir, hatta sürece yeni başlıyorsunuz demektir. Staj yeri ayarlanmasının ardından doldurulacak formlar, kargolanacak belgeler, okulunuzdaki Erasmus Koordinatörlüğü’nce bu belgelerin kabul edilmesi, yanı sıra zorunlu staj yapacaksanız bölümünüzde bulunan staj koordinatörünüzün anlaşma yaptığınız iş yerini kabulü, sonrasındaki resmi süreç ve her ülkeye göre değişen vize süreci oldukça karmaşık süreçlerdir.

Staj yeriniz ile ilgili resmi süreçlerin tamamını atlattığınızda ise, “staj yapacağınız ülkede konaklayacağınız yer, gideceğiniz şehir ve bölge ile ilgili oryantasyon, dikkat etmeniz gereken şeyler, mutlaka yapmanız gerekenler ya da kesinlikle yapmamanız gerekenler” gibi konuları kapsayan oldukça uzun bir sorunsal listesine sahip oluyorsunuz.

erasmus çocuk

Erasmus stajı için okulunuza başvurmadan önce yukarıda belirtildiği gibi staj yapacağınız kurumu bulmuş ve anlaşmış olmanız gerekmektedir. Erasmus stajı için okulunuza teslim etmeniz gereken belgeler şu şekilde sıralanıyor:

 • Erasmus staj başvuru formu
 • Gideceğiniz kurumdan kabul aldığınıza dair resmi bir davetiye mektubu
 • Vesikalık fotoğraf
 • Akademik danışmanızdan yapacağınız stajın bölümünüzle alakalı olduğunu anlatan bir mektup
 • Transkriptinizin güncel bir kopyası
 • Dil yeterliliğinizi ispatlayan sertifika veya benzeri dokümanlar

Keşfet: Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?

Erasmus Stajına Kimler Başvurabilir?

 • Başvuran öğrenciler, bir yükseköğretim kurumu bünyesinde eğitim kademelerinden herhangi birinde (önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora) bir yükseköğretim programına kayıtlı, tam zamanlı bir öğrenci olmalıdır.
 • Staj faaliyetinde öğrencilerin programdan faydalanabilmeleri için en az 2.sınıfta olmaları şartı aranmaz; birinci sınıf öğrencileri de başvuruda bulunabilir. Bu öğrencilerin seçiminde ilk yarıyıl sonundaki akademik not ortalamaları dikkate alınır.
 • Son sınıf öğrencileri programdan faydalanabilmektedir. Mezun durumdaki öğrenciler, son eğitim-öğretim yılı süresince kendi yükseköğretim kurumları tarafından seçilmeli ve mezuniyetinden itibaren en fazla bir yıl (12 ay) içerisinde yurt dışındaki stajlarını yapıp tamamlamalıdır. Bu, öğretmen adayı olan öğrencilerin “asistanlıklarını” da kapsamaktadır.
 • Başvuruda bulunmak için gerekli olan genel not ortalaması önlisans ve lisans öğrencileri için 2.20/4.00, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2.50/4.00 şeklindedir.
 • Öğrencinin disiplin cezası alması veya alttan dersi olması gibi sebepler Erasmus programından faydalanmasına engel değildir.
 • Erasmus Öğrenci yerleştirme faaliyetinden tüm yükseköğrenim hayatı boyunca yalnızca 1 defa yararlanılabilir.
 • Mezun ve mezuniyet hakkını elde etmiş olan öğrenciler, mezuniyet veya çıkış belgelerini almamış dahi olsalar, faaliyetten yararlanamazlar.

Erasmus Stajı Ne Zaman Yapılır?

Erasmus Staj Hareketliliği başvuruları her akademik yıl içerisinde genellikle Ocak-Mart ayları arasında alınmaktadır. Başvuru dönemine ait ilanları üniversitelerin resmi internet sayfalarından takip edebilirsiniz. Erasmus öğrenim hareketliliğinden farklı olarak, Erasmus staj hareketliği kapsamında birçok bölümün ikili anlaşması bulunmamaktadır. Bu sebeple, öğrencilerin başvuru sürecinden önce bireysel olarak kurumlarla iletişime geçmesi gerekmektedir. Karşı kurumdan alacakları Company Confirmation (Bireysel Kurum Onayı) belgesi, başvuru sırasında birimimize diğer başvuru belgeleriyle birlikte teslim edilmelidir.

erasmus dünya

Keşfet: Staj Bulma Rehberi | Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Erasmus Staj Yeri Nasıl Bulunur?

Okulunuzun AB ofisinden bilgi alın.

Her üniversitenin Erasmus stajı konusunda sistemi farklı işliyor. Bazı okullar hibeli 12 ayı desteklerken bazı okullar yalnızca 2 ay hibe verebiliyor. Bazı okulların anlaşmalı olduğu staj yerleri olabiliyor. Bu yüzden diğer okullardaki Erasmus stajı yapan insanlardan sistemi öğrenmek yerine okulunuzun AB ofisi Erasmus koordinatörlerinden en doğru bilgiyi edinin.

Nerelerde Staj Yapabileceğinizi Tespit Edin

Okuduğunuz bölümle ilgili Türkiye’de olsaydınız nerelerde staj yapabilirdiniz, iş alanlarınız nereler olurdu bunları düşünün. Emin olun iş konusunda yurtdışında çok da farklı bir hayat yok. İnternetten yapacağınız araştırmalar sonucunda iş olanakları bulacaksınız. Hatta buldukça daha da çok bulacaksınız, websitesi websitesini açacak. Mutlaka alanınızla ilgili Erasmus stajı yapmayı tercih edin.

CV ve Motivasyon Mektubu Hazırlayın

Nerelerde staj yapabileceğinizi bulduktan sonra bu kişilerle iletişime geçerken motivasyon mektubu ve CV göndermeniz gerekecek. CV’nizin Europass formatında olması zorunlu değil. Eğer bunu gerçekten sorun edecek bir iş yeri olursa bunu dile getirdiğinde yeniden Europass formatında hazırlarsınız. Bu da ancak 1000 firma arasından 1 tane çıkabilir. Genel itibari ile CV’nizin İngilizce olması onlar için yeterli. Başvuracağınız iş yerini etkilemeniz için ise iyi bir motivasyon mektubu hazırlamalısınız!

Staj Yapmak İstediğiniz Ülkeyi Seçin

“Stajı zor buluyoruz, ülke seçmek biraz keyfi olmaz mı?” diyebilirsiniz. Ancak bazı bölümlerde (örn: mühendislik) okuyan öğrenciler yurtdışında çok daha kolay Erasmus staj yeri buluyor bu yüzden istedikleri bir ülkede araştırma yaparak alanlarını daraltabilirler. Ancak staj bulması imkansız gibi görünen (örn: hukuk) alanlar ne kadar belli bir ülkeye gitmek istese de staj yapabilme isteği daha ağır basacağından her ülkede şansını zorlamalı. Tabii ki bütçenizi de göz önünde bulundurarak gidebileceğiniz maksimum ülkeler arasında araştırma yapmalısınız.

erasmus dünyası

e-Mail Gönderin

Çok kolay bir aşama gibi görünse de asıl her şeyin başlangıç noktası bu kısım. Çünkü nereye e-mail göndereceğiniz önemli bir nokta. Doğru adresler bulursanız geri dönüşleri daha çabuk alırsınız. Araştırdığınız işyerlerinde direkt ”contact” kısmına e-mail atmak yerine öncelikle web sitesinde ”career” kısmı varsa oradaki e-mail adresine gönderin.

Eğer daha profesyonel bir firma ise iş başvurularından haber alabilmek için kayıt olun ve açılan staj pozisyonlarına başvuru yapın. Eğer career kısmı yoksa contact kısmında yazan e-maille beraber ”manager partner” olan kişiye de e-mail gönderebilirsiniz. Önemli olan e-mailinizin doğru yere ulaşmasıdır.

Okullarda staj yapmak istiyorsanız okulların sitelerinden alanınız olan fakültenin Erasmus koordinatorünün e-mail adresini bulun, aynı zamanda fakültede yazan contact kısmına da e-mail atabilirsiniz. Ayrıca international office kısmında ”erasmus income student coordinator” kısmındaki kişiye de e-mail atabilirsiniz. Size daha hızlı dönüş yapacak ve nereye e-mail atmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Bazı okulların sitesi İngilizceye çevrildiğinde bu bahsedilen linklere ulaşılamamaktadır. Bu yüzden Erasmus koordinatörlerinin adreslerini bulamadığınız zaman okulun kendi dilinde sitesinde gezinerek mail adreslerini bulmaya çalışmanız daha verimli olacaktır.

Linkledln Hesabı Açın

Eğer Linkledln hesabınız yoksa öncelikle bir hesap açın, bu platform iş hayatınızın bir Facebook hesabı gibidir. Burada iş başvurularına bakabilir, daha çok Erasmus staj yeri bulabilirsiniz. Diğer önemli faydası ise e-mail gönderdiğiniz yerler sizi buradan aratarak profilinizi görüntüleyecektir. Bu yüzden İngilizce bilgi yazmanız daha yararlı olacaktır.

Staj Aramaya Erken Başlayın

Her okulun bu konuda da sistemi farklı. Bazı okullar önce dil sınavına alıyor sınavı geçersen Erasmus staj yeri aramaya başlıyorsun. Bazı okullar ise staj yerinden aldığın kabul mektubunla başvurunu alıyor Erasmus stajı için, daha sonra İngilizce sınavına giriyorsun. Bundan dolayı öncelikle okulunuzun AB ofisinden bilgi edinin. Eğer çok şanslı değilseniz veya bölümünüz staj yeri bulma konusunda avantajı olmayan bir alansa sizi çok fazla zorlayacaktır.

Tahmini 5 ay önceden başlamanızda fayda var. Hem bu süreçte nasıl bulacağını nerelere başvuracağınızı kavrarsınız hem de eğer kabul edilirseniz kabul mektubunuzu almak için süreniz olur. Çünkü maalesef iş yerlerinin bu konuda sizi bekletme ihtimali yüksek, stres yaşamayın.

Dönüş Yapan Yerleri Not Alın

Bu süreçte çok fazla yere mail atacaksınız ve nereye atıp atmadığınız karışacaktır. Bir yere aynı e-maili birkaç kere atmak rastgele e-mail atıyorum izlenimi kazandıracaktır. Ayrıca karşı taraftan gelen ”değerlendirmeye alacağız”, ”şu belgeleri gönderin” veya ”yakın zamanda görüşmek istiyoruz” gibi e-mailler aldıktan sonra sizin tekrar fark etmeden e-mail atmanız bu yerleri kaybettirebilir.

Olumlu Dönüş Yapan Firmalardan Online Görüşme İsteyin

Online görüşme istemeniz sizi kararlı, kendinden emin gösterecektir. Bu sayede siz de onlarda özgüvenli bir izlenime sahip olmuş olursunuz. Staj yeri bulduğunuz ülkeye giderken az çok kafanızda bir şeyler canlanacaktır. Diğer bir önemli yararı da maalesef dolandırıcılar! Sizden para talep eden bazı profesyonel staj yerleri elbette ki var. Ancak bunlar gerçekten profesyonel firmalar ve bu firmaların iş yerleriyle anlaşması var, iş yerlerine stajyer öğrenci gönderiyorlar. Bu firmaların profesyonelliğini anlamak zor değil zaten ilanlarında ücret miktarını belirtiyorlar. Bunlar harici iletişime geçtiğiniz firmalarda sizden para talep edenler çok güvenilir olmayacaktır. Oraya gittiğinizde staj yapmaya dair bir şey bulmamanız da çok olası. Bu yüzden yapacağınız online görüşme size bir nebze güven verecektir.

Sabırlı Olun ve Vazgeçmeyin

Stresli bir süreç sizi bekliyor. İnternette staj yeri aramaktan kan çanağına dönmüş uykusuz gözler, atılan binlerce e-mail, her sabah uyanıldığında kontrol edilen e-mailler, alınan yüzlerce olumsuz mail. Tabii ki farklı durumlar da olabilir staj yerinizi hemen bulabilirsiniz. Bir de etrafınıza karşı kulağınızı tıkayın ve hedefinize odaklanın çünkü size çok fazla olumsuz konuşan insanlar olacaktır umudunuzu kaybettiğiniz günler olacaktır. Size destek olup, ”pes etme, e-mail at iş yeri bulacaksın” diyen insanlar tutun etrafınızda. Ve tüm bu olumsuzluklara rağmen sabırlı olun ve vazgeçmeyin!

Author

uyuryazar kişilik

8 Yorumlar

  • Zeynep aktan Reply

   Sormak istedigimiz merak ettigimiz soruların hepsini cevaplamışsınız elinize ve emeginize saglık teşekkürler…

 1. Selma Başak Reply

  Çok teşekkür ediyorum. Yazılarınızın devamını bekliyorum.

Yorum Yap