Bugün sizlere yaşayan her canlı için gerekli olan bir kavramdan bahsedeceğiz. Bu kavramın adı empati. Hadi hep birlikte bakalım empati nedir ya da empatinin bizler için anlamı nedir diye? 


Empati Nedir?

Empati, başkalarıyla aynı duyguları paylaşmak mı demektir? Ya da empati duymak, başkalarının duygularına eşlik etmek midir? Bence bunların ikisi de değildir. Empati duymak başkalarının duygularına eşlik etmek demek ya da ben böyle hissediyorum diye başkalarının da öyle hissetmesini istemek veya beklemek demek değildir. Bunu şuna da benzetebiliriz. Hayat, hepimizin karşısına farklı farklı olaylar çıkartır. Kimi zaman bu olaylar karşısında seviniriz kimi zamanda çok üzülürüz. Ama biz sevindik diye ya da üzüldük diye dünya dönmemezlik etmez. Dünya her şeye rağmen döner. Sabah olur akşam olur ama dünya bugünde bu insanların bu dertleri var diye birkaç gün hiç sabah olmasın demez.

Empati Nedir? Nasıl Kurulur?

Hayat bizim karşımıza ne çıkarırsa çıkarsın dünya dönmeye devam edecek ve insanlar hayatlarını devam ettirecekler. Hayatın olağan akışı içinde biz bir toplum kümesi olarak yaşarız. Bu kümenin kimi zaman içindeyizdir kimi zamanda dışında. Belki de bu kümenin dışındakilerinde farkına varmalıyız onları anlamalıyız. Çünkü zamanla bizler de o kümenin dışındaki bir insan olabiliriz. Bu yüzden de empati kavramını daha yakından tanımalıyız ve onu öğrenmeliyiz.

Empati, kendini başkasının yerine koymak değil kendini tamamen devre dışı bırakıp ötekini anlamadır. Karşındaki kişiye de anlamak kolay bir uğraş değildir. Karşısındaki kişinin hislerini hissetmeyen biri ya da kendi hislerini anlamayan bir kişi nasıl karşısındaki insana empati duyabilir ki? Bu da bir beceridir aslında. Hem kendi duygularını bileceksin hem de başkalarının duygularını hissedeceksin. Empati kelimesinin anlamlarına baktığımızda empati teriminin çok kolay bir duyguymuş gibi göründüğünü sanırız. Bu duygu kolayca hissedilebilen veya öğrenilebilen bir duygu değildir.

Okula başladığımız andan itibaren empati kelimesiyle ilgili hep şu cümleyle karşılaşırız. Olaya karşıdakinin perspektifinden bak. Bunu yaparken de onu yargılama. Toplum olarak empati kurmaktan yavaş yavaş uzaklaştığımızı, her dakika biraz daha anlayışsız, biraz daha duyarsız, insanlar haline geldiğimiz açık ve net bir şekilde kendini gösteriyor. Nedenini birçok olaya bağlayabiliriz. Bunlardan biri de empati duygumuzun giderek azalmasıdır.

Empati Nedir? Nasıl Kurulur?

Sosyal Yaşamda Empati

Her insanın olaylara karşı farklı bir bakış açısı vardır ve biz bunu dışarıdan bakınca tam olarak anlayamayız. Anlamadığımız için de insanlarla tartışmaya onlarla daha çok kavga etmeye başlarız.

Ortaçağ yıllarında da bilimi anlamayan insanlar birçok insanı acı çektirerek öldürdü. Bunlardan biri de insanları çeşitli otlarla bitkilerle tedavi etmeye çalışan insanlar idi. Bu insanları cadı olarak adlandırdılar. Ortaçağda bir insanın cadı olup olmadığını anlamak için o insanı kafese tıkıp suya atarlardı. Çıkardıktan sonra yaşıyorsa cadı, ölmüşse insan olduğu anlaşılırdı. O insanların cadı olup olmadıklarının kesinliğini hayatta kalıp kalamayacaklarına göre ölçüyorlardı.

Karşımızdaki insanı bizim gibi olmadığı için eleştiremeyiz. Karşımızdakine empati yaparak yaklaşmalıyız. Empati yapmak bilinen bir duygunun üzerine düşünmek demek değildir farklı duyguları hissedebilmektir. Çünkü o insanın nasıl Ahmet, Ayşe olduğunu bilemeyiz. Başkası da bizim nasıl Sertaç, Yasemin olduğumuzu bilemez.

Empati Nedir? Nasıl Kurulur?
.

Empati ve Benliğimiz

Aslında empati duymak hiç kolay bir iş değildir. Biz de bir vecize vardır. Ateş düştüğü yeri yakar. Kişinin ne yaşadığını sadece kendisi bilir. Bizim insanlara yaklaşırken daha ön yargısız bir tutumla yaklaşmamız, karşımızdakinin tavırlarımıza alınıp alınmayacağını bilmemiz ya da tahmin etmemiz gerekir.  Bu yüzden bir beceridir empati yapmak.

Empati yapmak sadece bunlar için de gerekli değildir. Belki de başkalarını anlayınca kendimizi daha rahat anlarız ve kendimizi çok daha rahat bir şekilde ifade ederiz. Bu da bizim insanlar ile daha kolay bir şekilde iletişim kurmamızı sağlar. Karşımızdaki kişinin bize verdiği mesajları iyi anlamış oluruz. Hem kendi hayatımız da hem de meslek hayatımız boyunca insanlar ile empati sayesinde daha iyi iletişimler kurarız. Bu da daha başarılı insanlar olarak hayata devam etmemizi sağlar.


Umarım yazım sizin için faydalı olabilmiştir ya da sizlere farklı bir bakış açısı kazandırabilmiştir. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi gerçekten merak ediyoruz. Bizimle yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın. Diğer yazılarımız için unikesfet.com takipte kalın. Sağlıcakla kalın.

Keşfet: İnsan İlişkilerinde Empatinin Önemi

Author

Sertaç Aytemur/İnönü Üniversitesi Sorularınız için @srtaytm Instagram adresinden bana ulaşabilirsiniz.

4 Yorumlar

Yorum Yap