Elektrik ve Elektronik Mühendisliği adından da anlaşılacağı üzere iki ana bölümden oluşuyor: Elektrik ve Elektronik. Bir yanda elektriğin iletilmesi, üretilmesi ve dağıtılmasıyla ilgilenirken bir yandan da elektronik parçaların üretilmesi, geliştirilmesi gibi konuları kapsıyor.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Ne İş Yapar?

  • Devreler, cihazlar ve sistem tasarımları yaparak yeni şeyler üretirler veya var olan teknolojiyi geliştirmek,
  • Elektronik ürünlerin güvenlik standartlarına uygunluğunu test etmek,
  • Analog ve dijital ürünlere bakmak, geliştirmek veya üretmek,
  • Sistemleri değerlendirmek, tasarım ve ekipman önerileri geliştirmek
  • Müşteri ihtiyaçlarını analiz etmek ve bu doğrultuda elektrik sistem planları üretmek

Kısacası elektriğin veya elektroniğin bulunduğu her yerde bir elektrik elektronik mühendisinin çalıştığını görebilirsiniz.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Mezunları Çalışma Alanları

Elektrik Elektronik Mühendisliği Mezunları Çalışma Alanları

1- Özel Sektör

Özel sektör istihdam konusunda oldukça iyidir ama dolgun bir maaş ya da daha sağlam bir iş sahibi olmak istiyorsanız yabancı dil, not ortalaması, çalışma geçmişiniz(stajlarınız da buraya dahildir.) gibi bir çok şeye bağlıdır.

2- Kamu

Kamu, genellikle EE mezunlarının en son ihtimali olarak bulunur kafalarında. Çünkü stabil bir iş ve KPSS’ye girip iyi bir sonuç almanız da gerekiyor. Yeterli sonucu aldıktan sonra da atanmayı bekliyorsunuz. Elde ettiğiniz puan türüne göre devlet mühendisi, bilgisayar işletmeni, siber güvenlik uzmanı gibi alanlarda çalışabilirsiniz.

3- Akademi

Teorik alanda çalışmak ve kendini bu alanda geliştirmiş, geliştirmek isteyen arkadaşların hedefidir genellikle. Kademe kademe yükseldiğiniz bu süreç uzun soluklu bir süreçtir. İyi bir üniversitede okuyamadım diye korkmanıza gerek yok. Çünkü burada daha çok Yüksek Lisans ve Doktoranızı nerede yaptığınıza bakıyorlar daha çok.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları Nedir?

Her şehirde her şirkette farklılık gösterse de hep bir aklımızın kenarında merak olarak bulunur maaş konusu. Burada verilen rakamların ne kadar geçerliliği olsa da daha yüksek maaşlar ile çalışma şansınız her zaman bulunuyor. Yani buradaki rakamları kıstas olarak almak yerine sadece aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için bir belirteç olduğunu unutmayınız. Maaş konusuna gelecek olursak

Kariyer.Net’e göre:

PozisyonEn DüşükOrtalamaEn Yüksek
Elektrik Elektronik Mühendisi2.020 TL3.730 TL5.560 TL
Elektrik Mühendisi2.160 TL4.380 TL6.610 TL
Elektronik Mühendisi2.180 TL4.570 TL6.960 TL
Elektrik / Elektronik Sorumlusu3.590 TL2.020 TL5.330 TL

Elektrik Elektronik Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Elektrik elektronik mühendisliğinde; her okulun kendine ait bir programı olsa da dersler genellikle aynı oluyor. İlk olarak temel mühendislik dersleri olan Fizik, Kimya ve Matematik derslerini aldıktan sonra daha ileri seviye konuları görmeye başlıyorlar(Bir yandan Mat-2(ileri seviye matematik dersi) alırken bir yandan ek olarak lineer cebir dersi almak gibi.). Daha sonrasında C programlama dili, Devre Analizi, Mantıksal Devre Tasarımı gibi dersler ile de bölüm hakimiyetiniz giderek artıyor.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Nitelikleri

1- Meraklı Ve Tutkulu Olmak

Özellikle elektronik kısmında bilgiler çok hızlı yenileniyor, bugün iyi olan şey yarın kötü durumuna düşüyor ya da ondan daha iyi bir şey çıkmış oluyor. Bu yüzden olabildiğince araştırmalar yapmalı, yeni teknolojileri öğrenmeli. Lakin yeterince meraklı değilseniz ilerleyen süreçte bu durum sizi sıkar ve kendinizi geliştiremezsiniz.

2-Matematiği Ve Fiziği Sevmek

Bu bölümün iki temel taşı Fizik ve Matematik. Eğer Fizik ve Matematikten yeterince hoşlanmıyorsanız bu bölüm sizin için çok zor ve hatta sıkıcı olacak, nefret etmenize yol açabilecek.

3-Sabırlı Olmak

Bir devre tasarlayacaksınız ama devrede problem çıkacak sabaha kadar uğraşacak problemi tespit edemeyeceksiniz. Tespit ettiğinizde bir o kadar çözüm için çabalayacaksınız. Projeyi tamamlamanız uzun sürecek. Bu süreçte olabildiğince sabırlı olmalı ve elinizden geldiği kadar çalışmalısınız.

4-Analitik Düşünmek

Analitik Düşünmek bu bölümün olmazsa olmazlarından birisi. Aslında sadece bu bölüm için değil mühendislikler için vazgeçilmez bir şey. Siz analitik düşünebiliyor musunuz? Bunu tespit etmenin bir sürü yolu var. Bir örnek ile göstereyim: Lisede matematik ve fizik karışımı, zorlayıcı sorular çözmekten zevk alıyorsanız; bu tarz soruları bulmaca gibi görüp zevk alarak çözüyorsanız analitik düşünmekten zevk alıyorsunuzdur demektir.

Keşfet: Mekatronik Mühendisliği Nedir ? Mezunları Ne İş Yapar?

Keşfet: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

Zorunlu staj var mı?

Üniversiteden üniversiteye değişik gösterebiliyor. Fakat genellikle 3 ve 4. sınıfta 4 haftalık bir staj zorunluluğu bulunuyor.

Bitirme sınavı/projesi var mı?

Genelde bölümü bitirmek için bir proje yapma zorunluluğu bulunuyor.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?
Author

Yazacağım, yazıyorum, yazdım...

Yorum Yap