Ekonominin, değişen ve sürekli olarak gelişen dünya içerisinde önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Bu önemli yer değerlendirildiğinde ekonominin dünya üzerinde oluşturduğu sarsılmaz taht, tarih boyunca insanların üretim tüketim gibi faaliyetleri sonucu oluşmuştur. İnsan etkinliğini ifade eden ekonomi sözcüğünün kökeninin; Yunanca: ev, ev yönetimi anlamı taşıdığını belirtmek istiyorum. Pek çok kişi ekonomi bilgisi bakımından yetersiz olduğunu dile getirmekte. Elbette çağın getirilerine ayak uydurmak oldukça zor. Hal böyle olunca, ekonomiyi tam anlamıyla kavrayabilmek mümkün gözükmüyor. Fakat herkesin az da olsa bilgi sahibi olması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. İşte bu sebepten, ekonomiye ilgi duyanların dikkatini çekebileceğini düşündüğümüz 9 kitaptan oluşan bu okuma listesini sizler için hazırladık.

Ufkunuzu genişletecek olan ekonomi kitaplarını mutlaka incelemelisiniz. Hazırsanız başlıyoruz. 😊 Keyifli okumalar dileriz.

Sizler için derlediğimiz 9 kitap önerisi şöyle:

Ekonomi 101 – Alfred Mill

Özellikle ilk kez bir ekonomi kitabı okuyacaksanız temelden başlamanızda fayda var. İşte sizin için yararlı bir öneri. Bu kitap ekonomi hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanlar için hazırlandı. Kitabı okuyarak temel ekonomi bilgilerini öğrenecek ve çevrenizdeki tartışmalara katılabileceksiniz. Eksik olduğunu düşündüğünüz temel ekonomi bilgilerinizi tamamlayabileceksiniz. Küçük bir ekonomi sözlüğü kitabı desek yanlış olmayacak. Ayrıca okumalarınız sırasında döviz, arz ve talep, zenginlik-fakirlik kriterleri gibi pek çok değerlendirmeyle karşılaşacaksınız. Günlük hayattan örneklerle konular pekiştirilmiş bu sayede pek çok kelimeyi öğrenme imkanı yakalayacaksınız.

Hukuk, çevrecilik, insan davranışları gibi önemli konuları da içinde barındıran bu kitap vaat ettiğinden çok daha fazlasını sizlere kazandıracak. Üniversite hayatınıza etkisi olacak. Yazar, ekonominin bir çok yönüne değinirken onu felsefeye dahil etmeyi de unutmuyor. Finans haberlerini rahatça dinleyebilmek, etrafınızda gerçekleşen ekonomi tartışmalarına katılabilmek için mutlaka önerdiğimiz bu kitabı okumalısınız. 😊

‘’Fırsattan faydalanmak için gerekli öğrenime veya eğitime sahip olmalısınız.’’

Dünya Ekonomisi – Ted Walther

İktisat alanında öğrenim görüyor ya da iktisat konusunda bilgilerinizin yetersiz olduğu fikrine kapılıyorsanız bu önerimiz tam size göre. Uluslararası ticaret ve finans alanında ufkunuz genişleyecek aynı zamanda olaylar arasındaki iktisadi mantığı kavrayabileceksiniz. Ağır teorik bilgilerle ekonomi konusunda bilgi edinmeye çalışmaktan bunaldıysanız, farklı modellerle konuya hakim olmak hayalinizse kesinlikle bu kitabı okumalısınız. Dünya ekonomisinin işleyişi ve dengeleri basit bir dille okuyucuya aktarılıyor. Uluslararası sistemin çalışma biçimi- dış ticaret unsurları gibi konularda bilgi sahibi olmaya hazır olun. Okuduğunuza pişman olmayacaksınız.

Akıllı Yatırımcı – Benjamin Graham

Dünyanın en iyi yatırımcılık kitabını okumaya hazır olun. Başarılı yatırımlar için gereken bilgiyi edinmenizi sağlayacak. Piyasa dalgalanmalarını kendi yararınıza kullanmayı öğrenecek, yatırımcılığın temel taşlarını keşfedeceksiniz. Kendiniz için uygun olan yatırım stratejinizi geliştirmenizde size fayda sağlayacak. Akıllı bir yatırımcının neler yapması gerektiği listelenmiş, kitabın içeriğini mutlaka beğeneceksiniz. İnsanın kazanma hırsını konu ediniyor. Finans ve borsa yatırımlarının anayasal ilkelerini genel hatlarıyla okuyacaksınız. Finansal okur yazarlığınızın gelişimine etki edecek türden bir kitap. Ekonomi alanındaki avantajların farkına varmanızı sağlayacak olan bu kitabı, okuma listenize eklemenizde yarar var.

‘’Yaşamımız süresince başarılı yatırım yapmak için olağanüstü bir zeka, alışılmamış bir iş anlayışı ya da ilk elden edinilen bilgilere ihtiyaç yoktur. Karar vermek için tüm gereken, sağlam bir düşünsel yapı ile bu yapının duygular tarafından yıpratılmasını önleyecek bir yetenektir.’’

Örneklerle Kolay Ekonomi – Mahfi Eğilmez

Kitabın amacı, ekonomiyi en sade haliyle anlatmak. Akıcı bir dille okuyucuya aktarılmaya çalışılan temel ekonomi bilgileri sayesinde konu hakkında kafanızda fikirler oluşacak. Örnek olaylar ülkemiz üzerinden anlatılmakta. Bu kitabın, ekonomi konusunda bir girizgah niteliği taşıdığını söylemek doğru olacaktır. Türkiye’de yıllara ait veriler açıkça anlatılmakta. En baştan başlayarak ekonomi alanında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aradığınız bilgiler tam olarak bu kitapta. 😉‘’Küresel sistem, kapitalizmin bir ekonomik ve sosyal sistem olarak dünyaya yayılmasıyla ortaya çıkmıştır.’’

Borsa’da Tek Başına – John Rothchild, Peter Lynch

Yatırımlarını geliştirmek isteyen kişilere yönelik adeta rehber niteliğinde bir kitap. Lynch, bu kitapla birlikte firmaları nasıl araştırmanız gerektiğini anlatıyor. Borsaya ait evreleri ve dönüm noktalarına ait bilgileri kapsamlı bir şekilde okuyacaksınız. Borsada yer alan analiz yöntemlerini ve yatırım çeşitlerini öğreneceksiniz. Son derece bilgi odaklı olmasının yanı sıra tecrübelerden derlenmiş kısımları ilginizi çekecek. Yatırım yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususları merak ediyorsanız bu önerimize bir göz atmayı ihmal etmeyin.

Ekonomi Kitabı – Yosun Akverdi

Kolay ve anlaşılır anlatımıyla birlikte başucu kitabı olma özelliği taşıyor. Güçlü alıntıları ve ekonomiyi anlamayı kolaylaştıran çizimleriyle birlikte okuyucunun ilgisini çekmekte. Neden vergi ödüyoruz? Para nasıl işler? Gibi konulara sorular üzerinden değiniyor. Kafanızı karıştıran karmaşık teorileri bir kenara bırakmanızı sağlayacak bir kitap. Olaylar ve kişiler üzerinden irdelenen ekonomi, kavram haritası şeklinde işlenmekte. Siz de ekonomik olayların, siyasi olaylarla ilişkilerini merak ediyorsanız bu detaylı anlatımı kaçırmayın ve hemen okumaya başlayın.

‘’Zayıf kararların nedeni yetenek, bilgi ve zamandaki sınırlamalardır.’’

Kızımla Ekonomi Sohbetleri (Kapitalizmin Kısa Tarihi) – Yanis Varoufakis

Bu kitapta günümüz ekonomisinin özellikleri ve insana yansımasından doğan sonuçlar anlatılıyor. Yazar kızıyla sohbet eder gibi bir anlatımla yazdığı için son derece akıcı bir metin. Teknik bilgisi yeterli olmayan okurlar için giriş niteliği taşıyan bu metin, ekonomiye olan bakış açınızı değiştirecek. Para politikalarının siyasetten ayrılması mümkün mü? Ekonomi, mutluluk ve anlam arayışı üzerine bizlere bir şey anlatabilir mi? Tüm bu soruların yanıtlarını arıyorsanız bir an önce bu kitabı okumaya başlamalısınız.

‘’Değişim ve çözüm ancak geniş kitlelerin ekonomiyi anlaması ve demokrasi çerçevesinde mücadelesiyle mümkün.’’

Görünmeyen Ekonomist – Tim Harford

Ekonomistlerin neden farklı düşündüklerine yönelik başarılı açıklamalara sahip olan bu kitap, gündelik hayattaki ekonomiyi anlatıyor. Yazarın sade bir dil kullanarak anlatımını gerçekleştirmesi sonucu okurken hiç zorlanmayacaksınız. Basit örneklerle karmaşık konuları anlamayı mümkün kılmakta. Ekonominin görünmeyen yüzü hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak. Başarıya giden yol ve ekonomik bloklar işleniyor. Etrafınızı tıpkı bir ekonomist gibi görmeye başlayacaksınız. Ekonomi-Çevre, küreselleşme bağlamında farklı bilgiler edinmeye hazır olun. Kitabı okurken kendinizi keyifli bir ekonomi dersindeymiş gibi hissedeceksiniz.

‘’İyi fikirleri olanlar, iyi şansı olanlar ve çok çalışanlar zenginleşti.’’

Doğal İktisat – Robert H. Frank

Bu kitap, Küresel ekonomik krizler sonucu iktisatçıların sürdürülebilir dengeli politika arayışlarını konu ediniyor. Tek boyutlu düşünme ile Küresel krizler arasında bir bağlantı ortaya konuyor. Aynı zamanda ücret eşitsizliği gibi derin konuları genel bir bakış açısı geliştirerek temellendirmeye çalışmakta. Doğal bir iktisatçının deneyimleri ve fikirleri bakış açınızı değiştirecek. Günlük hayatınızdaki olayların, ekonomiyle nasıl bir bağlantısı olduğunu merak ediyorsanız önerimizi okumanın tam zamanı. 😉


‘’Geçmişte olduğu gibi gelecekte de gerçek para kazanmanın tek yolu kabiliyet, tutumlu davranma, çok çalışma ile şansın belli ölçüde karışımı ile olacaktır. Ancak öyle gözüküyor ki milyonlarca insan çabucak zengin olabileceğine inanıyor.’’

Ekonomi meraklılarına yönelik olarak oluşturduğumuz, içerisinde 9 kitabın yer aldığı okuma listemizi umarım beğenirsiniz. 😊 Bir sonraki kitap önerimizde buluşana kadar, sağlık ve mutlulukla kalın.

Keşfet: Yeni Yılda Ekonomi Öğrenmek İsteyenlere 5 Harika Kitap Önerisi
Keşfet: 2021’de Okunması Gereken Kişisel Gelişim Kitapları

Author

Benliğine tanıdık kalmaya çalışan biri.

Yorum Yap