Ülkemizde nüfusa bağlı olarak sağlık ihtiyaçlarının oldukça arttığını görüyoruz. Sağlık dediğimizde aklımıza gelen meslek gruplarından biri olan Eczacılık son dönemde Korona virüs salgınıyla birlikte popülerliğini oldukça arttırmıştır. Dolayısıyla insanlar arama motorlarında Eczacılık Okumak ? Eczacılık Bölümü ? Eczacılık Kaç Yıllık ? Eczacılık Maaşları ? Eczacılık Ne İş Yapar? gibi sorulara yanıt aramıştır. Bizde Eczacılık Bölümü Nedir? , Ne İş Yapar? Eczacılık Kaç Yıllık? Eczacılık Okumak? gibi soruları cevaplandıracağız.

Eczacılık Bölümü Nedir?

Eczacılık Bölümü Nedir?


Eczacılık Bölümü, üniversitelerin Eczacılık Fakültelerinde eğitim veren, teorik bilgi ile pratik bilginin birleştiği beş yıllık lisans eğitim süresi olan bir bölümdür. Eğitim süresini başarıyla tamamlayan kişiler ; ilaç üretimi, dağıtımı ve ilaçların hastaya ulaştırılması gibi süreçlerde yer almakta olup, Eczacı unvanını almaktadır.

Eczacılık Bölümü Ne İş Yapar?

Eczacılık Bölümü Ne İş Yapar?


Eczacının ilaç üretimi, dağıtımı ve ilaçların hastaya ulaştırılmasını sağlayan kişi olduğunu söyledik. Eczacıların diğer sorumluluklarının ise ; doktorlar tarafından reçete edilen ilaçların denetlenmesi, takip edilmesi ve bu ilaçların hastaya ulaştırılmasını sağlamak, ilacın kullanımı, yan etkileri ve uygun dozajını hastaya bildirmek, reçetelerin yasal olup olmadığını kontrol etmek, hastanın kullandığı diğer ilaçlarla satın aldığı ilacın etkileşimi ve zararları hakkında bilgilendirme yapmak, hasta profilini aynı zamanda hastanın kullandığı ilaçları ve ilaç reçetelerini kayıt altında tutmak, depodaki ilaç yetersiz kaldığında ilaç siparişi vermek ve ilaç teminini sağlamak olduğunu söyleyebiliriz.

Eczacılık Maaşları

Eczacılık Maaşları

Beş yıllık eğitim veren Eczacılık Fakültelerinden mezun olanlar özel sektörde veya devlette çalışabiliyor. Bazı kişiler isterse kendi eczanesini de işletebiliyor. Peki özel sektörde ve devlette Eczacılık Maaşları Ne Kadar?

Devlette eczacı kadrosunda çalışan kişilerin maaşları; görev yerlerine, hizmet yılına, kıdem ve derece seviyelerine, evli/ bekar veya çocuk sahibi olup olmadığına göre değişiklik gösteriyor. Yeni mezun kişiler işe başladığında yardımcı eczacı olarak 2.300 TL ile 3.500 TL aralığında maaş alıyor. Devlette çalışan eczacılar ise ortalama olarak 5.000 TL ile 6.000 TL arasında maaş almakta. Bu rakam kişinin kıdem ve derecesine göre artıyor. Örnek verecek olursak 5. 000 TL ile işe başlayan bir kişi tecrübesi, çocuk sayısı göz önüne alındığında 10.000 TL ye kadar maaş kazanabiliyor. Özel sektörde ise maaşların asgari ücretle başladığını söyleyebiliriz. Kişilerin deneyim ve tecrübesine göre maaşları 5.000 TL ye kadar yükselebilir. Buna göre devlette eczacı olarak çalışan kişilerin maaşları özel sektöre göre oldukça yüksektir.

Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor 2020

Kendi eczanesini açanlar ise işletmenin konumuna ve tanınırlığına göre 10.000 ile 20.000 TL kazanabilmektedir. Anadolu şehirlerinde 10-12 bin arasında kazanan eczaneler büyük şehirlerde 15-20 bin TL arasında kazanabiliyor. Tabii ki bu aralık dışında kazanç sağlayan eczaneler olabilir. Bu rakamlar ortalamadır.

Eczacılık Bölümü Dersleri

Eczacılık Bölümü ders isimleri ve müfredatta yer alan derslerin verileceği yıllar üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterse de Eczacılık Okumak isteyen kişinin alacağı dersler; Eczacılığa Yönelme, Genel Kimya, Matematik, Analitik Kimya, Kimya Uygulamaları, Davranış Bilimleri, Fizyoloji, Teknoloji Uygulamaları, Klinik Biyokimya, Farmasötik Kimya, Farmakognozi, Mikrobiyoloji, Eczacılık Tarihi ve Deontoloji, Organik Kimya, Famakoloji, Farmakognoz, Tedavide Farklı İlaç Grupları, Beslenme Biyokimyası, Analitik Validasyon, Toksikoloji, Analitik Validasyon, Serbest Radikaller ve Antioksidanlar, Fitoterapötikler, Inkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil gibi derslerdir. Eczacılık Bölümü seçmeli dersler ise; Etnobotanik, Besin Güvenliği, Polenler ve Sağlık, Klinik Parazitiloji, Kozmetikte Kullanılan Bitkiler gibi derslerdir.

Eczacılık Bölümü Netleri

Eczacılık Bölümü Netleri


Eczacılık Okumak isteyen adaylar tarafından oldukça merak edilen bir konu olan Eczacılık Bölümü Netleri her geçen yıl artıyor.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) verilerine göre ise en yüksek YKS Eczacılık Netleri şu şekilde:

TYT Türkçe 28,3
TYT Sosyal 13,5
TYT Matematik 26,3
TYT Fen 17,5
AYT Matematik 33,0
AYT Fizik 9,3
AYT Kimya 11,8
AYT Biyoloji 9,3

Eczacılık Bölümü Kaç Yıllık?

Eczacılık Bölümü Kaç Yıllık?


Eczacılık Okumak isteyen adaylar tarafından Eczacılık Kaç Yıllık Bir Bölümdür ? sorusu oldukça fazla sorulmakta. Biz de Eczacılık Bölümünün kaç yıllık bir bölüm olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

Üniversitelerde okutulan Eczacılık Fakültesi’ nin eğitim süresinin 5 yıl olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenciler bu süre boyunca çeşitli stajlar, faaliyetler ve projelerde yer alıp kendilerini mesleğe hazırlarlar. İngilizce hazırlığın zorunlu olduğu üniversitelerde ise eğitim süresi 6 yıl olabilmektedir.

Eczacılık Bölümü İş İmkanları

Eczacılık Bölümü İş İmkanları

5 yıllık eğitim veren Eczacılık Fakültesinde eğitimini tamamlayan yeni mezun kişiler yardımcı eczacı olarak kadrolarda göreve başlayabilir. Belirli bir süreden sonra da kendini eczacılık alanında geliştirenler yardımcı eczacı konumundan Eczacı konumuna yükselebilirler. Kendi eczanesini açmak isteyenler ise kişisel eczanesini açıp yüksek rakamlar kazanma şansına sahip olurlar. Eczacılık Okumak isteyen kişi İlaç Sanayii, Ecza Depoları, Adli Tıp Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), İlaç Firmaları gibi çeşitli birimlerde iş bulma fırsatına sahip olur. Kamu kurumlarının Eczacı kadrosunda çalışmak isteyen kişiler ise alım yapılacak ilanlara başvuruda bulunmalıdır. Akademik kariyerini devam ettirmek isteyenler de üniversitelerde araştırma görevlisi olarak eğitimini sürdürebilir ve eğitmen olabilirler. Yüksek lisans ve doktoranın ardından akademik kariyerlerine Dr. Öğretim Üyesi unvanıyla devam ederler.

Eczacılık Baraj Puanı Kaç?

Eczacılık Baraj Puanı Kaç?


Yök Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç eczacılık bölümünün baraj puanının aşağıya çekileceğini geçen yıl açıklamıştı. Bu değişikliğin bu yıl itibariyle geçerli olduğunu söyleyebiliriz.
Eczacılık Fakültesinin devlet üniversitelerinde en düşük baraj puanının 2019 yılına kadar 47.878, vakıf üniversitelerinde 121. 557, KKTC’ de ise 169.803 olduğunu görüyoruz. Bu yıl geçerli olacak başarı sırası düzenlemesiyle en düşük eczacılık barajının 100 bine çekildiğini görüyoruz.

2020-2021 Vakıf Üniversiteleri Eczacılık Ücretleri

ÜniversiteBölümEczacılık Fakültesi
Ücreti
Yabancı Dil Hazırlık
Ücreti
ACIBADEM MEHMET ALİ AYDINLAR ÜNİ.Eczacılık(ing.)(25 İndirimli)59.625 TL59.625 TL
ACIBADEM MEHMET ALİ AYDINLAR ÜNİ.Eczacılık(ing.)79.500 TL79.500 TL
ALTINBAŞ ÜNİ.Eczacılık(ing.)(%50 İndirimli)28.750 TL28.750 TL
ALTINBAŞ ÜNİ.Eczacılık(ing.)(25 İndirimli)
ALTINBAŞ ÜNİ.Eczacılık(ing.)57.550 TL57.550 TL
BEZM-İ ALEM VAKIF ÜNİ.Eczacılık(ing.)79.000 TL58.000 TL
BEZM-İ ALEM VAKIF ÜNİ.Eczacılık(ing.)(%50 İndirimli)39.500 TL
29.000 TL
BİRUNİ ÜNİ.Eczacılık(ing.)64.982 TL
BİRUNİ ÜNİ.Eczacılık(ing.)(25 İndirimli)
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİ.Eczacılık(ing.)(%50 İndirimli)42.120 TL30.510 TL
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİ.Eczacılık(ing.)84.240 TL61.020 TL
İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİ.Eczacılık(ing.)47.520 TL23.760 TL
İSTİNYE ÜNİ.Eczacılık(ing.)84.000 TL25.000
İSTİNYE ÜNİ.Eczacılık(ing.)(25 İndirimli)63.00025.000
LOKMAN HEKİM ÜNİ.Eczacılık(ing.)(%50 İndirimli)
LOKMAN HEKİM ÜNİ.Eczacılık(ing.)(25 İndirimli)49.500TL
LOKMAN HEKİM ÜNİ.Eczacılık(ing.) 66.000TL
YEDİTEPE ÜNİ.Eczacılık(ing.)(%50 İndirimli)37.000 TL
YEDİTEPE ÜNİ.Eczacılık(ing.)74 .000 TL26.000 TL

Keşfet: Diş Hekimliği Nedir? Diş Hekimi Ne İş Yapar?

Keşfet: Eczacılık Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Yorum Yap