Benim için karantinanın en iyi yanı izleyemediğim dizileri izlemek oldu. Talihsiz bir dönemden geçiyoruz ama elimizden gelen dikkati göstermek dışında moralimizi de yüksek tutup güzel vakit geçirmeliyiz. Bunun için de birbirinden güzel 6 dizi önerisiyle geldim 😊  

 Bu yazımızda Netflix, Exxen ve Apple TV  platfromlarından yeni keşfettiğim ve beğendiğim önerileri derlerdim. Özellikle Apple Tv içeriklerini genel olarak çok kaliteli buldum ve bu kadar geç keşfettiğime üzüldüm.  

Yer verdiğim içeriklerin hepsi benim izlerken çok keyif aldığım diziler oldu. Umarım siz de keyifle okur ve izlersiniz. 

Gibi 

Dizi Platformlarının Değeri Bilinmeyen 6 Dizisi

Gibi; Feyyaz Yiğit ve Aziz Kedi’nin kaleminden çıkan kısa, skeç tarzı bölümlerden oluşan bir dizi. Bu iki isime aşina olanların tahmin edebileceği gibi absürt komedi tarzında yazılmış ve başrollerinde de Feyyaz Yiğit ve Kıvanç Kılınç yer alıyor.

Gibi dizi platformları arasına yeni katılan, çiçeği burnunda Exxen’de toplamda 12 bölüm olarak yayımlandı. Açıkçası ben Exxen platformuna epey önyargılı yaklaşıyordum ancak dizide çok sevdiğim isimleri görünce bir şans vermek istedim ve Gibi dizisiyle Exxen önyargılarımı epey yıktı diyebilirim.  

Konusundan bahsedecek olursak; İlkkan ve Yılmaz isimli iki arkadaşın içine düştükleri tuhaf ve absürt olayları konu alıyor. Ancak bu tuhaf olaylar o kadar eğlenceli bir mizahla anlatılmış ki gülmekten yerler yatabilirsiniz. Her bölüm farklı olaydan oluşuyor yani konular birbirinden bağımsız.  

Gibi’nin absürt mizah anlayışı herkese hitap etmeyebilir. Eğer Cinayet Süsü ve Ölümlü Dünya filmlerini izlediyseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız. (İzlemeyenler için de iki harika film önerisi olsun😊 ) Ancak bu karantina günlerinde eğlenmek için Gibi’ye bir şans verim derim.  

Outlander 

Dizi Platformlarının Değeri Bilinmeyen 6 Dizisi

Outlander, Diana Gabaldon’un aynı isimli kitap serisinden uyarlanan 5 sezonluk bir dizi ve yeni bölümleri çekilmeye devam ediyor.  Dizi Netflix’te yayımlanıyor ve yine benim epey önyargılı olduğum bir diziydi ancak karantinanın başlarında izlemeye karar verdim ve çok keyif aldığım bir yapım oldu.  

Başrolümüz Claire bir tarih profesörünün eşidir ve 2. Dünya Savaşında hemşirelik yaptığı için 6 yıl birbirlerinden ayrı kalmışlardır. Savaşın bitmesiyle Claire ve eşi Frank balayı için İskoçya’ya giderler ve burası hayatlarının dönüm noktası olur. Claire tatilleri sırasında gizemli bir şekilde kendini 1743 yılında, savaş ve rakip klanların kan davaları nedeniyle parçalandığı bir ülkede bulur. Burada İskoç bir klan olan Mackenzie’lerin eline düşer ve hayatı tepetaklak olur.  

Başlığın başında diziye önyargılı olduğumu söylemiştim. Bunun sebebi kitap uyarlamalarını genel olarak başarılı bulmamam ve dizinin fazla romantik olduğunu düşünmemdi. Ancak 2-3 bölümden sonra dizideki romantiklik yerini fazlaca savaşa, drama ve cinselliğe bırakıyor. Bu durum da diziyi klişeden kurtarıp oldukça sürükleyici bir yapım haline getirmiş.  Ayrıca başrollerimiz Claire (Caitriona Balfe) ve Jamie (Sam Heughan) arasındaki uyumun dizinin bu kadar ses getirmesindeki en büyük sebep olduğunu düşünüyorum. 

Dizi İskoçya’nın büyüsünü ve dönemin özelliklerini kıyafetleriyle, diliyle, ortamıyla o kadar güzel yansıtmış izlemekten en keyif aldığım dönem dizisi oldu. Oyunculukların genel olarak muazzam olmasıyla birlikte erkek başrol Jamie Fraser’ı  gerçek hayatta da bir İskoç olan Sam Heughan’dan başka kimse oynayamazdı.  

Dönem dizilerini seven herkesin Outlander’a bir göz atmasını tavsiye ederim. Aşkın, savaşın ve dramın harmanlandığı dizinin izleyenleri fazlasıyla tatmin edeceğine eminim. 

After Life  

Dizi Platformlarının Değeri Bilinmeyen 6 Dizisi

After Life, Rick Gervais’in yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı kara mizah türünde kaleme alınan bir dizi. 3. sezonuyla bu yıl içinde final yapacağı duyurulan After Life’ın başrolünde de yine Rick Gervais yer alıyor.  

Baş karakterimiz Tony’nin hayatı kendisine göre kusursuzdur. Çok para kazandırmayan ama sevdiği bir işi, iyi arkadaşları, hayatının merkezinde olan eşi Lisa ve bir köpeği vardır. Bu kusursuz hayat Lisa’nın kanserden ölmesiyle kararır ve Tony intihar fikrini düşünmeye başlar.  Ancak bunu yapamayacağını anlayınca kendisi dahil hiç kimseyi umursamayarak içinden gelen her şeyi, ne kadar acımasız olduğunu umursamadan, söylemeye ve yapmaya karar verir. Hatta bunu hayata karşı ‘’süper gücü’’ olarak görürken çevresindekiler onu iyileştirmek için çabalar.  

Dizide gülmekten gözlerinizi yaşartacak kadar kaliteli bir mizah var ama sadece komedi dizisi arayışında olan okuyuculara After Life’dan uzak durmalarını tavsiye ederim zira sulu göz biri olmayan ben bile 2 sezonu ağlayarak izledim.  

Trying 

Dizi Platformlarının Değeri Bilinmeyen 6 Dizisi

Trying; ikinci sezonu 14 mayısta çıkacak, tatlı mı tatlı bir İngiliz komedi dizisi. Toplamda 8 bölümü olan Trying; komedinin, dramın ve aşkın harmanlandığı keyifli bir yapım.  

Jason ve Nikki uzun denemeler sonucunda çocuk sahibi olamayacaklarını öğrenirler, bunun sonucunda da evlat edinmeye karar verirler. Ancak bu sandıkları kadar kolay değildir çünkü arkadaş çevreleri, hayat tarzları ve garip ailelerine rağmen ‘’uygun’’ olduklarını kanıtlamak zorundadırlar. 

Trying; evlat edinmenin çetrefilli yanlarına değinmekle birlikte ilişkilerle ilgili çok başarılı tespitler yapmış. Ayrıca İngiliz günlük yaşamına dair güzel ayrıntılar verirken olayları hem komik hem de duygusal bir şekilde ekrana yansıtmış, bu açıdan uzun zamandır izlediğim en samimi dizilerden biri oldu.  

Kolay izlenen, çerezlik bir dizi arayanlara ilk önerim Trying olacaktır. 

Defending Jacob  

Dizi Platformlarının Değeri Bilinmeyen 6 Dizisi

Defending Jacob; William Landay’ın aynı isimli romanından uyarlanan bir Amerika suç dramasıdır. Kadrosunda Chris Evans ve Downtown Abbey’deki zarafetiyle beni büyülen Michelle Dockery’nin olması bile diziyi izlemek için yeterli bir sebep diye düşünüyorum. 

New England bölgesinde savcı olan Andy Barber, eşi Laurie ve oğulları Jacob herkesin imrenerek baktığı kusursuz bir ailedir. Bu kusursuz görünüm Jacob’ın okul arkadaşını öldürmekle suçlanmasıyla yerle bir olur. Olay basit bir cinayet hikayesi gibi görünse de dizi karekterler arasındaki ilişkiyi, gerek karı-koca gerekse de baba-oğul arasında nefis işlenmiş.  

Yazar karşımıza öyle başarılı bir senaryo çıkarmış ki izlerken her bölümde katille ilgili teorilerim değişti. Ayrıca hikayenin yaratıcısı Landay’ın eski bir savcı olması sahnelerin çok gerçekçi ve inandırıcı olmasını sağlamış.  

Defending Jacob benim nefesimi tutarak izlediğim bir dizi oldu. Kapanma bitmeden bir dizi bitireyim diyorsanız tercihinizi Defending Jaboc’tan yana kullanın derim, eminim bir solukta bitireceksiniz. 

Dickinson 

Dizi Platformlarının Değeri Bilinmeyen 6 Dizisi

Dickinson; Alena Smith tarafından Apple Tv için yaratılan bir kara komedi dizisi.  

Dizi 19. Yüzyılda Amerika’da ailesi ve kardeşleriyle yaşayan Emily Dickinson’ın gençliğini konu alıyor. Genç kızın şiire olan yeteneğini, ailesiyle olan ilişkisini ve karmaşık iç dünyasını çok güzel yansıtıyor. 

Dizinin bazı bölümleri biraz ağır ve dram yoğunlukluydu ama genel olarak eğlenceli bir gidişi var. Ayrıca izlediğim dönem dizilerinden farklı olarak biraz fazla modernize edilmiş ama yine de çok keyif aldığım ve sıkılmadan izlediğim bir dizi oldu.

İlgini çekebileceğini düşündüğümüz bir içerik daha: Saklı Hazineler: Netflix’te Bulabileceğiniz En “Underrated” 20 Dizi

Keşfet: Keyifle İzleyeceğiniz En İyi 8 Amazon Prime Dizisi

Yorum Yap