Arkadaşlar bu yazımızda sizlere dizi önerilerinde bulunacağız. Yalnız bu sefer küçük bir farkla dizi önerilerinde bulunacağız. O dizi hakkında analizlerde yapacağız. Buradaki maksadımız sizlere o diziyi hem daha iyi tanıtmak hem de daha önceden bu dizileri izlemiş olan arkadaşlarımız için dizinin eleştirisini yapmak. O yüzden unikesfet sayfamızı takipte kalmayı unutmayın. İyi okumalar. Haydi başlayalım öyleyse!!! 

tv-series

Once Upon A Time (Bir Varmış Bir Yokmuş)

 • Çocukken okuduğumuz masal kitaplarının amacı bizlere doğruyu ve yanlışı öğretmekti. Bu masal kitapları bizlere sadece doğruyu ve yanlışı öğretme amacı taşımıyordu. Çocukların hayal dünyasını zenginleştirmeyi de hedefliyordu. Peki çocukluğumuzun masalları bir dizi olarak karşımıza çıksa nasıl olurdu? Hadi hep beraber incelemeye başlayalım!!
the seven Dwarfs

IMdb puanı: 7.7

Sezon Sayısı: 7

Bölüm Sayısı: 156

Once Upon A Time, 23 Ekim 2011 yılında ABC kanalında yayın hayatına başlamıştır. Dizi 18 Mayıs 2018 tarihinde final yapmıştır. 


Once Upon A Time Dizisinin Konusu (Spoilersız)

 • Büyülü orman denilen bir diyarda bizim masal kitaplarından okuduğumuz ya da büyüklerimizden dinlediğimiz tüm kahramanlar ve kötüler yaşamaktadır. Bu kadar kahraman ve kötü yer almasına karşın ana kahramanlarımız pamuk prenses ve onun kötü kalpli üvey annesidir. Hepimiz pamuk prenses masalını biliriz ama kötü kalpli kraliçenin gerçek hikayesini bilmeyiz. Öyleyse kötü kalpli kraliçenin hikayesini öğrenelim!
 • Kötü kalpli kraliçemiz aslında ne kadar kötü. Hayat mı onu bu hale getirdi yoksa seçimleri mi? Regina(kötü kalpli kraliçe) kral ile evlenmeden önce annesi ve babası ile birlikte güzel ve büyük bir çiftlik evinde yaşamaktadır. Yalnız annesinden çok korkmaktadır. Babasıda Regina gibi annesinden çok korkar. Çünkü Regina’nın annesinin büyü güçleri vardır. Cora’nın(Reginanın annesinin adı) büyüsü karanlıktır. Cora bu yüzden çevresindeki herkese korku salmaktadır. 
 • Regina o sıralar çok iyi kalpli bir insandır. Regina, Daniel’ı adında genç bir adamı sevmektedir. Daniel ise bir seyistir. İkisi birlikte çok mutludurlar. Ama bunu annesinden gizlemektedirler. Çünkü Regina, annesinin onu bir seyis ile evlendirmeyeceğini bilmektedir. Bu olay belki de birçok kişiye tanıdık gelebilir. Çünkü hem geçmiş zamanlarda hem günümüzde de bazı aileler çocuklarını sevdiği kişi ile evlendirmek istememişlerdir. Kendi seçtikleri kişi ile evlendirmek istemişlerdir. Regina’nın mutsuzluğu da bu şekilde başlamaktadır. Annesinin de Regina için çok farklı planları vardır. Onu bir kral ile evlendirmek ister. Cora bunun için her türlü planı yapar. O sıralarda da bu planını gerçekleştirmeye çok yakındır.
 • Cora, Regina ile Daniel’ı öğrenir. Regina’nın gözü önünde Daniel’ı öldürür ve onu kral ile evlenmeye zorlar. Regina da bu sıralar da annesine sihri öğreten Rumpelstiltskin karşılaşır. Yalnız büyülü ormandaki herkes Rumpelstiltskin den korkar. Çünkü Rumpelstiltskin karanlık olandır. 
 • Dizinin seyri boyunca en çok korkulan kişi Rumpelstiltskin olmaya devam edecektir. Hem karanlık olan olduğu için insanlar ondan çok korkarlar hem de çok zeki biri olduğu için. Rumpelstiltskin birçok planı olduğunu göreceksiniz. Bu planlarını izledikçe ana hedefe gitmek için uygulandığını anlıyoruz. Ana hedefi de kaybettiği oğlunu bulmaktır. Oğlu bizim dünyamıza bir şekilde geçer. Ama Rumpelstiltskin bizim dünyamızda sihir olmadığı için gelemez. Bunun içinde karanlık lanet denilen bir sihir bulur. Lakin karanlık laneti tek başına yapamayacağını anlar.
 • Reginaya bu yüzden ihtiyaç duyar ve ona sihir yapmayı öğretir. Ama bunu da en karanlık ve en kötü şekilde yapar. Çünkü karanlık laneti yapmanın çok büyük bir bedeli vardır. Bu yüzden de Rumpelstiltskin, Regina’nın içindeki karanlığı daha da çok ortaya çıkarmaya çalışır. Rumpelstiltskinin sahnelerini izlerken uyguladığı taktikleri sizlere de uygulayanlar olmuş olabilir. Bu yüzden buraları dikkatle izlemenizi öneririz.
 • Once Upon A Time ilk olarak izlemeye başladığınızda masal kahramanlarını görünce bunları mı izleyeceğim gibi bir his uyanabilir sizlerde. Ama konular ilerledikçe hiçte öyle düşünmeyeceğinizi söylemek isteriz. Çünkü bölümler sizlerde bir merak duygusu uyandırmaya başlayacaktır.
 • Dizi de sadece yukarıda bahsettiğimiz karakterlerimiz yer almıyor. Geniş bir oyuncu kadrosuna sahip. Her sezonda yeni ve ilginç hikayeleriyle yeni karakterler göreceksiniz. Bu her bir karakterden kendinize ait bir şeyler bulmanızda olasıdır. Çünkü hepimizin içinde bazı ihtiraslar, kırgınlıklar, üzüntüler ve mutluluklar yer alıyor. Bu yaşadığımız olaylarda bizi şuan ki biz yapmaktadır.
 • Dizi bu bilmediğimiz geçmiş olayları flashbackler (bugünden geçmişe dönen sahneler) ile anlatıyor. Neredeyse her bölümünde bir kötüye ya da kahramana ait flashbackler bulunmaktadır. Bölümlerde yer alan flashbackleri izledikçe sadece var olan salt bir kötülükten bahsetmenin doğru olmadığını fark edeceksiniz. Karakterlerin gelişim süreçleri flashbackleri izleyince daha da net anlaşılıyor. 
 • Kötü kalpli kraliçe bildiğiniz gibi pamuk prenses’ e karşı kaybeder. Pamuk prenses ve yakışıklı prens de mutlu mesut yaşarlar. Bu hikayenin hepimizce bilinen kısmı. Kötü kalpli kraliçemiz Regina onlara karşı kaybettiği için daha da hırslanır ve öfkelenir. Onlardan çok büyük bir intikam almaya karar verir. Bu yüzden Rumpelstiltskin in ona verdiği karanlık laneti yapmaya karar verir.
 • Karanlık lanet büyülü ormandaki herkesi bizim dünyamıza getirecektir. Yalnız karanlık laneti yapan kişinin herkesi dünyaya getirirken onların hafızasını elinden alma ve onlara yeni benlikler oluşturma gücü vardır. Regina bu laneti yapar. Büyülü ormandaki herkes bizim dünyamıza gelir. Storybrooke denilen bir kasaba oluşur ve orada yaşarlar.
 • Regina ilk zamanlar bu laneti yaptığı için çok mutludur. Çünkü pamuk prenses ve yakışıklı prens bu dünya da birbirlerini tanımazlar. Herkes Reginayı bu dünyada kötü kalpli kraliçe olarak tanımaz. Onu kasabanın belediye başkanı olarak tanır. Yalnız bir problem vardır. Eski olayları Regina dışında kimse hatırlamaz ve yapılan sihirden dolayı da her gün kendini tekrar etmeye başlar. Regina bu durumdan mutsuz olmaya ve sıkılmaya başlar. Çünkü laneti kendi düşmanlarına karşı yapsa da onlar hiçbir şey hatırlamadığı için mutsuz olmazlar hayatlarını yaşayıp giderler. İntikamı artık onlara değil kendine zarar vermeye başlamaktadır. Regina da bunun için bir şey yapmaya karar verir ama planı ona gelecekte ne sürprizler sunacaktır kim bilir?
 • Bazen bizler seçimlerimiz ile hayatlarımızı başka bir yerlere doğru sürükleyebiliriz. Bazen de hayat bize çok fazla seçim hakkı bırakmaz. Hayatın kendisi bizleri bir yere doğru savurur. Buradaki asıl mesela rüzgarla birlikte savrulmayı seçmek ya da rüzgarı arkana alıp yürümeyi mi seçmektir? Bölümleri izledikçe insan bu ayrımların biraz da olsa farkına varabilmektedir.
 • Olumsuz bir eleştirimiz de bulunmaktadır. O da son sezonuyla ilgili. Çünkü yapılan son sezonun ana fikirden ve ana karakterlerden ayrılıyor. Hani son sezon olmasaydı olur gibi de hissettiriyor. Fakat son sezonda da geçen olaylar kötü değil hatta aşırı sürprizli bile olduğu söylenebilir.

Her bir bölümden sonra daha da meraklanacaksınız. Hatta belki de en çok seveceğiniz karakterler Regina ve Rumpelstiltskin bile olabilir.

-Kitap ona nasıl yardım edebilir ki?

+Öyküler niçin vardır sizce, tüm bu öyküler… Bu klasikler? Hepimizin onları bilmesinin bir nedeni var. Bu dünyayla başa çıkmamız için varlar.

Once Upon A Time

Yazının Devamı Spoiler İçerir!!

 • Genel olarak ana fikrinden yukarıdaki yazımızda bahsettik. Konusundan da biraz bahsettik ama tam olarak ana içeriğine deyinmiş sayılmayız. Pamuk prenses ve yakışıklı prens, Reginanın bir şeyler planladığını öğrenirler. Reginanın kötülüğünü tam olarak bilemedikleri için nasıl bir önlem alacaklarını da bilemezler. Bu yüzden de son çare olarak Rumpelstiltskinin yanına giderler. Rumpelstiltskin pamuk prensesin bebeğinin onları kurtaracağını söyler. Ama bunun için bebeğin 28 yaşına gelmesi gerektiğini ekler. Pamuk prenses ve yakışıklı prens de bunun üzerine iyilik perisinin yanına gider. O da bu bebeğinin kurtarıcı olduğunu Rumpelstiltskin gibi söyler. Reginanın sihrinden etkilenmemesi için bebeğin doğar doğmaz sihri olmayan bir dünyaya yani bizim dünyamıza gitmesi gerektiğini söyler. Bebek doğar ama o sırada da Regina laneti yapmıştır. O sırada pamuk prenses Emmayı sihri olmayan bir dünyaya göndermeyi başarır ama bebek tek başına oraya gider. 

Umarımız bugünkü yazımız sizleri heyecanlandırabilmiştir ve hemen açıp izlemek istersiniz. O yüzden sizlere keyifli seyirler dileriz. Sağlıcakla kalın. 


Keşfet: Once Upon A Time hakkında.

İlginizi çekebilir: Once Upon A Time izleyebileceğiniz siteler.

Author

Sertaç Aytemur/İnönü Üniversitesi Sorularınız için @srtaytm Instagram adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap