Devlet ve özel üniversitelerin çoğunda bulunan, sayısal puan türü kullanılarak seçilebilen, 5 yıllık bir lisans eğitimi olan Diş Hekimliği bölümünü yakından inceleyelim.

Diş Hekimliği Nedir?

Ağız ve dişten oluşan ağız boşluğu ve çevre dokularının hekimidir. İnsan sağlığına ilişkin olarak dişlerin, diş etlerinin ve bunlarla doğrudan bağlantılı olan ağız ve çene dokularının sağlığının korunması, hastalıklarının ve düzensizliklerinin teşhisi ,tedavisi ve rehabilite edilmesi gibi faaliyetleri gerçekleştirir.

Diş Hekimliği İş Alanları:

Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan öğrenci uzmanlaştığı alana göre isterse devlet veya özel hastanelerde çalışabilir, isterse çoğu diş hekimliği fakültesine girmiş öğrencinin hayali gibi kendi muayenehanesini açıp serbest çalışabilir. Gelin hastanede çalışmak ve muayenehane açmanın avantaj ve dezavantajlarına bir göz atalım.

Devlet ve Özel Hastanelerde Diş Hekimleri:

Devlette veya özel hastanelerdeki diş hekimleri genelde hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında çalışırlar. Diş hekimleri çalıştıkları hastanenin şartlarına göre nöbete kalabilir. Devlet hastanelerindeki diş hekimliği poliklinikleri haftasonları kapalıyken(acil servisler hariç) özel hastanedeki diş hekimleri cumartesi günleri de çalışabilmektedir.

Serbest Çalışan Diş Hekimleri:
Öncelikle serbest çalışmak isteyen diş hekimlerinin aletleri almak için bir sermayeye sahip olması gerekir.Kendi özel kliniğini açan diş hekimleri çalışma saatlerini hasta yoğunluklarına, özel işlerine ve diğer değişkenlere göre kendileri belirleyebilirler. Genelde 09.00-17.00 saatleri arasında çalışmayı tercih ediyorlar.

Diş Hekimliği Fakültesi Mezunu Ne İş Yapar:

Diş Hekimliği Fakültesi Mezunu Ne İş Yapar:

İlgili okulun 5 yıllık Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan öğrenciler DUS(Dişte Uzmanlık Sınavı)‘na girerler ve aldıkları puanlara göre istedikleri uzmanlık alanını seçerler. Gelin uzmanlık alanlarına bir göz atalım.

Ortodonti:

Ortodonti anabilim dalı, dişlerin diş kemikleri (alveolar kretler) üzerinde düzgün şekilde yerleşmesi ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen Diş Hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Üniversitedeki 5 yıllık eğitim veren diş hekimliği fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Diş hekimi olarak göreve başlayan adaylar 4 yıllık uzmanlık eğitimlerini başarıyla tamamladıktan sonra “ortodontist” olmaya hak kazanırlar. Yani adayların üniversite ve uzmanlık eğitimi dahil toplam 9 yıl eğitim almaları gerekmektedir. Bu eğitim sonrasında ortodonti uzmanı olabilirler.

Ağız-Diş-Çene Hastalıkları Cerrahisi:

Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi, diş hekimliğinin ağız, dişler ve çenelerle ilgili hastalıklarının, yaralanmalarının ve deformitelerinin tanı ve tedavisi ile uğraşan bir cerrahi dalıdır. Çene cerrahisi uzmanı olmak için, öncelikli olarak üniversitelerin beş yıllık eğitim veren Diş Hekimliği Fakültelerinden lisans derecesi ile mezun olma şartı bulunmaktadır. Mezuniyetin ardından, Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girerek başarılı olmak ve beş yıllık çene cerrahisi ihtisasını tamamlamak gerekmektedir.

Endodonti:

Diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra, endodonti üzerine 3 veya 5 yıl süreli uzmanlık veya doktora eğitimini tamamlayarak; diş ağrısı ile buna ilişkin pulpa ve periapikal doku hastalıklarının tanısı ve tedavisi ile diğer endodontik tedavi uygulamaları konusunda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine endodontist denir.

Pedodonti:

Pedodonti bilim dalı, çocuğun doğumdan başlayarak süt dişlerinin tamamının değiştiği 12-13’lü yaşlarla kadar uzanan süreçte, süt ve kalıcı dişlerinin korunması ve tedavisi ile ilgilenmektedir. Diş Hekimliği Fakültesinin tamamlanmasının ardından Pedodonti Anabilim Dalı’nda eğitimine devam eden diş hekimlere “pedodontist” adı verilmektedir.

Protetik Diş Tedavisi:

Bu alanın uzmanları ağız ve çene için geliştirilen protezlerle ilgilenir. Bu protezlerin kalıplarının alınması, protezlerin üretilmesi ve protezin hastaya uyup uymadığının denetlenmesi bu alan ile ilgilidir.

Periodontoloji:

Bu alan genel olarak diş eti dokusu üzerinde çalışma yapar. Diş etine dair tüm hastalıklar ve bu hastalıkların tedavileri bu alanın ilgi konusudur.

Restoratif Diş Tedavisi:

Bu alan genel olarak diş eti dokusu üzerinde çalışma yapar. Diş etine dair tüm hastalıklar ve bu hastalıkların tedavileri bu alanın ilgi konusudur.

Oral Diagnoz ve Radyoloji:

Diş muayenesiyle uğraşan bölümdür. Hastalıkların teşhisi, ağız ve çene röntgenini bu uzmanlık alanındaki hekimler yapar.

Diş Hekimliği Maaşları:

Diş Hekimliği Maaşları

Maaş faktörü her meslekte olduğu gibi bu meslekte de çok önemli. Devletteki diş hekimlerinin ve özel muayenehanesini açan diş hekimlerinin aldığı maaşlar değişiklik gösterebiliyor. Gelin bir diş hekimliğinin ortalama maaşlarına bakalım. Devletteki diş hekimleri ortalama 6 bin lira civarında maaş alırken, özel hastanelerde yeni mezun diş hekimleri 3-5 bin lirayla işe başlayıp zamanla maaşını arttırabilir.

Başarılı hekimler özel hastanelerde 20 bin liraya kadar maaş alabilirler. Serbest çalışan diş hekimlerinin maaşlarını çalıştığı bölgeye, kendini bölgesine tanıtabilmesine, hastaların hekimden memnuniyeti gibi bir çok etkene göre değişebilir. Serbest çalışan hekimlerin maaşları 30.000 lira civarını bulabilir.

Keşfet: Diş Hekimi Maaşları 2020

Diş Hekimliği Dersleri:

Beş yıl sürecek olan eğitim, kuramsal ve uygulamalı olarak yapılmaktadır. Diş hekimliği programında temel fen derslerinden başka; Biyokimya, Protez, Deontoloji (hekimliğin kuralları, görevleri), Periodontoloji (etkin ağız bakımı), Ortodonti (diş ve çene düzensizlikleri), Pedodonti (çocuk dişleri tedavileri, sürekli dişlerin gelişimi), Ağız-Diş-Çene Hastalıkları ve Cerrahisi gibi dersler verilmektedir. Eğitim, uygulama ağırlıklı olup, fakülte kliniklerinde hastaların diş tedavilerini ve protez dişlerinin yapımını içerir.

Bir Diş Hekiminde Olması Gereken Özellikler:


• Gelen hastalarına karşı hoşgörülü olmalı, onları güler yüz ile karşılamalı
• Çok kritik işlemler yaptığı için ellerinin titrememesi ve el kabiliyetinin yüksek olması lazım
• Dikkatli ve sorumluluk sahibi olması
• İnsanlarla uğraşmaktan sıkılmayan,insanları anlayabilen biri olmalıdır
• Yüksek estetik anlayışına sahip olması
• Yaratıcı ve yüksek iletişim becerisine sahip olması
• Beyin ve el koordinasyonunun yüksek olması
• Renk algısı ve dişlerin şeklini koruyabilmek için üçç boyutlu görme becerisine sahip olma
• Alışılmış olanı aşabilme ve var olan yöntemlere yeni bakış açıları getirebilme, operasyonlar sırasında ani kararlar alınması gerekeceğinden yaratıcılık yeteceğine sahip olmalı
• Bilgiyi yenileme isteğine sahip olmalı.Diş ve ağız tedavileri teknolojisindeki hızlı gelişmeleri takip edemediği sürece diş hekimi işinde başarılı olamayacaktır.

Keşfet: Diş Hekimliği Kaç Yıl?

Keşfet: Diş Hekimliği Programlarına Taban Puanına Göre Yerleşen Son Kişinin Netleri

Diş hekimliği kaç yıl?

Hazırlık yıl dışında 5 yıllık bir lisans eğitimi bulunmakta.

İş imkanları geniş mi?

Devlet ve özel hastanelerin yanı sıra mezunlar kendi özel iş yerlerini açabilirler. Bu nedenle geniş demek yanlış olmaz.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Yorum Yap