Diş hekimliği fakültesi birçok devlet ve vakıf üniversitesinde bulunan ve sayısal puan türünden öğrenci alan bir fakültedir. Peki diş hekimliği kaç yıl?

Diş Hekimliği Kaç Yıl?

Diş Hekimliği Kaç Yıl?

Diş hekimliği fakültesi için en çok merak edilen soru ise “diş hekimliği kaç yıl?” oluyor. Diş Hekimliği fakültesinin 5 yıl eğitimi mevcuttur. Bazı üniversitelerde zorunlu hazırlık sınıfı ile 6 yıla çıkabilir.

Diş Hekimleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Diş hekimi maaşları özelde ve kamuda değişiklik gösteriyor. Özel sektörde çalışan diş hekimleri 2.750 TL ile 11.000 TL arasında kazanabiliyor. Kamuda ise maaş skalası 5.750 TL ile 6.300 TL arasında. Serbest çalışan yani kendi muayehanesini açan bir diş hekimi 30 ila 60 bin TL arasında kazanabiliyor.

Detaylı bilgi için: Diş Hekimi Maaşları 2020

Diş Hekimliği Dersleri

Diş Hekimliği Dersleri

5 yıl sürecek olan eğitimde kuramsal ve uygulamalı dersler bulunuyor. Sınıf sınıf bakacak olursak;

Birinci sınıfta;

Fizik, kimya, biyoloji, davranış bilimleri, epidemiyoloji, metabolizma, anatomi, gibi temel derslerin yanı sıra diş anatomisi ve fizyolojisi ve Diş morfolojisi, protetik diş tedavisi gibi bölüm dersleri bulunuyor.

İkinci sınıfta;

Histoloji – Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Maddeler Bilgisi Protetik Diş Tedavisi, Restoratif Diş Tedavisi, Diş Hastalıkları ve Tedavisi gibi kuramsal ve uygulamalı derslerle devam ediyor.

Üçüncü sınıfta;

Protetik Diş Tedavisi, Restoratif Diş Tedavisi gibi derslerin devamını içermeklere beraber; Patoloji, Farmakoloji, Periodontoloji, Pedodonti, Dental Anestezi, Ağız Mikrobiyolojisi, Ağız Fizyolojisi, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi, Ağız Diş ve Çene Radyolojisi, Mesleki Yabancı Dil derslerini içerir. Gördüğümüz gibi 3. sınıf, diş hekimliği öğrencileri için bol uygulamalı geçiyor.

Dördüncü sınıfta;

Protetik Diş Tedavisi, Restoratif Diş Tedavisi, Endodonti, Pedodonti, Ağız Diş ve Çene Radyolojisi, Periodontoloji, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi gibi dördüncü sınıf birçok dersin devamını niteliğinde. Ağız Hastalıkları, Dahiliye, Genel Cerrahi gibi dersler de mevcut.

Beşinci sınıfta;

Beşinci sınıf, diş hekimliği öğrencileri için stajyer olarak geçiyor. Ağız Diş ve Çene Radyolojisi, Periodontoloji, Periodontoloji, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi, Pedodonti, Ortodonti, Protetik Diş Tedavisi, Restoratif Diş Tedavisi, Endodonti, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi kliniklerinde gruplar halinde dönüşümlü olarak öğrenciler staj yapıyor.

Staj dışında, İlk Yardım ve Acil Müdahale, Nöroloji – Psikiyatri, Muayenehane Yönetimi ve Ergonomi, İmplantoloji, Diş Hekimliğinde Etik ve Deontoloji, Dermatoloji, Toplum Ağız – Diş Sağlığı, Adli Tıp gibi dersleri de alınıyor.

Diş Hekimi Nasıl Olunur?

Diş hekimi nasıl olunur?

Diş hekimi olmak için öncelikle diş hekimliği fakültesini kazanmanız gerekir. SAY puan türünde gerekli puanı ve sıralamayı yaptığınız takdirde bir diş hekimliği fakültesine yerleşebilirsiniz. Herhangi bir üniversitede bu bölümü okumanız için YÖK’ün belirlediği 80 bin sıralama barajını aşmanız gerekir.

Detaylı bilgi için: Diş Hekimliği 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Diş hekimliği fakültesinde hazırlık yılı dışında 5 yıllık bir eğitim mevcut. 5 yıl boyunca kuramsal ve uygulamalı dersleri ve son sınıfta gerekli stajları tamamladıktan sonra fakülteden mezun olunabiliyor. Mezun olan öğrenciler “Diş Hekimi” ünvanını alıyor. Diş hekimliği alanında bulunan dallarda uzmanlık yapmak isteyenler ise Dişte Uzmanlık Sınavı’nda (DUS) gerekli başarı yakalamak zorunda.

Diş Hekimliği Uzmanlık Alanları

  • Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi: 4 yıl
  • Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi: 3 yıl
  • Endodonti: 3 yıl
  • Ortodonti: 4 yıl
  • Pedodonti: 3 yıl
  • Periodontoloji: 3 yıl
  • Protetik Diş Tedavisi: 3 yıl
  • Restoratif Diş Tedavisi: 3 yıl

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?
Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap