Yapay zeka, insan zekasını simüle etmek için oluşturulmuş bilgisayar biliminin bir parçasıdır. Günümüz dijital pazarlama dünyasındaki en önemli ve büyük gelişme yapay zeka teknolojisinin dijital pazarlama alanındaki kullanımıdır.

Yapay zeka denildiğinde aklınıza bilim kurgu geliyor olabilir. Aslında yapay zeka insan zekasının yerine getirdiği duyguları tanıma, problem çözme, hastalıkları teşhis etmek gibi bazı olayları gerçekleştiren bir sistemdir. Yani, bir zamanlar insanlara bağımlı olan süreçleri otomatikleştirmek için kullanılabilir. Ayrıca insan hatası riskini de ortadan kaldırabilir. Tabii yine de müşterilerle gerçek anlamda bağlantı kurmak için bir insan dokunuşuna ihtiyaç olabilir. Yarattığı kolaylık ile yapay zeka, yerini uzun yıllar koruyacağının ve geliştireceğinin sinyallerini veriyor.

Online alışverişin git gide arttığı bu dönemde yapay zeka hızla hayatımızın bir parçası haline geldi. Yapay zekanın dijital pazarlamaya dahil olmasıyla pazarlamacılar özellikle reklamların ve hizmetlerin kişiselleştirilmesi konusunda çok daha etkili sonuçlar almaya, bunun sonucunda da performansta gözle görülür artışlar elde etmeye başladılar.

Yapay zeka pazarlaması, müşteri deneyimini iyileştirmek için teknolojiden yararlanmanın bir yöntemidir. Müşterilerin taleplerini yakalamak adına ister e-posta pazarlaması yapıyor olun, ister müşteri desteği sağlıyor olun; yapay zeka, müşteri etkileşimleriyle ilgili tahminlerin çoğunu ortadan kaldırır. İçerik oluşturma, reklamlar ve hatta web tasarımı, yapay zeka pazarlaması için kolayca gerçekleştirilebilen uygulamalardır.

Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Uygulamaları

İçerik Oluşturma

Yapay zekanın kendi başına sıfırdan içerik oluşturmasına şaşırıyor olabilirsiniz fakat yapay zeka bunu yapabilir. Örneğin yapay zeka en iyi ve en pratik şekilde blog yazısı, haberler oluşturabilir. Yapay zeka sadece bu yazılara yorum katamaz. Ayrıca yapay zeka artık en azından internet sitelerine ziyaretçi çekmeye yardımcı olacak içerikler üretebiliyor. Hatta bazı uluslararası haber siteleri, web sitelerinde çok tıklanan haberler oluşturmak için yapay zeka kullanıyor. Yani yapay zeka, veri ve anahtar kelime girmek için şablonlar oluşturma, boşlukları doldurma gibi bir kullanıcının yazdığı izlenimi veren benzersiz içerikler oluşturabilir.

Web Tasarımı

Kullanıcı tarafından sağlanan içeriklere dayalı bir web sitesi tasarlamak için yapay zeka kullanan uygulamalar var. Yani bir yazılımcı ve web tasarımcı olmadan iyi bir web sitesi olabilir. Yapay zeka, kısa sürede web tasarımını gerçekleştirebiliyor.

Konuşma Tanıma ve Sesli Arama

Günümüzde web sitelerinde sesli arama fazla yaygın hale gelmeye başladı. Geçmişte herhangi bir ürünün sadece ses ile aranacağını tahmin edemezdik. Yapay zeka konuşma ve sesli arama konusunda rahat ve kolay kullanım sunar. Örneğin, konuşmamızı metne çevirir ve kolaylıkla aramamızı yapabiliriz ve bu da bize zaman kazandırabilir.

Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Uygulamaları

Chatbotların Kullanımı

Günümüzde dijital pazarlamanın önemli aktörlerinden olan chatbot ile muhtemelen karşılaşmışızdır. Chatbotlar, insanların aradıkları ürünü veya hizmeti bulmaları için pratik bir yol sunar. Potansiyel alıcıların sık sordukları sorularına yanıtları otomatikleştirir. Bazı işletmeler için müşteri sorularının hızlı bir şekilde yanıtlanması için mesai saatlerine ya da elemana gereksinim duymaz. Chatbotlar, onlar için müşterilerine yardım edecektir.

Ürün Tavsiyesi

Günümüz çağında web sitelerinin hepsi yapay zeka destekli sistemlerle donatılıyor. Bunun nedeni müşterileri elde tutmaktır. Web sitelerindeki ziyaretçilerin davranış verilerine dayanarak kullanıcılara ürün önerisinde bulunuyor. Bu durum yapay zekayı çok yönlü hale getiriyor. Örneğin bir ürün satın almak istiyorsunuz ve bu ürünü kendi bilgisayarınızda farklı web sitelerde arıyorsunuz ve bu ürüne bakıldıktan sonra alışveriş siteleri dışındaki web sitelerin reklamlarında da sizin satın almak istediğiniz ürün çeşitlerini görebiliyorsunuz. Yapay zekanın pazarlama sürecine dahil edilmesi, pazarlamacının işini kolaylaştırıyor. Endişelenmeleri gereken tek şey verileri analiz etmek ve yeniden pazarlamaktır.

İçerik İyileştirme

Yapay zeka ile içerik iyileştirme, web sitelerindeki ziyaretçilerle daha iyi bağlantı kurmayı sağlar. Yani, yapay zeka sadece içerik üretmez, üretilen içeriği iyileştirebilir.

Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Uygulamaları

E-posta Pazarlaması

Yapay zekanın bir başka uygulaması da e-posta pazarlamasıdır. Markalar, e-posta pazarlama kampanyalarını kişiselleştirmek için yapay zekayı kullanıyor. Bu uygulama tüketicilerle daha iyi bağlantı kurmayı mümkün kılıyor.

Dijital Reklamcılık

Yapay zekanın en başarılı şekilde benimsendiği dijital pazarlama alanı dijital reklamcılıktır. Aslında düşündüğümüzde reklamcılık çok eskilere dayanıyor. Bu geçmişteki yapay zeka stratejileri olmadan dijital reklamcılık imkansız olurdu. Caddelerde gördüğümüz elektronik reklam panoları bile yapay zeka tabanlı dağıtım sistemleriyle güçlendirilebiliyor. İşletmeler, reklamları yalnızca alakalı izleyicilerin önüne yerleştirerek gelirlerini optimize edebiliyor.

Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Uygulamaları

Aramalar

Kullanıcıların online arama yapma şekilleri değişti. Yapay zekada, internet aramalarında, arama motoru optimizasyonunda sesli arama ve Google makine öğrenimi algoritmaları şeklinde iki büyük gelişme oldu. Yapay zeka, kullanıcıların sesli aramalarını yorumluyor ve kullanıcılara en iyi sonuçları veriyor.

Keşfet: Sıfırdan Dijital Pazarlama Öğrenebileceğiniz Ücretsiz Dijital Pazarlama Eğitimlerihttps://www.unikesfet.com/dijital-pazarlama-egitimleri

Bu kitabı okumuş muydun?

Yorum Yap