Belirli hedeflere ulaşmak ve hayal edilenleri gerçekleştirmek adına ders çalışmak hayatımızın önemli parçalarından biridir. Kimilerine göre sıkıcı kimilerine göre çok faydalı olarak algılanan bu aktivitenin, tetiklenebilmesi adına da motivasyon ihtiyacı son derece fazladır. İlkokul, ortaokul, lise, üniversite ve daha birçok kademede eğitim gören bireylerin, ders çalışma aktivitesine başlamak adına önemli bir motivasyon ihtiyaçları bulunurlar.

Ders çalışma konusunda asıl temel unsur, başlamaktır. Birçok bireyin başlama aşamasında sorun yaşadıkları ve başlama aşamasını hallettikten sonra gerisini getirdikleri de bilinen bir gerçektir. İşte tam da bu noktada yani, ders çalışmaya başlama aşamasında önem taşıyan unsurların başında motivasyon yer alır. Doğru motivasyon unsurları ile ders çalışmak artık bir zorunluluktan çıkıp, vücut için refleks halini alacaktır. Haliyle ders çalışmayı teşvik edecek doğru motivasyonlarını bulmak önem taşıyan bir konudur.

Peki, ders çalışma konusunda öne çıkan motivasyon unsurları nelerdir? Öğrencilerin ya da bireylerin ders çalışma motivasyonunu artıracak olan unsurlardan nasıl istifade etmeleri söz konusu olur?

Kesin Bir Hedef Belirlemek

Bahsegel uzmanları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde kesin bir hedef üzerinde durmak, çalışma motivasyonunu arttıran en önemli unsurlardan biridir.

Hedefsiz bir şekilde çalışmaya başlamak, aslında bir nevi koca okyanusta küçük bir tekne ile açılmak gibidir. Motivasyonun artması adına hedefin belirlenmesi ve hedefe ulaşılması konusunda yol haritalarının oluşturulması gerekir. Öte yandan her çalışma öncesinde hedefinize ulaştığınızda hissedeceğiniz duyguları düşünmek ve hedefe ulaşmış gibi davranmak, hatta beyninizin içinde kendinizce hedefe ulaşma simülasyonu yaratmak, çalışma motivasyonunuzu ciddi anlamda arttıracaktır. 

Sosyal Medya Terapisi

Sosyal medyanın çalışma motivasyonu ve doğru bir çalışma programı karşısında en önemli engellerden biri olduğu bilinen gerçeklerden biridir.

Sosyal medyada geçirilen vaktin büyük bir kısmı her geçen gün dikkat seviyenizin azalmasına ve beynin de sosyal medyayı direkt olarak bir kaçış noktası olarak görmesine yol açacaktır. Bu gibi bir durumun önüne geçebilmek adına mutlaka sosyal medya terapisi uygulamanız gerekir. Bu terapi ise tamamen kendi yöntemleriniz ve sınırlarınız dahilinde olmalıdır. Gerekirse tamamen sosyal medyadan uzaklaşmak gerekirse de sosyal medyayı belirli limitler dahilinde azatlmak, çalışma motivasyonunuzu arttıracağı gibi çalışma odağınızı da ciddi anlamda yükseltecektir. 

Ödül Odaklı Çalışma

Çalışmaya başlamadan önce veya çalışma programı oluşturmadan önce oluşturduğunuz hedefi bölümlendirmeniz büyük önem taşır. Saatlik, günlük, haftalık, aylık ve belirli periyotlara dair hedef bölümlendirmesi yapmak gerekir.

Örneğin; 1 saat ders çalışma aktivitesinin ardından kendinize bir kahve, bir çikolata, meyve ya da sevdiğiniz bir aktivite olacak şekilde ödüllendirme yapabilirsiniz. Günlük ders çalışma programınızı tamamlamanızın ardından da ödül seviyesini bir kademe daha arttırabilirsiniz. Haftalık, aylık ve periyoda dayalı hedeflerin de tamamlanmasıyla birlikte ödül odaklı çalışma sayesinde her ders çalışma işleminin öncesinde çok daha motive bir şekilde masanın başına oturabilirsiniz.

Kesin Bir Program ve Düzen Oluşturma

Çalışma programı, ders çalışmak ve eğitim açısından bir hedefe ulaşmak konusunda büyük önem taşıyan unsurlardan biridir ancak her bireyin ders çalışma programı aynı olmayabilir. Bu nedenle bireyin kendine özgü ve çalışma kapasitesine uygun ders çalışma programı oluşturması gerekir.

Aynı zamanda oluşturulan ders çalışma programının içeriği ve düzeni de yine kişinin kendisine özgü olmalıdır. Bu olayı kişiselleştirmek ise zaten ekstra olarak ders çalışma konusunda motivasyon kaynağı olacaktır. Bireyin elde ettiği çalışma programı ve düzeniyle birlikte çok daha nizami hareket etmesi, belirli bir sorumluluk tamamlama tatminin oluşmasına yol açacaktır. Bu durum da ders çalışmaya olan ilginin yükselmesine ve motivasyonun çok daha üst noktalara çıkmasına direkt olarak olumlu bir şekilde etki edecektir.

Çalışma Arkadaşları Bulma

Ders çalışma konusunda motivasyonun artması adına bulunduğun ortamın ve arkadaş çevrenin de önemi son derece büyüktür. Doğru bir arkadaş ortamı ya da çalışma ortamı, motivasyonunu çok daha üst noktalara çıkaracaktır.

Kendine çalışma arkadaşları edinerek, günün belirli saatlerinde bu toplulukla birlikte son derece verimli bir çalışma akışı edinebilirsin. Topluluk tarafından bu amaca bağlı olunması ve herhangi bir şekilde aksatma ya da savsaklama durumu olmaması önem taşıyan konulardan biridir. Edindiğin bu ortam sayesinde son derece verimli bir çalışma dönemi geçireceğin kesindir. Ayrıca çalışma arkadaşlarınla fikir alışverişi yaparak çok daha verimli çalışma teknikleri öğrenebilir ya da aynı derse çalışıyorsanız, birbirinizin eksiklerini gidererek hem güçlü hem de zayıf yönlerinizi kapatabilirsiniz.

Doğru Molalar Verme

Ders çalışırken en çok hata yapılan noktalardan biri mola konusudur. Birçok birey, mola konusunda dengeyi bulamaz ya da doğru noktalarda mola veremez. Bu durum da ders çalışma motivasyonunu ciddi anlamda düşürür.

Ders çalışma konusunda kendi molanı kendin belirlemen en sağlıklı seçeneklerden biridir. Yarım saat için 5 dakika kadar mola, 45 dakika için 10 dakika mola gibi mola seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu mola seçeneklerini tercih ederken, hiç aralıksız 3 saat, 5 saat ve 7 saat gibi ders çalışma seçeneklerinden uzaklaşmak, algı konusunda da önem taşıyan konulardan biridir.

Author

Yorum Yap