Her birimiz iş yaşantısı ve kaygısı için bir yerden bir yere koşuşturup dururken günün sonunda yolumuz mutlaka insan kaynakları ile kesişir. Yetkin bir insan kaynakları uzmanının bir CV’nin uygunluğuna ilk 6 saniye içinde karar verdiğini biliyor muydunuz? Etkili cv hazırlamaya dair yazıya sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Bugün sizler ile cv hazırlamada yapılan en yaygın hataları detaylıca inceliyoruz. Bunlar olursa olmaz, bizden söylemesi!! Detaylar için gelin devam edelim.

Keşfet: Etkili Bir CV’de Olması Gerekenler Nelerdir?

 

Kısaca Cv nedir? 

CV; Curriculum Vitae ve özgeçmiş olarak bilinmekle birlikte her birimizin bildiği gibi bu tanımın özü iş hayatındaki sınırlı sayfalara sıkıştırmış olduğumuz kişisel bilgi, deneyim ve eğitimleriniz yer aldığı döküm. 

1-Herkesle aynı olan cümle ve kalıpları kullanmak

1-Herkesle aynı olan cümle ve kalıpları kullanmak

İş hayatında her birimiz profesyonel görünmek için çeşitli cümle kalıpları ve hileli söz sanatları kullanmayı severiz fakat bunlar artık fazla sıradan ve sizce de basmakalıp olmadı mı ? Yapılan anket sonuçları gösteriyor ki işveren marka günümüzde ‘takım oyuncusu’ ya da ‘azimli/tuttuğunu koparan’ , ‘ dinamik’ gibi basmakalıp sıfatlardan sıkılmış durumda. Şimdi kalıpları kırmanın tam zamanı. Kendinizi tanıtırken herkes gibi olmaktan kaçının, kısa ve öz bir şekilde, cümleler ile savaşmadan bir cv hazırlamaya özen gösterin. 

CV’nizde gerçekleştirmiş olduğunuz başarıları somut bir şekilde ifade edebilirsiniz. Örneğin, ‘İnsan kaynakları departman stajımda gözlemlediğim motivasyon sorunları ve şirket içi etkileşimlerin yetersizliği adına organize etmiş olduğum etkinlikler dahilinde aylık çalışan istek ve motivasyon anketi kapsamında çalışan-işveren memnuniyetinde %22.5’lik bir artış ile başarı elde edildi.’ Bu ve bunun gibi başarıları somut bir şekilde aktarmak CV’nizi daha ayırt edici kılacaktır.

2-Yazım yanlışı yapmak

Uzun yıllar süregelen dil bilgisi eğitimi iş veren için de olmazsa olmaz. Yapmış olduğunuz yazım, noktalama yanlışları bir CV’de en istenmeyen durumlar arasında yer alır. İlk izlenimin önemine değindiğimizi de varsayarsak kesinlikle hazırlamış olduğunuz CV’leri dikkatlice kontrol etmekte fayda var. 

3-Kendimizi tanıtırken yanlış, gereksiz ve gerçek dışı bilgilere yer vermek

3-Kendimizi tanıtırken yanlış, gereksiz ve gerçek dışı bilgilere yer vermek

Hazırlamış olduğumuz CV’de çeşitli akademik başarılar, sertifikalar, kişisel ve genel birçok bilgiye yer vermekteyiz. CV hazırlarken kimi zaman bu bilgileri masumca abartma girişiminde bulunabiliriz. Fakat işe alım ve sonrasında bu masumane bilgiler karşımıza çıkabilir kaldı ki istenmeyen anlarda bizleri çok daha zor bir duruma sokabilir, bunu unutmamakta fayda var. Arkadaşlar neticede her söylediğimiz masumane bilgiyi hatırlayamayabiliriz :)) Bir diğer hatamız ise kendimizle ilgili tüm gereksiz detaylara yer vermek. 5 yaşındaki okuma bayramını CV’ye eklemesek çok bir şey kaybetmeyiz sankiii, ne dersiniz??

4-Göze hitap etmeyen şekli bozuk metin yapısı

Bu bölümde hazırlamış olduğunuz CV’nin ilk 6 saniye içinde değerlendirilip devam edip etmeyeceği kararı aldığını hatırlatmayı borç bilirim. Hazırladığınız cv özenli olmalı. Karmaşık, gözü yoran punto ve yazı stili göze hitap etmez ve bu da bizi bir sonraki aşamaya taşımaz ne yazık ki. Hazırlanan CV’de bıraktığımız boşlukların dengesinden tutunda hizalamasına kadar tekrar bir son bakış, yarım gülüş iyi olur gibi sanki😊

5-Kendini tanıtırken dengeyi kaçırmak

5-Kendini tanıtırken dengeyi kaçırmak

İnsan kaynaklarının dikkatle incelediği alanlardan biri de kendinizi tanıttığınız bölgedir. Peki bu noktada ne tür hatalar ile karşılaşırız?

Örneğin, ‘ Bulunmuş olduğum projelerde en yüksek dikkat düzeyi ile tüm detayların tekrar ve tekrar en özenli şekilde değerlendirilmesine çok önem veririm. Yapmış olduğum çalışmalarda hata payı tamami ile sıfırdır. Çalışmış olduğum şirketlerde ise kusursuz olmam ile bilinirim.’

ya da;

‘Çalışmalarım neticesinde kendimi geliştirmeye devam sürecindeyim. İnsanlar ile olan iletişimimi sağlıklı bir düzeyde tutabilmek için elimden geldiğince başarı göstermek konusunda kararlıyım. Çok fazla projede yer aldım fakat ismime yer vermediğim projelerim ne yazık ki mevcut.’

Bu iki örnek cümlede görüyoruz ki yetkinliklerinizden bahsederken kendinize fazla güvenip egoist ve içi boş cümleler kurabilirken aksi bir durumda fazla yetersiz bir paragraf ile pasif ve yetersiz bir izlenim bırakma ihtimaliniz yüksek.

Tüm bunları hesaba kattığımızda bu paragraf hem yetkinliğini ifade ederken hem de ağırbaşlılığını korumalı. Bizden söylemesi😊

6-Özensiz ve gündelik yaşamdaki fotoğrafları kullanmak

Şimdi mülakata çağrıldığımız günü hayal edelim. Uyanmış, en özenli kıyafetlerimizi giyip gereken özende saç ve makyajımızı yapıp insan kaynaklarının karşısına geçmişiz. Bu noktada değinmek istediğim konu görünüşümüze gösterdiğimiz özen. Peki niyedir ki 2006 yılından kalma plaj fotoğrafını cvye ekliyoruz? Hazırlamış olduğumuz cv de kullandığımız fotoğrafların en formal şekilde olmasına özen göstermekte fayda var. İlk izlenim her daim önemli!

7-Kullanılan mail adresiniz hala M.Ö. ‘den kalma mı?

7-Kullanılan mail adresiniz hala M.Ö. ‘den kalma mı?

Pandemi ile hepimizin evlere tıkıldığı ve tüm süreci evlerden yürüttüğü bu dönemde mail akışı hiç durmadan devam etti demek yanlış olmaz sanırsak. İş dünyasında kişisel mail adreslerinin yanı sıra şirket içinde kullanılan maillerin özellikle isim ve soy isimden ibaret olduğunu biliyor muydunuz? Peki sizler hala liseden kalan çiçekli böcekli mailleri kullanmaya devam mı? Eğer sizler de mavi_unicorn@, gökkusağınınkızı123@ gibi mailler ile başvurma düşüncesine sahipseniz, koca bir bardak su içip başvurunuzu gözden geçirmekte fayda var :))

8- Destan niteliğinde cv hazırlamak

8- Destan niteliğinde cv hazırlamak

Hepimiz hazırlamış olduğumuz cvlerde tüm başarılarımıza yer vermek isteriz, kendimizi tutamayıp sayfalar dolusu sertifikaları, yarışmaları ve okulları sıralarız. Fakat bunların hepsine gerçekten gerek var mı? Elbette ki her başarımızı gösterip karşı tarafı etkilemek ya da “işte ben buyum, her zaman çok çalışkan oldum ya da hep gayret ettim” bu ve bunun gibi izlenimleri bırakmak isteyebiliriz fakat cv hazırlama konusunda bu konuda dikkatli olmalıyız.

Örneğin ilkokuldan süregelen not ortalamaları ya da lisede kısa süre uğraştığımız hobiler ve dahası part time girmiş olduğumuz ara meslek grupları. Bunların her biri elbette çok özel ve güzel deneyimler fakat işverenin bizi en doğru ve verimli zaman diliminde değerlendirebilmesi için ihtiyacı olmayan detaylar. Kendimiz hakkında en güncel, mesleğe dair sahip olduğumuz yetkinlikleri ve almış olduğumuz eğitimi kısa ve açık bir şekilde aktarmak en etkileyici ve sonuç odaklı CV’yi edinmemizi sağlayacaktır.

Keşfet: 6 Adımda Etkili CV Hazırlama

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?
Author

Yorum Yap