Bu yazımızda önlisans ve lisans programları bulunan Çocuk Gelişimi bölümü mezunları hastanede ne iş yapar hakkında konuşacağız.

Çocuk Gelişimi bölümü hakkında daha detaylı bilgi almak adına bu içeriğimize tıklayabilirsiniz:

Keşfet: Çocuk Gelişimi Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları.

Çocuk Gelişimi Bölümü Nedir?

Çocuk gelişimi bölümü 2 yıl (önlisans) ve 4 yıl (lisans) eğitim programlarını içerir. Bu bölümden mezun olan kişiler çocuk gelişimi ve eğitimcisi ünvanına sahip olur. Bu program (0-18) yaş arasında yani doğumundan büyüyüp geliştiği ergenlik çağına kadar olan dönemi içerir.

Bu dönemde olan gelişim bir çocuk için oldukça önemlidir. Çocuk gelişimi mezunları ise çocukların gelişim döneminde fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimlerine yardımcı olur. Onları gözler ve bir problem gördükleri takdirde müdahale ederler. Bu bölümü tercih etmek isteyen kişiler mutlak olarak çocukları anlama kabiliyetine sahip olmaları gerekir.

Çoçuk Gelişimi Bölümü Hastanede Ne İş Yapar?

Çoçuk Gelişimi Bölümü Hastanede Ne İş Yapar?

Çocuk gelişimi bölümü hastanede ne iş yapar sorusunun cevabı; bu bölüm mezunları çocuk gelişimi polikliniğinde birçok görevi üstlenebilir.

Çocuk gelişimi ve eğitimcisi hastanelerde veya toplum sağlığı merkezlerinde kendilerine yer bulabilirler. Çocuk hastaları değerlendirir, bakımın sağlanması konusunda doktorlar ve diğer sağlık personelleri ile işbirliği yapar ve ailelere destek sağlarlar. Çocukların tüm gelişim alanlarında gerekli takipleri yapar ve tedavi planları hazırlarlar.

Ayrıca;

  • Yatan çocuk bölümlerindeki hastaların gelişimi için eğitsel etkinlik çalışmaları yapmak,
  • Özel gereksinimi olan çocukların normal eğitim kurumlarına kaynaştırma(entegrasyon) çalışmaları için aile ve eğitimciler rehberlik yapmak,
  • Engelli çocuk ailelerine özel eğitim danışmanlığı ve yönlendirme çalışmaları yapmak,
  • Dil ve konuşma bozukluğu, öğrenme güçlüğü, okuma yazma problem olan, zihinsel engeli, fiziksel yetersizliği, özel yetenekleri, davranış bozukluğu, gelişim geriliği ve üstün yeteneği olan çocuklara ve ailelerine danışmanlık yapmak ile görevlilerdir.

Çocuk Gelişimi İş İmkanları

Çocuk Gelişimi İş İmkanları

Çocuk gelişimi bölümü mezunları hastaneler dışında da birçok yerde iş imkanı bulabilirler. Formasyon aldıkları takdirde kamuda veya özel sektörde özel eğitim öğretmenliği yapabiliyor. Ek olarak kamu kuruluşlarına bağlı ana okulu, kreş, özel yuva, hastane ve bakım evlerinde çalışabiliyor.

Ayrıca çocuk gelişimi bölümü mezunları milli eğitim bakanlığına bağlı kız meslek liselerinde ve okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapabiliyor. Rehberlik ve danışma merkezleri, çocuk yurtları ve aile planlama merkezlerinde de kendilerine yer bulabiliyorlar.

Çocuk Gelişimi Maaşları

BİLGİ GÜÇTÜR
Dijital etkinlikler ve üniversite öğrencilerine katkı sağlayacak yazılardan haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.
* gerekli alanlar

Çocuk gelişimi maaşları devlette ve özelde değişiklik gösteriyor. Kamuda yeni başlayan bir çocuk gelişimcisi 4.500 TL ile mesleğe başlayabiliyor. Deneyimine göre bu maaş skalası 5.300 TL’ye kadar çıkabiliyor. Özel sektörde ise başlangıç ücretleri oldukça düşük. Çocuk gelişimi mezunları ortalama 2.500 TL ile mesleğe başlayıp sektörde tecrübe kazandıkça 5-10 bin TL’ye kadar kazanabiliyorlar.

Çocuk Gelişimi Dersleri

Çocuk gelişimi dersleri eğitimin lisans veya önlisans olmasına göre değişiklik gösteriyor. Genel olarak bahsetmek gerekirse, Anatomi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimine Giriş, Psikoloji, Sosyoloji, Bebeklik Döneminde Gelişim ve Eğitim, Eğitim Felsefesi, Fizyoloji, Çocuk Hakları, Gelişim Kuramları, Mesleki Sorumluluk ve Etik, Okul Öncesi Eğitim Programı, Anne-Çocuk Beslenmesi, Çocuk Ruh Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Uygulama, Aile ve Yaşam Dinamikleri, Hasta Çocukların Gelişimi ve Eğitimi, Çocuğu Tanıma ve Değerlendirme, Özel Eğitim Kurumlarında Uygulama vb. çocuk gelişimi bölümünde uygulamalı ve eğitsel dersler bulunuyor.

Keşfet: Çocuk Gelişimi (4 Yıllık) 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Keşfet: Çocuk Gelişimi Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap